YouTube pro Android TV začíná používat kodek AV1

YouTube pro Android TV začíná používat kodek AV1
, , aktualita
Implementace kodeku AV1 pokračuje. Tento týden byla podpora přidána do aplikace YouTube pro Android TV. Podpora z hlediska hardwaru je ovšem zatím velmi omezena, proto není možné funkci vyzkoušet na mnoha zařízeních.
K oblíbeným
reklama
S rostoucí kvalitou videí a rozvojem streamování přes internet roste také potřeba efektivních kodeků. Alliance for Open Media, která sdružuje řadu významných technologických firem včetně Googlu, Intelu nebo Netflixu, proto již řadu let pracuje na formátu AV1, jehož finální specifikace byly schváleny v roce 2018. Ve stejném roce začal Google tento kodek veřejně testovat ve službě YouTube, i když dosud pouze ve webových prohlížečích. Od poslední aktualizace aplikace YouTube pro Android TV na verzi 2.10.13, která je postupně šířena od 20. dubna, se ovšem podpora rozšířila na další zařízení. Daný update přinesl také opravy chyb týkající se přehrávání videí a další drobná vylepšení.
 
 
Omezením zůstává malý počet zařízení, které jsou schopné hardwarově dekódovat videa v AV1. Většina zařízení s Android TV je proto odkázána na softwarové dekódování, které znamená vyšší zátěž pro procesor – a na mobilních zařízeních také nižší výdrž baterie. Stejný problém totiž nastává také na smartphonech, neboť nativní podporu nového kodeku nabízí pouze čipset MediaTek Dimensity 1000, který zatím nenalezneme v žádném modelu. Ani v případě Android TV není hardwarová nijak dlouhá. Potvrzena byla pouze u několika novějších procesorů jako Broadcom BCM72190/72180 nebo Realtek RTD1311/RTD1319.
Možnosti hardwarového dekódování videa ve formátu AV1 si tak neužijí majitelé populárních multimediálních center jako Nvidia Shield TV nebo Xiaomi Mi Box S, ale ani televizorů používajících platformu od Googlu. S nasazením AV1 v televizorech a TV boxech ovšem výrobci počítají a zdá se, že by mohlo být rychlejší než na mobilních zařízeních. Podpora byla kupříkladu potvrzena pro první letošní televize od Samsungu a LG. Připomeňme, že kodek AV1 postupně nasazuje také Netflix – letos začal ve své aplikaci pro smartphony a tablety s Androidem. Hlavním lákadlem nového kodeku je efektivnější komprese ve srovnání se současnými formáty, a to asi o pětinu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TCL TS8132: soundbar 3.1.2 s Dolby Atmos a upmixem na 5.1.2 TCL TS8132: soundbar 3.1.2 s Dolby Atmos a upmixem na 5.1.2
Na internet se dostávají podrobnosti o soundbaru TS8132, který TCL představilo zkraje roku. Tento model bude dodáván společně s bezdrátovým subwooferem a nabídce celkový výkon 350 W. Chybět nebude virtuální prostorový zvuk.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Dolby Vision z TV nebo přehrávače? Kvalita se může výrazně lišit Dolby Vision z TV nebo přehrávače? Kvalita se může výrazně lišit
Zpracování formátu Dolby Vision dnes zvládne kdejaké zařízení, ale rozdíly ve výsledné kvalitě mohou být patrné na první pohled. Následující video ukazuje přímé srovnání, když jsou metadata zpracována televizí a UHD Blu-ray přehrávačem.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Samsung uvádí stylové televize The Frame 2021 a k nim poličku My Shelf Samsung uvádí stylové televize The Frame 2021 a k nim poličku My Shelf
Samsung představil novou generaci lifestylových televizorů The Frame, které svým designem připomínají obraz. Vůbec poprvé k nim výrobce nabídne také poličku, která by měla doplnit design interiéru.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Při nákupu soundbaru k nové OLED TV vrací Philips až 15 000 Kč Při nákupu soundbaru k nové OLED TV vrací Philips až 15 000 Kč
Společnost TP Vision vyhlásila cashback, který lze uplatnit při nákupu vybraných Philips OLED TV. Pokud k nim přidáte soundbar stejné značky, můžete získat zpět až 15 000 Kč. Akce je platná do konce března.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Letošní televize Philips vyladí zvuk na míru uživateli. Stačí krátký test Letošní televize Philips vyladí zvuk na míru uživateli. Stačí krátký test
Sluch se u každého člověka liší, několik přednastavených profilů zvuku proto obvykle nestačí. Philips zahájil spolupráci se společností Mimi Hearing Technologies a v televizorech pro rok 2021 nabídne možnost vytvoření osobního sluchového profilu.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik