TV boxy s procesorem Amlogic S905X4 budou připraveny na Android 10 a AV1

TV boxy s procesorem Amlogic S905X4 budou připraveny na Android 10 a AV1
, , aktualita
Nabídku cenově dostupných multimediálních center v čínských e-shopech by měly letos obohatit modely s čipsetem Amlogic S905X4. Spíše než zvýšení výkonu potěší podpora kodeku AV1 nebo nejnovější verze Android TV.
K oblíbeným
reklama
Společnost Amlogic by měla svou nabídku doplnit o několik nových čipsetů, které budou patřit do čtvrté generace rodin S8 a S9. První novinkou se stal Amlogic S905X4, o kterém nyní vypluly na internet podrobnosti. Pokud půjde vše podle plánů, první zařízení vybavená tímto procesorem se objeví na trhu v průběhu letošního roku. Otázkou ovšem zůstává, zda nasazení nezkomplikuje pandemie onemocnění COVID-19. V nabídce patrně zcela nahradí aktuální Amlogic S905X3, který najdeme ve spoustě TV boxů z čínských e-shopů, přičemž jejich cena velmi často zůstává pod hladinou 1 000 Kč.
 
Po hardwarové stránce na první pohled nepřinese žádné revoluční změny, navíc by měl pinově kompatibilní s předchozími generacemi S905X3 a S905X2. Součástí čipsetu vyrobeného 12nm procesem bude opět CPU se čtyřmi jádry Cortex-A55 a GPU Mali-G31 MP2. Výkon se nepatrně zvýšil minimálně na papíře, kde můžeme vidět zrychlení ze 19 700 na 21 800 DMIPS. Specifikace se zatím nezmiňují o akceleraci neuronové sítě, která je u čipsetu S905X3 dostupná volitelně. Kromě OpenGL ES 3.2 a OpenCL 2.0 bude nový S905X4 podporovat také grafické API Vulkan 1.1 (místo verze 1.0).

 
K dalším vylepšením patří podpora šifrování RSA a zvukovou stránku zdokonalí podpora s až dvěma DSP HiFi 4. Technologie HDCP 2.3 je kompatibilní s rozlišením 8K a funkcemi z HDMI 2.1. Možná vůbec nejzajímavější změnou je ovšem hardwarová kompatibilita s vyvíjeným kodekem AV1, a to konkrétně videa až ve 4K rozlišení se 120 fps a 10bitovými barvami. Všechny uvedené změny byly učiněny také proto, aby procesor plně podporoval operační systém Android 10. Do svých zařízení jej proto mohou nasadit i výrobci, kteří požadují oficiální licenci od Googlu (např. Xiaomi by jej mohlo využít v nástupci aktuálního modelu Mi Box).
 
Amlogic letos odhalí ještě minimálně další dva procesory pro multimediální centra. Výše uvedený S905X4 zůstane jako zlatá střední cesta, zatímco low-end bude zastupovat S805X2 a high-end S908X (nejspíš s podporou 8K AV1, AVS3 a HDMI 2.1).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Android TV posílala chybné notifikace do telefonů, oprava je na světě Android TV posílala chybné notifikace do telefonů, oprava je na světě
Možná i vás v uplynulých dnech překvapila notifikace na vašem smartphonu, která chybně informovala o používání funkce Cast. Nejčastěji chybu zaznamenali majitelé zařízení od Nvidie nebo Xiaomi.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Disney kvůli koronaviru posunulo filmové premiéry až do roku 2022 Disney kvůli koronaviru posunulo filmové premiéry až do roku 2022
Pandemie onemocnění COVID-19 zkomplikovala práci hollywoodským studiím. Disney kvůli tomu upravilo data premiér mnoha filmů až do roku 2022. Zpozdí se některé marvelovky nebo třeba nový Indiana Jones.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Seriál Obi-Wan dostává nového scénáristu, je jím Joby Harold Seriál Obi-Wan dostává nového scénáristu, je jím Joby Harold
Seriál Obi-Wan to nemá jednoduché. Počátkem roku kolovaly zvěsti, že byl rozpuštěn tým, který na seriálu pracoval, a měl být odložen zhruba o půl roku. Nyní jsou tu podobné informace znovu, scénárista filmu měl být skutečně nahrazen.
3.4.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tip: Vyrazte na virtuální projekci filmu a podpořte své oblíbené kino Tip: Vyrazte na virtuální projekci filmu a podpořte své oblíbené kino
Koronavirová krize může být likvidační pro některá menší kina. Proto vznikly dva projekty, které umožňují fanouškům zakoupit si vstupenky na virtuální projekci. Kvůli filmu samozřejmě nemusí nikam chodit, stačí si otevřít webový prohlížeč.
3.4.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Trh s televizory čeká špatný rok, dojde k poklesu o 10 % Trh s televizory čeká špatný rok, dojde k poklesu o 10 %
Opatření zavedená v reakci na onemocnění COVID-19 včetně zrušených sportovních událostí způsobí pokles na celosvětovém trhu s televizory, jaký analytici nepamatují. Data z Británie ovšem ukazují, že vlivem pandemie může dojít i ke krátkodobému vzrůstu prodeje.
2.4.2020, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář