Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Test 32'' LCD televizorů: LG 32LC2R

19.12.2006, Pavel Kovač, recenze
Druhou v pořadí se stává televize LG 32LC2R. Sice není celokovová jako první televize Fujitsu-Siemens, ale stále dokáže svým vzhledem zaujmout. Jak si vede si přečtěte v samotném testu. Parametry televize jsou následující: jas 500cd/m2, kontrast 1200:1, odezva 8ms a pozorovací úhly 178° v obou směrech. Doporučená koncová cena činí pěkných 24000,- Kč s DPH.

Design


Vzhled televize LG je opět v souladu s aktuální módou, dle které je černý rámeček doprovázený stříbrnými prvky zkrátka moderní. Noha televize sice neposkytuje žádný náklon, ale do designu zapadne. Samozřejmě daleko lepší řešení poskytuje VESA držák s rozměry 200x100.




Klikněte pro zvětšení


Tlačítka jsou umístěna na pravém boku televize a poskytují celkem pohodlné ovládání i bez dálkového ovladače. Zde se musím omluvit za to, že zde není fotka tlačítek a dálkového ovladače. Při focení jsem na to bohužel zapomněl. Doufám, že tento nedostatek nebude tolik vadit.

Samotný dálkový ovladač je dobře uspořádán a ergonomicky padne do ruky velice dobře. Palec ovládá kříž a blok s tlačítky pro přepínání programů je umístěn pod ním.




Konektory ze zadní strany televize, klikněte pro zvětšení


Konektory, které jsou umístěny na zadní straně (2x SCART, HDMI, D-Sub, komponentní, S-Video, kompozitní a stereo výstup na reproduktory), v pravé části je dostupný ještě jeden kompozitní vstup.





Dodávané příslušenství


Napájecí kabel
Dálkový ovladač s bateriemi
Instalační příručka


Specifikace



VlastnostHodnota
Uhlopříčka32" (16:9)
Ideální odezva8 ms (gtg)
Jas500 cd/m2
Kontrast1200:1
Výrobní technologieVAextreme
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)178°/178°
Počet barev16,7mil (8-bit)
Nativní rozlišení1366 x 768
ReproduktoryStereo 2x 10W
VstupyAnténí, 2x SCART, HDMI, D-Sub, Komponentní, S-Video, 2x Kompozitní
VýstupySPIDIF coaxial, Cinch stereo
HDCP ochranaANO
Progressive scanANO
Možnost montáže na stěnuANO (Vesa 200x200mm)
Hmotnost17 kg
TeletextANO (pamět na 1500str.)
SpotřebaTypická 160W
Různé variace tohoto modeluNE
Speciální vlastnostiFunkce zmrazení obrazu, PIP
Doporučená koncová cena24 000,- Kč s DPH


Pod kapotou


Plasty na televizi drží pouze pomocí šroubků, a tak není problém se podívat na to, jak je vyrobena samotná elektronika. Tuner byl bohužel překryt plechem, který znemožnil jeho identifikaci.




Ovládací elektronika, klikněte pro zvětšení


Panel je od firmy CHI MEI Optoelectronics a má značení V320B1 v revizi C3. Velice podobný panel používá velká část LCD televizí v testu. Mohlo by se zdát, že kvalita obrazu bude velice podobná, ale není tomu tak, protože o obraz se stará ještě elektronika. Ta může upravit barvy k nepoznání a sebelepší panel s tím zkrátka nic neudělá.




Fotografie štítku


OSD menu a citlivost tuneru


V OSD menu lze nastavit vcelku běžné barevné úpravy, jas, kontrast a ostrost obrazu. Některé pokročilé funkce sice chybí, ale vzhledem k ceně televize se to dá i předpokládat. Přeci jen cena oproti například SONY Bravia je téměr poloviční. Pokud tedy nejste nároční na nějaké pokročilé nastavení OSD menu, neberte tento neduh jako nějaký výrazný zápor.
Citlivost tuneru bohužel zrovna dvakrát dobrá není. Některé stanice i po ručním doladění stále lehce šumí. Samozřejmě pokud máte dostatečně silný signál a kvalitní anténu, nečiní tuner sebemenší problém a vy si užijete kvalitní obraz.


Zvukový projev


Reproduktory poskytují relativně kvalitní poslech, avšak i zde platí pravidlo - pokud chcete poslouchat hudbu či užít si DVD v plné kráse, je třeba připojit externí zesilovač a pořádné reproduktory. Na tak kvalitní zvuk se asi žádná televize jako taková asi nikdy nedostane.




Reproduktor


Odezva


Opět další televize s udávanou odezvou 8 ms (GTG). Technologie OverDrive je však velice podstatná a v rukou zkušeného dokáže prakticky zázraky, ale dá se s ní také ledacos zkazit. V tomto případě naštěstí LG OverDrive zvládlo a pouze jednou odezva "ulítla" k 50ms, což se v praxi vůbec nemusí projevit. Průměrná odezva činí pouze průměrných 29,6ms (podstatně zvednuta onou 50ms maximální). Minimální je pak 22,8ms.







Odezva 0-175-0


Průběh odezvy 0-175-0 prozrazuje, že technologie OverDrive ve své podstatě funguje zcela správně a k překmitu nedochází. Ke konci sice náběh lehce zpomalí, ale není to tak tragické. Náběh (rozsvícení) trvá 15,6ms (rise) a zhasnutí 9,2ms (fall).




Odezva typu šedá-šedá (0-50-0)


Prakticky stejně se chová i odezva typu šedá-šedá, pouze hodnoty rise a fall jsou odlišné. Konkrétně jde o 13,8ms pro rise a 13,2 pro fall.


Sledování televize


 
 
Při přehrávání televize nevznikl žádný výraznějši problém. Některé barvy jsou sice lehce výraznější (pastelové), avšak u většiny filmů si toho nevšimnete. Ony pastelové barvy totiž nejsou tak výrazné a většině uživatelů budou vyhovovat (lehce přikrášlené filmy). Odezva byla prakticky nepozorovatelná, pouze v některých případech jsem měl pocit, že se za objektem objevil stín. To ale pouze v typických případech a pokud nemáte ono video nasledováno "stokrát" dokolečka, nemáte nejmenší šanci si tohoto problému všimnout. Podání černé barvy a hloubka obrazu vyhovuje a 99% uživatelů bude jistě spokojeno.


Hraní her


 

 
U her se projevila velice dobře zvládnutá technologie OverDrive; nikde jsem nezpozoroval šum či světlý stín za pohybujícím se objektem. Dokonce i obvykle problematická hra Half-Life 2 dopadla velice dobře. Sice nějaké to rozdvojování hran sem tam zpozorujete, ale to se u televize dá s klidným srdcem omluvit. Ostatní hry jsou na tom obdobně - lehce rozmazané textury při rychlých pohybech.


Naměřený kontrast


Změřený kontrast pomocí optické sondy dosáhl hodnoty 148:1.

pozn.: Je však třeba mít na paměti, že tento kontrast se měří zcela jinak, než jak to dělají výrobci. Proto nelze porovnávat udávaný kontrast s měřeným kontrastem. Vždy porovnávejte pouze námi naměřené kontrasty mezi sebou, popř. udávané kontrasty mezi sebou.


Pozorovací úhly


Je zde další panel VAextreme (podobný jako Prem.MVA). To znamená, že se nemusíte bát extrémních pohledů ze stran. Na následujících fotografiích je vše názorně zachyceno.




Pohled zepředu, klikněte pro zvětšení




Pohled pod úhlem 45°, klikněte pro zvětšení


Pohled pod úhlem 45° neodhalil nic závažného. Barvy drží tam kde mají a jas i kontrast klesají jen minimálně.




Pohled zleva, klikněte pro zvětšení


Při extrémním úhlu televize znatelně ztrácí kontrast (obraz není tak hluboký) a pleťová barva se zabarvuje do žluta. Opět však typická vlastnost VA technologie.




Pohled pod 45° shora, klikněte pro zvětšení




Pohled shora, klikněte pro zvětšení


Zkrátka VA, stejné úhly v obou směrech. Ponechávám bez komentáře.


Barevné podání


Bíločerný přechod vykazoval výrazné proužkování, které je způsobeno hlavně radikálními barevnými úpravami s tím, že čip zpracovává obraz "pouze" 8bitově. Ve své podstatě to není žádný problém, ale pokud chcete využívat televizi například na prohlížení fotek, problém by již nastat mohl.

Na duhovém přechodu dobře zpozorujete pastelové barvy a lehce přepálenou červenou barvu. Přechody jako takové jsou však plynulé a bez znatelného proužkování.

Praktický test opět ukázal problém s červenou barvou. Okvětní lístky růže lehce splývají a z dálky se špatně rozeznají. V některých případech to může činit problém s tím, že červená barva bude dominantní a oko se na ní příliš zaměří. Zbytek obrazu tak zmizí lehce do pozadí.


Podsvícení


Jedním slovem perfektní. Plocha byla už od pohledu velice rovnoměrná a pouze kraje lehounce tmavší. Takto tmavé kraje ale oko celkem očekává, protože je zde rámeček a zkrátka v rohu obvykle bývá stín. Plocha s intenzitou 85-100% zabírá velice pěkných 67,2%. Jako plus se musí počítat i fakt, že ani jedna hodnota neklesla pod 65% (minimum 69%).








Interpolace


Interpolace sice není zrovna ideální, ale naštěstí nedochází ke chvění okrajů loga. To obvykle způsobuje největší problémy a oku zkrátka vadí. Interpolace je tedy na průměrné úrovni.




Interpolace PAL rozlišení, klikněte pro zvětšení


Regulace jasu


Regulovat jas lze pouze softwarově, a tak se musíte smířit s degradací barevného gamutu. Ve dne však stejně nejspíš budete provozovat výchozí (neupravenou) hodnotu jasu, kde je gamut maximální.


Celkové hodnocení


Televize LG 32LCR2 se vcelku vytáhla. Její hlavní výhodou je nízká cena a výborné podsvícení. Také odezva bez překmitů stojí za povšimnutí (i když její hodnoty již tak slavné nejsou). I zvukový projev dostačuje a pouze v případě poslechu hudby a DVD je dobré si zapojit externí reproduktory, kdy zkrátka tyto 10W reproduktory nemají šanci zahrát vše potřebné pro kvalitní poslech. Bohužel všechny tyto dobré vlastnosti poněkud kazí barevné podání, které patří k lehkému podprůměru. A proč? Jednoduše proto, že červená barva je přepálená a ostatní barvy lehce pastelové. Do hry vstupuje i nízká citlivost tuneru, která v okrajových částech a na horách může činit problém. Na druhou stranu v dnešní digitální době to až tak velký problém být nemusí, že?





Hodnotit design se nehodí, a tak to nechám pouze na vás. Upřímě si však myslím, že design neurazí a zapadne do leckteré domácnosti.





A jaký dojem televize zanechala? Vesměs dobrý. Nebýt pastelových barev, pak by to byla zaručeně velice výhodná koupě. Pokud však hledáte televizi bez kompromisů a jste ochotni si na ni připlatit, raději se poohlédněte jinde.


Za zapůjčení LCD televize LG 32LCR2R děkujeme LG



Za poskytnutí digitálního osciloskopu M523 děkujeme firmě ETC s.r.o., která se zabývá výrobou a zároveň i prodejem svých měřicích přístrojů.