Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Netflix: přechod na AV1, vypnutí automatických ukázek a více animáků

19.2.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Netflix zahájil přechod na úspornější kodek AV1, začal přitom ve své aplikaci pro Android. Společnost také umožnila uživatelům vypnout jednu z nejméně oblíbených funkcí – automatické přehrávání ukázek. Na Netflix také zamíří více animovaných filmů.
Netflix patří spolu s Googlem, Facebookem, Applem či Amazonem k jedním z nejvýznamnějších členů aliance AOMedia, která se stará o vývoj nového kodeku pro streamovaná videa AV1. Již na podzim 2018 zahájil Netflix veřejné testování nového formátu, proto bylo jen otázkou času, kdy dojde k širšímu nasazení. A dočkali jsme se tento měsíc, kdy se podpora AV1 objevila v mobilní aplikaci pro Android. Zatím ovšem pouze u vybraných titulů (konkrétní výběr nebyl upřesněn) a při aktivované funkci úspory dat. Nasazení AV1 v mobilních zařízeních je ovšem vcelku logické, neboť jednou z hlavních předností nového kodeku by měla být vyšší efektivita. Díky o pětinu lepší kompresi může uživatel sledovat video bez ztráty kvality, ale přitom ušetří 20 % dat.
 
 
Implementace kodeku AV1 by měla být dokončena letos
 
Jednou z nejčastěji kritizovaných funkcí bylo automatické přehrávání ukázek při procházení Netflixem. Ano, někteří uživatelé tuto možnost oceňují, neboť nabízí letmý náhled na obsah videa, naopak pro jiné mohla být rušivá. Po pěti letech Netflix konečně vyslyšel prosby a stížnosti některých uživatelů, když umožnil tuto funkci vypnout, a to dokonce pro každý profil zvlášť. Abyste mohli změnit nastavení, budete muset použít webovou verzi Netflixu na svém počítači. V menu si vyberete možnost Spravovat profily a zvolíte konkrétní profil. Následně zrušíte zaškrtnutí u možnosti Automaticky přehrávat při prohlížení na všech zařízeních. Netflix upozorňuje, že změny v nastavení se mohou projevit se zpožděním, ale k urychlení lze přepnout mezi profily.
 
 
Klaus (2019) byl prvním animovaným celovečerním filmem z nového studia Netflixu
 
V reakcí na Disney+ se Netflix rozhodl investovat více peněz do animovaného obsahu. V minulých letech společnost budovala své vlastní studio, do kterého přešli někteří bývalí zaměstnanci studií Disney, Pixar, DreamWorks nebo Illumination. Netflix chce vypustit do světa několik velkých animovaných filmů ročně a k tomu přidá spoustu animovaných seriálů. Není ovšem jasné, kolik z celkového rozpočtu 17 miliard dolarů v roce 2020, které jsou určeny na originální i licencovaný obsah, půjde právě na animáky. Letos by měly mít premiéru snímky The Willoughbys, Over The Moon nebo Pinocchio.

Zdroj: Netflix.com (1, 2). 


reklama
reklama