Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Test 32'' LCD televizorů: Fujitsu Siemens Myrica SE32

18.12.2006, Pavel Kovač, recenze
První televizí v našem testu je Fujitsu Siemens Myrica SE32 s celokovovým zpracováním a černým designem. Parametry jsou následující: jas 550 cd/m2, kontrast 1000:1, odezva 8 ms a pozorovací úhly 176° v obou směrech. Doporučená koncová cena je 25 000 Kč s DPH.

Design


Firma Fujitsu Siemens často a velmi ráda používá hliníkové a obecně kovové konstrukce u svých monitorů a televizí. Tento model není výjimkou. Hliníkový černý rámeček je na zadní straně nahrazen opět černě lakovaným plechem. Televize díky tomu působí velice odolným dojmem. Trochu mě zarazilo umístění reproduktorů. Ty jsou totiž nasměrovány od posluchače a hlavně nejde o žádné zázraky, ale o tom až později. Noha televize je opět hliníková a umožňuje alespoň základní zdvih (nutné použít šroubovák). Pro pohodlné sledování je však stále nutné televizi posadit na nějaký ten stolek či přišroubovat na zeď. Design této televize si také o přimontování na zeď přímo říká.




Klikněte pro zvětšení


Bohužel Myrica není vybavena klasickými VESA otvory, a tak se musíte spolehnout na originální díly firmy Fujitsu Siemens, nebo nějaké univerzální a ty nemusejí být zrovna levné.




Klikněte pro zvětšení


Malou výhradu bych měl k tlačítkům, která jsou umístěna na spodní hraně a hodně vzadu. Musíte strčit zhruba 3/4 prstu pod televizi a až pak na ně narazíte. Je to sice nepohodlné, ale k čemu jsou také dálkové ovladače, že?



Dálkové ovládání, klikněte pro zvětšení


A právě dálkový ovladač se firmě velice povedl. Tlačítka jsou hmatově oddělena díky svému tvaru. Rozmístění tlačítek bude nejspíše vyhovovat všem, možná blok s tlačítky pro přepínání programů by mohl být položen v horní části, jde však pouze o zvyk.




Konektory ze zadní strany televize, klikněte pro zvětšení


Vstupy a výstupy jsou vcelku tradiční. Jeden anténní vstup pro analogový příjem, VGA, DVI, kompozitní, komponentní, S-Videoa dva SCARTy. Jako výstupy jsou zde linkový a hlavně konektory pro stereo 8 Ohmové reproduktory.




Dodávané příslušenství


Napájecí kabel
Dálkový ovladač s bateriemi
Instalační příručka


Specifikace



VlastnostHodnota
Úhlopříčka32" (16:9)
Ideální odezva8 ms (gtg)
Jas550 cd/m2
Kontrast1000:1
Výrobní technologieVAextreme
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)176°/176°
Počet barev16,7mil (8-bit)
Nativní rozlišení1366 x 768
ReproduktoryStereo 2x 8W
VstupyAnténní, 2x SCART, DVI, D-Sub, Komponentní, S-Video, Kompozitní
VýstupyLinkový a pro externí reproduktory 8 Ohm
HDCP ochranaANO
Progressive scanANO
Možnost montáže na stěnuANO (pouze speciální držák od Fujitsu Siemens)
Hmotnost19,3 kg
TeletextANO (paměť na 256 stran)
SpotřebaTypická 155 W
Různé variace tohoto modeluNE
Speciální vlastnostiFunkce zmrazení obrazu, PIP
TeletextANO (paměť na 700 stran)
Doporučená koncová cena:26 000 Kč s DPH (záruka 2 roky)



Pod kapotou


Rozebrat tuto televizi není vůbec žádný problém, stačí odšroubovat pár thorx šroubků a vše je dobře přístupné. Pod kapotou naleznete samostatný TV modul a pak modul pro zpracování obrazu. TV tuner je opět z dílny Philips, takže žádné překvapení nečekejte.




TV modul, klikněte pro zvětšení


To nejdůležitější se však velice dobře skrývá pod plechem. Bylo by neproduktivní odšroubovávat veškerou elektroniku jen pro to, abych získal lepší fotku, když z této veškeré informace získáme i tak. Jde o panel "VAextreme" což je vlastně Prem.MVA z dílen firmy CHI MEI Optoelectronics. Jeho přesné označení je V320B1-L01 rev. C4. Na oficiálních stránkách jsou stejné informace jako udává výrobce Fujitsu-Siemens.




Upravená fotka štítku (původní najdete zde)


Na následující fotografii vidíte čip, který se stará o zpracování obrazu. Čip umí zpracovávat obraz 8-bitově, což předpovídá slušný obraz.




Čip pro zpracování obrazu


OSD menu a citlivost tuneru


Samotné OSD menu prakticky ničím nepřekvapí, pouze položka "Backlight" tak často u televizí nebývá. Díky ní můžete ovlivňovat intenzitu podsvícení ve třech krocích (High, Medium a Low). Při sledování ve tmě se položka Low jistě bude hodit. Naopak za přímého slunečního svitu je dobré využít nastavení High.




OSD menu


Ovládání TV tuneru probíhá opět automaticky a pouze uspořádání programů si musí uživatel navolit sám. Při ladění jsou zjištěny názvy stanic (pokud to samozřejmě podporují), a tak je zásah uživatele skutečně minimální. Ani u jedné stanice jsem nemusel využít ruční doladění, což pokládám za úspěch.

Byl jsem mile překvapen citlivostí tuneru. Tuner si poradil i s velice slabým signálem vskutku dobře. Celkově TV tuner působí velice solidním dojmem a přirovnal bych jej ke klasickým TV tunerům ve starých dobrých CRT televizích.


Zvukový projev


Tuto kapitolu bych nejraději u této televize zcela přeskočil. Kdyby televize reproduktory vůbec neměla, vůbec nic by se nestalo. Kvalita zvuku je opravdu špatná a postačuje tak maximálně na zprávy. Zvuk bych přirovnal k reproduktorům, které se používají u počítačových monitorů. Po rozebrání monitoru se mi poskytl pohled na reproduktory, jež jsou vážně malinkaté a navíc směřují od posluchače. Výrazně tedy doporučuji pro jakýkoliv poslech připojit externí reproduktory.


Odezva


Stejně jako televize Sencor SLT 3202 má i tato udávanou odezvu 8 ms. Jak všichni víme, odezva není pouze v rukou samotného panelu, ale velice důležité je i zvládnutí technologie OverDrive v samotném čipu (naprogramování). Myrica SE 32 má celkem problém s odezvou v tmavých tónech, kde celková odezva dosahuje téměř k 60ms. Ve světlých tónech však odezva prudce klesne pod hranici 20 ms, což vidím velmi rád. Od změny 0-100-0 již k navýšení odezvy prakticky nedochází.





Průměrná odezva činí 24,5ms. Maximální 58ms a minimální 16,7ms a celkově má tedy velký rozptyl, ale naštěstí se většina drží právě pod hranicí 20ms.




Odezva 0-175-0

U odezvy 0-175-0 vidíme naprosto ukázkový průběh. Nikde žádný překmit, OverDrive zvládnutý na jedničku. K vypnutí přepětí dojde těsně před dosažením požadované hodnoty, inu kdo umí ten umí. Rise=11 a fall=5,7ms.




Odezva typu šedá-šedá (0-50-0)

I odezva typu šedá-šedá se chová stejně. Hodnota fall se sice prodloužila na 8,4ms, ale rise se snížila na 10 ms.


Sledování televize



První, co jsem na této televizi pustil, bylo HD video v 1080p (využit výstup přes DVI na 1080i). U něj ukázala televize velice dobrou odezvu ve středních a světlých tónech. Když jsem však narazil na tmavou scénu, nastal problém. Obraz se výrazně rozmazával a kvůli tomu i výrazně tmavnul. Při použití PAL rozlišení byl obraz prakticky stejný, interpolace zafungovala velice dobře, a tak se není čeho bát. Televize umí poměr stran 4:3, takže se nemusíte bát deformace obrazu. Díky nulovému překmitu se v obraze nevyskytuje ani šum a to ani u HD videa, kde obvykle bývá problém. Jediný problém je s tmavými scénami, kde byla odezva více než znatelná. Ohledně kvality barev si povíme více později; nebojte se, že o něco přijdete.


Hraní her




Jak jsou na tom hry? Jedním slovem skvěle. Sice Doom 3 a podobně tmavé hry si na televizi kvůli špatné odezvě neužijete, ale například Half-Life 2 se choval naprosto perfektně. K rozdvojování hran a rozmazávání textur prakticky nedochází, navíc televize umožňuje přes DVI nastavit rozlišení 1360x768. Teď si asi říkáte, že jsem se spletl a místo 1366x768 (nativní) napsal místo šestky nulu. V tomto případě bohužel televize opravdu hlásí grafické kartě, že její rozlišení je 1360x768. K vertikální interpolaci sice nedochází, ale v horizontálním směru se musí dopočítat oněch šest pixelů. Téměř mi to připadá, jako kdyby při programování čipu někdo udělal chybu. Tento neduh má za následek, že je obraz rozdělen do několika částí, ve kterých se střídá tučnější a klasické písmo. Je to škoda, přeškoda. Zpět ale k našim hrám. U ostatních her, jako je Need for Speed Most Wanted s vypnutým SW motion blurem, se známky odezvy prakticky neprojevují. Za to si televize zaslouží velkou pochvalu.


Naměřený kontrast


Změřený kontrast pomocí optické sondy dosáhl hodnoty 107:1.

pozn.: Je však třeba mít na paměti, že tento kontrast se měří zcela jinak, než jak to dělají výrobci. Proto nelze porovnávat udávaný kontrast s měřeným kontrastem. Vždy porovnávejte pouze námi naměřené kontrasty mezi sebou, popř. udávané kontrasty mezi sebou.


Pozorovací úhly


Televize využívá technologii VA, a proto jsou pozorovací úhly stejné ve všech směrech. Uvidíme, jak si výrobce poradil s antireflexem, což je jediné, co mohl ovlivnit.




Pohled zepředu, klikněte pro zvětšení




Pohled pod úhlem 45°, klikněte pro zvětšení


Při pohledu pod úhlem 45° nezpozorujete vůbec žádný rozdíl. Problematická pleťová a bílá barva prakticky nežloutnou.



Pohled zleva, klikněte pro zvětšení


Při pohledu z extrémního úhlu již dochází k výraznému zežloutnutí a pleťová barva se mění v lehce "mrtvolnou". Nízká odrazivost obrazovky se potvrzuje i zde.




Pohled pod 45° shora, klikněte pro zvětšení




Pohled shora, klikněte pro zvětšení


Stejně jako horizontální pozorovací úhly se chovají i vertikální. Zde není co dodávat, zkrátka typické VA.


Barevné podání


První obrazec je opět bíločerný přechod, jehož podání prozrazuje kvalitní zpracování obrazu. Profi monitory sice mají lepší podání (hlavně bez proužkování), ale u televize se to dá přece jen omluvit. Trochu vadilo jemné zabarvení do žluta, ale i to není nic tragického. Celkově přechod působí velice dobře, a to je hlavní. Na dithering můžete u této televize zapomenout.

Problematická červená barva u duhového přechodu je u Myrica SE 32 podána velice slušně. Dokonce bych ji přirovnal k velice povedeným monitorům, a to už je co řict. Dokonce ani proužkování zde není prakticky postřehnutelné.

U reálných fotografií (použit stejný obrazec jako u měření pozorovacích úhlů) opět dominuje červená barva. Problém s červenou barvou, uvidíte velice dobře například na okvětních lístcích růže, které prakticky splývají.


Podsvícení


U velkých LCD televizí je s podsvícením celkem problém. Sencor však rozvedení světla vcelku zvládnul a plocha s intenzitou 85-100% zabírá slušných 57,8%. Žádná hodnota neklesla pod 65% a to je velice důležité. Ani v rozích není pozorovatelné přesvícení či rapidní úbytek jasu.








Interpolace


Interpolace loga ČT1 proběhla bez sebemenších problémů, chvění na krajích loga se zde nekonalo. Okraje ostrých hran jsou stále dobře prokreslené a nic nebrání v používání této televize i v PAL rozlišení. Při použití HD 720p se obraz ještě daleko více zostří, avšak kvůli rozlišení 1366x768 stále dochází k interpolaci.




Interpolace PAL rozlišení


Regulace jasu


Regulace jasu probíhá dvěma způsoby. První je regulace pomocí podsvětlovacích trubic (tři stupně) a poté je již nutné regulovat jas softwarově, kvůli čemuž se snižuje kontrast a barevný gamut.


Celkové hodnocení


Jediné, co bych této televizi vytknul, jsou reproduktory. Ty jsou na tak nízké úrovni, že je zcela nutné je nahradit něčím lepším. Obrazové vlastnosti však patří k tomu lepšímu, co se v této cenové relaci vyskytuje. Barevné podání je na výborné úrovni a to včetně barevných přechodů. Trochu škoda, že nelze přes DVI nastavit nativní rozlišení (nelogicky o pouhých 6px - 1360x768 místo 1366x768).





A jaký dojem televize budí? Jednoduše řečeno dobrý. Nebýt špatných reproduktorů bylo by vše tak, jak má být a nebál bych se ji doporučit prakticky všem.





V procentuálním vyjádření se to má tak, že jediné, co může o televize vadit, je odezva v tmavých tónech. Musím však připomenout, že odezva je ve skutečnosti při běžném použití naprosto dostatečná. Pouze ty tmavé scény mohou činit potíže. Co se týče barev, ty jsou vskutku parádní, červená barva nečiní žádné problémy a velice důležitá pleťovka je zkrátka přirozená. Kvalita podsvícení dostačuje a pouze pokud jste opravdu nároční, všimnete si nějaké změny v rozích.


Za zapůjčení televize Fujitsu Siemens Myrica SE32 děkujeme Fujitsu Siemens

Za poskytnutí digitálního osciloskopu M523 děkujeme firmě ETC s.r.o., která se zabývá výrobou a zároveň i prodejem svých měřicích přístrojů.