Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Test 32'' LCD televizorů: Toshiba 32HL66

22.12.2006, Pavel Kovač, recenze
Na závěr tu máme televizi Toshiba 32HL66. Vzhledově velice podobná televizi SONY, avšak kvalita obrazu je jiná. A jaká? To si přečtěte v recenzi. Parametry televize jsou následující: jas 500cd/m2, kontrast 1200:1, odezva 8ms a pozorovací úhly 176° v obou směrech. Doporučená koncová cena činí 33000,- Kč s DPH.

Design


Firma Toshiba vsadila na černo-stříbrnou barevnou kombinaci. Zní to sice otřepaně, ale tyto barvy zkrátka letí a jsou takříkajíc "in". Noha televize je celá tmavě stříbrná a ve tmě vypadá prakticky zcela černě. Bohužel jsem se nemohl zbavit dojmu, že jsou plasty takové laciné. Z větší dálky si toho však vůbec nevšimnete, tak to neberte jako nějaký závažný nedostatek. Na druhou stranu design jako takový je vcelku povedený, nikde nejsou žádné agresivní prvky, které by rušily od pohodlného sledování televize.




Klikněte pro zvětšení


Tlačítka jsou umístěna ve spodní části a jejich označení je vcelku přehledné, symboly však nejsou podsvícené a ve tmě se budete špatně orientovat, protože nejsou ani hmatově oddělena.




Tlačítka, klikněte pro zvětšení


Konektory na zadní straně televize jsou rozděleny do dvou částí, z nichž první je na levé (při pohledu zezadu) straně. Zde jsou zde umístěny dva SCART konektory, komponentní vstupy a cinch výstup pro zvuk a obraz.




Konektory ze zadní strany televize, klikněte pro zvětšení


V dolní části jsou pak umístěny obrazové vstupy. Klasický anténní vstup, jeden D-Sub a hned dva HDMI vstupy pro příjem digitálního obrazu. Trochu zde postrádám S-Video vstup pro kamery, ale v dnešní digitální době to nemusí být až tak velký problém - zkrátka využijete HDMI.




Konektory ze zadní strany televize, klikněte pro zvětšení


Dodávané příslušenství


Napájecí kabel
Dálkový ovladač s bateriemi
Instalační příručka


Specifikace



VlastnostHodnota
Úhlopříčka32" (16:9)
Ideální odezva8 ms (gtg)
Jas500 cd/m2
Kontrast1200:1
Výrobní technologiePrem.MVA
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)176°/176°
Počet barev16,7mil (8-bit, 12-bit interně)
Nativní rozlišení1366 x 768
ReproduktoryStereo 2x 10W
VstupyAnténí, 2x SCART, 2xHDMI, D-Sub, Komponentní, Kompozitní
VýstupyCinch stereo, Kompozitní
HDCP ochranaANO
Progressive scanANO
Možnost montáže na stěnuANO (Vesa 200x200mm)
Hmotnost17 kg
Norma TCOTCO`03
TeletextANO (pamět na 700str.)
SpotřebaTypická 145W
Různé variace tohoto modeluNE
Speciální vlastnostiFunkce zmrazení obrazu, PIP
TeletextANO (pamět na 700str.)
Orientační cena33 000,- Kč bez DPH


Pod kapotou


Do televizoru není problém se dostat. Pár šroubků a plastová skořápka se povolí. První pohled padl na tuner, který je od firmy Panasonic. Tyto tunery jsou obvykle dostatečně citlivé, ale o tom si něco povíme ještě dále.




TV Tuner


Televize má panel od firmy AU Optronics s technologií Prem.MVA. Přesné označení je T315XW01. Dostat se na štítek bylo tentokrát extrémně složité a fotografie tomu také odpovídá. Musel jsem lehce nadzdvihnout plech, na kterém jsou veškeré tištěné spoje, pod něj strčit foťák a zkoušet a zkoušet. Nakonec jsem dostal alespoň následující fotografii (výrazně upravená).




Fotografie štítku




Původní fotografie štítku


OSD menu a citlivost tuneru


Hned první pohled na OSD menu vás zarazí, což je dáno hlavně jeho jednoduchostí. Ta sice může někomu vyhovovat, ale náročnější uživatel se s tímto nastavením nespokojí a bude jej proklínat. V menu naštěstí najdete alespoň základní obrazové úpravy pro regulaci barev či zvuku.




OSD menu


Tuner bohužel nebyl tak citlivý, jak jsem původně očekával. Některé programy jsem musel ručně doladit (to je ale spíš záležitost softwaru) a některé programy lehce zrnily.


Zvukový projev


U Toshiby jsou reproduktory s výkonem 2x 10W, jejichž zvukový projev odpovídá velikosti. Pro sledování TV (zprávy, seriály apod.) jsou dostatečné, plastové překrytí nerezonuje, a tak i při vyšších hlasitostech nijak výrazně nechrčí. Stále zde však platí, že pokud chcete solidní zvuk pro hudbu a filmy, musíte bezpodmínečně zapojit externí reproduktory a zesilovač. Zvuk je tedy na průměrné úrovni.




Reproduktor, klikněte pro zvětšení


Odezva


Stejně jako všechny ostatní televize má i tato ideální odezvu 8ms. Optická sonda a osciloskop však odhalily celkem jiné hodnoty. Maximální celková odezva dosahuje hodnoty 31,8ms, což hodnotě 8ms zrovna moc neodpovídá. je samozřejmě pravda, že výrobce udává odezvu typu GTG a zde je měřená celková odezva (tedy rozsvícení + zhasnutí), ale i přesto je odezva dlouhá jak týden před výplatou. Minimální odezva atakuje hranici 12ms (přesně 12,7ms) a průměrná odezva činí vcelku přijatelných 20,7ms.







Odezva 0-175-0


U průběhu odezvy 0-175-0 je znatelný lehký překmit způsobený technologií OverDrive a nepříliš šťastným naprogramováním čipu. Naštěstí překmit nepřesáhl hodnotu 10%, a tak nebude ve videu prakticky vidět, resp. bude znatelný až u videa s vysokým rozlišením a u her. Jednotlivé odezvy mají hodnoty rise=17,6ms a fall=5,1ms.




Odezva typu šedá-šedá (0-50-0)


Stejně se chová i odezva typu šedá-šedá (0-50-0). Pouze překmit nepřesáhl hranici 5%, a tak se musí odezva měřit jinak. Hodnoty rise=8,4ms a fall=7ms.


Sledování televize





U videa v PAL rozlišení není překmit znát, avšak pokud zapneme HD video s rozlišením alespoň 720p či 1080i, šum již v obraze zpozorujete. Barevné podání je odpovídající výrobní technologii, ale jednu výtku bych měl. Červená barva je dost znatelně přepálená a některé scény tak působí uměle. Například logo České televize bije do očí. Podání tmavých scén lehce pokulhává, ale není to nic, za co by se musela televize stydět.


Hraní her





Opět je tu disciplína, která pro LCD televize až tak důležitá není, ale je třeba ji zohlednit. U hry Half-Life 2 dochází k rozdvojování hran a textury se občas rozmazávají. Inu odezva 20,7 (průměrná) dokáže i z dobré hry udělat nepříjemný zážitek. Naštěstí u televize to není tak důležité. Ostatní hry jsou na tom obdobně. U strategie EARTH 2160 můžete občas ztratit jednotku při pohybu.


Naměřený kontrast


Změřený kontrast pomocí optické sondy sáhnul na hodnotu 111:1.

pozn.: Je však třeba mít na paměti, že tento kontrast se měří zcela jinak, než jak to dělají výrobci. Proto nelze porovnávat udávaný kontrast s měřeným kontrastem. Vždy porovnávejte pouze námi naměřené kontrasty mezi sebou, popř. udávané kontrasty mezi sebou.


Pozorovací úhly


Poslední televize v testu má také technologii VA, tudíž se asi nemá ani cenu rozepisovat, jaké jsou pozorovací úhly. Pro ty, co však nečetli předcházející recenze, připomenu, že technologie VA (obecně) má stejné pozorovací úhly ve všech směrech a jediné, co může činit problémy, je pleťová barva, která při pohledu pod velkým úhlem žloutne.




Pohled zepředu, klikněte pro zvětšení




Pohled pod úhlem 45°, klikněte pro zvětšení


Při pohledu pod úhlem 45° nedochází k žádným výrazným změnám. Jas ani kontrast nikterak výrazně neklesá. Antireflex funguje také velice dobře, nemusíte se tedy bát, že když zasvítí slunce, tak nic na obrazovce neuvidíte.




Pohled zleva, klikněte pro zvětšení


Maximální úhel je sice pro některé barvy již problematický, ale opět je to typické pro technologii VA. Tyto problémy odstraňuje až technologie S-IPS.




Pohled pod 45° shora, klikněte pro zvětšení




Pohled shora, klikněte pro zvětšení


Opět stejná situace u vertikálních úhlů.


Barevné podání


U bíločerného je znatelné proužkování, což je vzhledem k tomu, že se obraz interně zpracovává 12-bitově, celkem zvláštní. Avšak je to dáno nejspíše tím, že obraz televize zpracovává pro video. Právě u videa tolik nezáleží na plynulých přechodech, ale na tom, jak jsou podány filmy.

Duhový přechod je na tom již tradičně daleko lépe. Nikde se nevyskytuje proužkování a barvy jsou vcelku dobré. Bohužel červená barva výrazně dominuje nad ostatními. Ostatní barvy nečiní problém, a tak se dá tento neduh ještě omluvit.

Praktická fotografie ukázala pěknou pleťovou barvu a hlavně obrovskou hloubku obrazu. Bohužel červená barva opět výrazně dominuje.


Podsvícení


Podsvětlovací trubice plní svou funkci dobře, bohužel rozvod světla pomocí optických vláken již tak kvalitní není. Hlavně hrany a rohy obrazu jsou znatelně tmavší, při sledování filmů to naštěstí takový problém není a většinou si toho ani nevšimnete. Je třeba si uvědomit, že tento test podsvícení je důležitý hlavně pro takové případy, pokud je zobrazena jednolitá barva, a to u filmů bývá zřídka kdy. Podsvícení s intenzitou 85-100% zabírá perfektních 60,9%.








Interpolace


Interpolace bohužel není zrovna ideální. Sice logo nepřeblikává, ale je výrazně rozmazané a při bližším zkoumání má i jemnou konturu.




Interpolace PAL rozlišení, klikněte pro zvětšení


Regulace jasu


Regulovat jas lze pouze softwarově, což má sice za následek snížení barevného gamutu, ale vzhledem k tomu, že čip zpracovává obraz 12-bitově, bych se toho vůbec nebál.


Celkové hodnocení


Toshiba 32HL66 je taková průměrná televize, která sice ničím neurazí, ale také nepřekvapí a náročnější uživatel na ní najde celkem snadno nějakou tu chybku. Onou chybkou může být například příliš jednoduché OSD menu, nebo podání červené barvy. Zvukový projev sice není dokonalý, ale pro většinu TV pořadů dostačuje. Samozřejmě pro lepší projev si každý správný hi-fista zapojí externí reproduktory.





Naopak jsou zde i velice dobré vlastnosti, například podsvícení je z větší části rovnoměrné a pouze u krajů výrazněji klesá, ale stále se není čeho bát. Pozorovací úhly jsou u všech televizí v našem testu prakticky stejné, což se dalo očekávat, protože využívají prakticky stejnou technologii s jen drobnými obměnami.





Z celkového hodnocení je více než zřejmé, že televize podává lehce nadprůměrné výsledky. Bohužel do bodového hodnocení se nevměstnají všechny aspekty, a tak je důležité se řídit i slovním hodnocením.


Za zapůjčení LCD televize Toshiba 32HL66 děkujeme firmě FAST



Za poskytnutí digitálního osciloskopu M523 děkujeme firmě ETC s.r.o., která se zabývá výrobou a zároveň i prodejem svých měřicích přístrojů.