Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

TCL spojuje síly s JOLED při výrobě tištěných OLED panelů pro televize

19.6.2020, Jáchym Šlik, aktualita
OLED panely vyrobené pomocí tisku by se měly dostat také do televizorů. Postará se o to společný podnik japonských firem JOLED, který nově podpořilo čínské TCL. Prozatím není jasné, kdy se tato konkurence pro LG objeví na trhu.
Japonci zkoumají možnosti tištěných OLED panelů od roku 2015, kdy byl založen JOLED (Japan OLED) – společný podnik firem Sony, Panasonic a Japan Display. Při vývoji se zaměřují na malé až střední displeje, které jsou určeny např. pro mobilní telefony, počítačové monitory nebo infotainmenty v automobilech. Na konci roku 2018 sice společnost ukázala i OLED TV vyrobenou prostřednictvím této technologie, ale jednalo se pouze o prototyp. Nyní JOLED přehodnocuje plány, a to i díky investici z Číny ve výši 20 milionů jenů. Stojí za ní výrobce panelů CSOT (China Star Optoelectronics Technology), dceřiný podnik TCL. Na oplátku získá 10,76% podíl ve společnosti JOLED.
 
 
JOLED nabídne svou technologii výroby OLED panelů prostřednictvím tisku. Materiál je nanášen na substrát podobným způsobem, jako při použití domácí inkoustové tiskárny. Výsledkem by měl být panel s lepším barevným podáním, neboť používá matici RGB. Naproti tomu LG využívá navíc bílé pixely (WRGB), které sice umožňují zvýšit jas, ale zároveň omezují objem barev při vysokém jasu. Možná ještě důležitější výhodou panelů od JOLED jsou nižší výrobní náklady, které by se mohly projevit v příznivější ceně televizoru. S pomocí CSOT (TCL) bude technologie aplikována pro OLED TV, ale prozatím nebylo určeno, kdy by se mohly na trhu objevit první modely.
Již zmiňovaný prototyp z konce roku 2018 (viz obrázek) používat 55palcový panel se 4K rozlišením, 120Hz frekvencí a 100% pokrytím barevného prostoru DCI-P3. Společnost také od roku 2017 vyrábí tištěné OLED displeje o úhlopříčkách 21,6 a 32 palců, které jsou využívány ve zdravotnických přístrojích. Celých 100 % panelů pro OLED TV dodává tuto chvíli divize LG Display, která se o svou dominantní pozici ještě minimálně pár let nemusí bát. TCL se podobně jako většina dalších firem nerozhodlo vsadit vše na jednu kartu, ale podílí se na paralelním vývoji několika technologií včetně miniLED a H-QLED, hybridem mezi OLED a QLED.