YouTube pro Android TV začíná používat kodek AV1

YouTube pro Android TV začíná používat kodek AV1
, , aktualita
Implementace kodeku AV1 pokračuje. Tento týden byla podpora přidána do aplikace YouTube pro Android TV. Podpora z hlediska hardwaru je ovšem zatím velmi omezena, proto není možné funkci vyzkoušet na mnoha zařízeních.
K oblíbeným
reklama
S rostoucí kvalitou videí a rozvojem streamování přes internet roste také potřeba efektivních kodeků. Alliance for Open Media, která sdružuje řadu významných technologických firem včetně Googlu, Intelu nebo Netflixu, proto již řadu let pracuje na formátu AV1, jehož finální specifikace byly schváleny v roce 2018. Ve stejném roce začal Google tento kodek veřejně testovat ve službě YouTube, i když dosud pouze ve webových prohlížečích. Od poslední aktualizace aplikace YouTube pro Android TV na verzi 2.10.13, která je postupně šířena od 20. dubna, se ovšem podpora rozšířila na další zařízení. Daný update přinesl také opravy chyb týkající se přehrávání videí a další drobná vylepšení.
 
 
Omezením zůstává malý počet zařízení, které jsou schopné hardwarově dekódovat videa v AV1. Většina zařízení s Android TV je proto odkázána na softwarové dekódování, které znamená vyšší zátěž pro procesor – a na mobilních zařízeních také nižší výdrž baterie. Stejný problém totiž nastává také na smartphonech, neboť nativní podporu nového kodeku nabízí pouze čipset MediaTek Dimensity 1000, který zatím nenalezneme v žádném modelu. Ani v případě Android TV není hardwarová nijak dlouhá. Potvrzena byla pouze u několika novějších procesorů jako Broadcom BCM72190/72180 nebo Realtek RTD1311/RTD1319.
Možnosti hardwarového dekódování videa ve formátu AV1 si tak neužijí majitelé populárních multimediálních center jako Nvidia Shield TV nebo Xiaomi Mi Box S, ale ani televizorů používajících platformu od Googlu. S nasazením AV1 v televizorech a TV boxech ovšem výrobci počítají a zdá se, že by mohlo být rychlejší než na mobilních zařízeních. Podpora byla kupříkladu potvrzena pro první letošní televize od Samsungu a LG. Připomeňme, že kodek AV1 postupně nasazuje také Netflix – letos začal ve své aplikaci pro smartphony a tablety s Androidem. Hlavním lákadlem nového kodeku je efektivnější komprese ve srovnání se současnými formáty, a to asi o pětinu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
LG uvádí 4K LCD TV pro rok 2020. S novým webOS i funkcemi od Applu LG uvádí 4K LCD TV pro rok 2020. S novým webOS i funkcemi od Applu
LG oznámilo, že se na trh brzy dostanou nové LCD TV z řad Nano a UN. Jedná se převážně o modely střední třídy, které jsou vybaveny AirPlay 2 a novou verzí webOS. Prodej se se již pomalu rozjíždí na evropských trzích.
27.5.2020, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Topsion TP01: velmi levný TV box je nyní dostupný s Androidem 10 Topsion TP01: velmi levný TV box je nyní dostupný s Androidem 10
Do čínských e-shopů se nedávno dostalo další multimediální centrum za pár desítek dolarů, které používá nejnovější Android 10. Od předchozí verze zařízení se jinak neliší, o pohon se tedy opět stará procesor Rockchip RK3318.
26.5.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix doporučil televizory pro rok 2020, upravil i podmínky certifikace Netflix doporučil televizory pro rok 2020, upravil i podmínky certifikace
Program Netflix Recommended TV označuje televize, které splňují požadavky stanovené Netflixem a jsou vhodné pro sledování obsahu z této platformy. Letos byla mezi podmínky přidána podpora interaktivních pořadů. Jaké televize tedy Netflix doporučuje?
26.5.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Od smartphonů k televizím. Realme Smart TV byla oficiálně představena Od smartphonů k televizím. Realme Smart TV byla oficiálně představena
První televizory od čínské značky Realme se snaží konkurenci zničit hlavně cenou. Bezrámečkový design, solidní ozvučení i Android TV nejsou v daném segmentu samozřejmostí, proto se muselo šetřit někde jinde. Dostupnost zatím byla potvrzena jen v Indii.
26.5.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Z CAM E2-M4: MFT kamera se 4K při 120 fps Z CAM E2-M4: MFT kamera se 4K při 120 fps
Na trh míří nová kamera Z CAM E2-M4, která je dosti pozoruhodná svými schopnostmi. Za překvapivě nízkou cenu totiž podporuje videosekvence s Cinema 4K rozlišením při velmi vysoké frekvenci 120 fps.
26.5.2020, aktualita, Milan Šurkala