TV boxy s procesorem Amlogic S905X4 budou připraveny na Android 10 a AV1

TV boxy s procesorem Amlogic S905X4 budou připraveny na Android 10 a AV1
, , aktualita
Nabídku cenově dostupných multimediálních center v čínských e-shopech by měly letos obohatit modely s čipsetem Amlogic S905X4. Spíše než zvýšení výkonu potěší podpora kodeku AV1 nebo nejnovější verze Android TV.
K oblíbeným
reklama
Společnost Amlogic by měla svou nabídku doplnit o několik nových čipsetů, které budou patřit do čtvrté generace rodin S8 a S9. První novinkou se stal Amlogic S905X4, o kterém nyní vypluly na internet podrobnosti. Pokud půjde vše podle plánů, první zařízení vybavená tímto procesorem se objeví na trhu v průběhu letošního roku. Otázkou ovšem zůstává, zda nasazení nezkomplikuje pandemie onemocnění COVID-19. V nabídce patrně zcela nahradí aktuální Amlogic S905X3, který najdeme ve spoustě TV boxů z čínských e-shopů, přičemž jejich cena velmi často zůstává pod hladinou 1 000 Kč.
 
Po hardwarové stránce na první pohled nepřinese žádné revoluční změny, navíc by měl pinově kompatibilní s předchozími generacemi S905X3 a S905X2. Součástí čipsetu vyrobeného 12nm procesem bude opět CPU se čtyřmi jádry Cortex-A55 a GPU Mali-G31 MP2. Výkon se nepatrně zvýšil minimálně na papíře, kde můžeme vidět zrychlení ze 19 700 na 21 800 DMIPS. Specifikace se zatím nezmiňují o akceleraci neuronové sítě, která je u čipsetu S905X3 dostupná volitelně. Kromě OpenGL ES 3.2 a OpenCL 2.0 bude nový S905X4 podporovat také grafické API Vulkan 1.1 (místo verze 1.0).

 
K dalším vylepšením patří podpora šifrování RSA a zvukovou stránku zdokonalí podpora s až dvěma DSP HiFi 4. Technologie HDCP 2.3 je kompatibilní s rozlišením 8K a funkcemi z HDMI 2.1. Možná vůbec nejzajímavější změnou je ovšem hardwarová kompatibilita s vyvíjeným kodekem AV1, a to konkrétně videa až ve 4K rozlišení se 120 fps a 10bitovými barvami. Všechny uvedené změny byly učiněny také proto, aby procesor plně podporoval operační systém Android 10. Do svých zařízení jej proto mohou nasadit i výrobci, kteří požadují oficiální licenci od Googlu (např. Xiaomi by jej mohlo využít v nástupci aktuálního modelu Mi Box).
 
Amlogic letos odhalí ještě minimálně další dva procesory pro multimediální centra. Výše uvedený S905X4 zůstane jako zlatá střední cesta, zatímco low-end bude zastupovat S805X2 a high-end S908X (nejspíš s podporou 8K AV1, AVS3 a HDMI 2.1).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Skylink nabízí National Geographic HD zdarma po celý srpen Skylink nabízí National Geographic HD zdarma po celý srpen
Ani během druhé půlky prázdnin nemine zákazníky Skylinku bonus v podobě volného vysílání. Tentokrát byl sice vybrán pouze jeden kanál, ale zato jeden z vůbec nejpopulárnějších v nabídce tohoto operátora,
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Disney celosvětově spustí streamovací službu Star Disney celosvětově spustí streamovací službu Star
Jako by těch streamovacích služeb nebylo málo, Disney uvádí další. Samo jich má už několik a nyní půjde o službu Star, která má být k dispozici celosvětově a bude mít pouze vlastní obsah ze studií Disney.
5.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
HBO GO v srpnu 2020: jaké nové filmy a seriály si můžete pustit? HBO GO v srpnu 2020: jaké nové filmy a seriály si můžete pustit?
Druhá polovina prázdnin bude na HBO GO ve znamení několika nových seriálů nejen pro fanoušky krimi a hororu. Připraveno bude také několik filmových premiér včetně čerstvé novinky Artemis Fowl od Disney.
4.8.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Na český trh míří další Philips TV z řady Performance. Lákají i cenou Na český trh míří další Philips TV z řady Performance. Lákají i cenou
Tento týden byla oficiálně potvrzena dostupnost televizorů Philips ze série 8500 na českém trhu. Tyto modely označované jako Performance Series podporují 4K HDR, třístranný Ambilight a Android TV.
4.8.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix v srpnu 2020: nejnovější filmy a seriály na druhou půlku prázdnin Netflix v srpnu 2020: nejnovější filmy a seriály na druhou půlku prázdnin
Chvíle u bazénu si můžete zpříjemnit novinkami z Netflixu. I tento měsíc přinášíme přehled pořadů z původní produkce. Premiéru bude mít pátá řada seriálu Lucifer nebo několik nových dokumentů.
3.8.2020, aktualita, Jáchym Šlik