YouTube pro Android TV začíná používat kodek AV1

YouTube pro Android TV začíná používat kodek AV1
, , aktualita
Implementace kodeku AV1 pokračuje. Tento týden byla podpora přidána do aplikace YouTube pro Android TV. Podpora z hlediska hardwaru je ovšem zatím velmi omezena, proto není možné funkci vyzkoušet na mnoha zařízeních.
K oblíbeným
reklama
S rostoucí kvalitou videí a rozvojem streamování přes internet roste také potřeba efektivních kodeků. Alliance for Open Media, která sdružuje řadu významných technologických firem včetně Googlu, Intelu nebo Netflixu, proto již řadu let pracuje na formátu AV1, jehož finální specifikace byly schváleny v roce 2018. Ve stejném roce začal Google tento kodek veřejně testovat ve službě YouTube, i když dosud pouze ve webových prohlížečích. Od poslední aktualizace aplikace YouTube pro Android TV na verzi 2.10.13, která je postupně šířena od 20. dubna, se ovšem podpora rozšířila na další zařízení. Daný update přinesl také opravy chyb týkající se přehrávání videí a další drobná vylepšení.
 
 
Omezením zůstává malý počet zařízení, které jsou schopné hardwarově dekódovat videa v AV1. Většina zařízení s Android TV je proto odkázána na softwarové dekódování, které znamená vyšší zátěž pro procesor – a na mobilních zařízeních také nižší výdrž baterie. Stejný problém totiž nastává také na smartphonech, neboť nativní podporu nového kodeku nabízí pouze čipset MediaTek Dimensity 1000, který zatím nenalezneme v žádném modelu. Ani v případě Android TV není hardwarová nijak dlouhá. Potvrzena byla pouze u několika novějších procesorů jako Broadcom BCM72190/72180 nebo Realtek RTD1311/RTD1319.
Možnosti hardwarového dekódování videa ve formátu AV1 si tak neužijí majitelé populárních multimediálních center jako Nvidia Shield TV nebo Xiaomi Mi Box S, ale ani televizorů používajících platformu od Googlu. S nasazením AV1 v televizorech a TV boxech ovšem výrobci počítají a zdá se, že by mohlo být rychlejší než na mobilních zařízeních. Podpora byla kupříkladu potvrzena pro první letošní televize od Samsungu a LG. Připomeňme, že kodek AV1 postupně nasazuje také Netflix – letos začal ve své aplikaci pro smartphony a tablety s Androidem. Hlavním lákadlem nového kodeku je efektivnější komprese ve srovnání se současnými formáty, a to asi o pětinu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Skylink nabízí National Geographic HD zdarma po celý srpen Skylink nabízí National Geographic HD zdarma po celý srpen
Ani během druhé půlky prázdnin nemine zákazníky Skylinku bonus v podobě volného vysílání. Tentokrát byl sice vybrán pouze jeden kanál, ale zato jeden z vůbec nejpopulárnějších v nabídce tohoto operátora,
7.8.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Disney celosvětově spustí streamovací službu Star Disney celosvětově spustí streamovací službu Star
Jako by těch streamovacích služeb nebylo málo, Disney uvádí další. Samo jich má už několik a nyní půjde o službu Star, která má být k dispozici celosvětově a bude mít pouze vlastní obsah ze studií Disney.
5.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
HBO GO v srpnu 2020: jaké nové filmy a seriály si můžete pustit? HBO GO v srpnu 2020: jaké nové filmy a seriály si můžete pustit?
Druhá polovina prázdnin bude na HBO GO ve znamení několika nových seriálů nejen pro fanoušky krimi a hororu. Připraveno bude také několik filmových premiér včetně čerstvé novinky Artemis Fowl od Disney.
4.8.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Na český trh míří další Philips TV z řady Performance. Lákají i cenou Na český trh míří další Philips TV z řady Performance. Lákají i cenou
Tento týden byla oficiálně potvrzena dostupnost televizorů Philips ze série 8500 na českém trhu. Tyto modely označované jako Performance Series podporují 4K HDR, třístranný Ambilight a Android TV.
4.8.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix v srpnu 2020: nejnovější filmy a seriály na druhou půlku prázdnin Netflix v srpnu 2020: nejnovější filmy a seriály na druhou půlku prázdnin
Chvíle u bazénu si můžete zpříjemnit novinkami z Netflixu. I tento měsíc přinášíme přehled pořadů z původní produkce. Premiéru bude mít pátá řada seriálu Lucifer nebo několik nových dokumentů.
3.8.2020, aktualita, Jáchym Šlik