Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

YouTube a Netflix veřejně testují kodek AV1

23.9.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Nedlouho poté, co kodek AV1 implementovaly první internetové prohlížeče, se objevila první testovací videa na YouTube. Zájemci mají k dispozici rovnou celý playlist. A připojil se také Netflix, který zatím nabízí jedno video v novém formátu.
Nový kodek AV1, který by se měl vyznačovat vysokou úrovní komprese, otevřeností, flexibilitou i nízkými nároky na hardware, už lze vyzkoušet na YouTube a Netflixu. Rozhodně se nejedná o náhodu, neboť Google i Netflix jsou součástí sdružení Alliance for Open Media, která pracuje na vývoji nového formátu. Abyste novinku mohli vyzkoušet, musíte mít beta verzi Chromu 70 nebo noční sestavení Firefoxu vydané po 12. září 2018. V případě obou prohlížečů bude nejspíš podpora kodeku AV1 ve výchozím nastavení vypnuta, proto patrně bude nutné ji aktivovat podle tohoto návodu.
 

Časová osa kodeku AV1 ukazuje, že jsme právě ve druhé fázi. V příštím roce bude následovat třetí fáze zahrnující podporu hybridního softwaru i implementaci výrobci čipsetů (Pro zvětšení klikněte na obrázek)
 
Na YouTube se objevil celý playlist, který obsahuje v tuto chvíli čtrnáct videí, které mají reprezentovat různé druhy obsahu – hudební klipy, talk show, herní trailer, sportovní záběry apod. Při přehrávání ve formátu AV1 jsou videa dostupná v maximálním rozlišení 480p, na vyšší rozlišení si nejspíš budeme muset ještě počkat. Důvodem může být zatím horší optimalizace i skutečnost, že zatím neexistují hardwarové dekodéry podporující AV1, je proto nutné používat softwarové dekódování. V budoucnu ovšem bude nový kodek používán pro obsah ve 4K i vyšším rozlišení s HDR a širokým barevným rozsahem.
 
 
Netflix zatím svým uživatelům jedno jediné testovací video, ale tentokrát v různých rozlišeních od 432p až po 1080p, tedy Full HD. Kromě rozlišení si může divák vybrat také mezi 8bitovou a 10bitovou barevnou hloubkou.