Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

YouTube pro Android TV začíná používat kodek AV1

6.5.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Implementace kodeku AV1 pokračuje. Tento týden byla podpora přidána do aplikace YouTube pro Android TV. Podpora z hlediska hardwaru je ovšem zatím velmi omezena, proto není možné funkci vyzkoušet na mnoha zařízeních.
S rostoucí kvalitou videí a rozvojem streamování přes internet roste také potřeba efektivních kodeků. Alliance for Open Media, která sdružuje řadu významných technologických firem včetně Googlu, Intelu nebo Netflixu, proto již řadu let pracuje na formátu AV1, jehož finální specifikace byly schváleny v roce 2018. Ve stejném roce začal Google tento kodek veřejně testovat ve službě YouTube, i když dosud pouze ve webových prohlížečích. Od poslední aktualizace aplikace YouTube pro Android TV na verzi 2.10.13, která je postupně šířena od 20. dubna, se ovšem podpora rozšířila na další zařízení. Daný update přinesl také opravy chyb týkající se přehrávání videí a další drobná vylepšení.
 
 
Omezením zůstává malý počet zařízení, které jsou schopné hardwarově dekódovat videa v AV1. Většina zařízení s Android TV je proto odkázána na softwarové dekódování, které znamená vyšší zátěž pro procesor – a na mobilních zařízeních také nižší výdrž baterie. Stejný problém totiž nastává také na smartphonech, neboť nativní podporu nového kodeku nabízí pouze čipset MediaTek Dimensity 1000, který zatím nenalezneme v žádném modelu. Ani v případě Android TV není hardwarová nijak dlouhá. Potvrzena byla pouze u několika novějších procesorů jako Broadcom BCM72190/72180 nebo Realtek RTD1311/RTD1319.
Možnosti hardwarového dekódování videa ve formátu AV1 si tak neužijí majitelé populárních multimediálních center jako Nvidia Shield TV nebo Xiaomi Mi Box S, ale ani televizorů používajících platformu od Googlu. S nasazením AV1 v televizorech a TV boxech ovšem výrobci počítají a zdá se, že by mohlo být rychlejší než na mobilních zařízeních. Podpora byla kupříkladu potvrzena pro první letošní televize od Samsungu a LG. Připomeňme, že kodek AV1 postupně nasazuje také Netflix – letos začal ve své aplikaci pro smartphony a tablety s Androidem. Hlavním lákadlem nového kodeku je efektivnější komprese ve srovnání se současnými formáty, a to asi o pětinu.