www.tvfreak.cz
>
>
>

TCL spojuje síly s JOLED při výrobě tištěných OLED panelů pro televize

TCL spojuje síly s JOLED při výrobě tištěných OLED panelů pro televize
, , aktualita
OLED panely vyrobené pomocí tisku by se měly dostat také do televizorů. Postará se o to společný podnik japonských firem JOLED, který nově podpořilo čínské TCL. Prozatím není jasné, kdy se tato konkurence pro LG objeví na trhu.
K oblíbeným
reklama
Japonci zkoumají možnosti tištěných OLED panelů od roku 2015, kdy byl založen JOLED (Japan OLED) – společný podnik firem Sony, Panasonic a Japan Display. Při vývoji se zaměřují na malé až střední displeje, které jsou určeny např. pro mobilní telefony, počítačové monitory nebo infotainmenty v automobilech. Na konci roku 2018 sice společnost ukázala i OLED TV vyrobenou prostřednictvím této technologie, ale jednalo se pouze o prototyp. Nyní JOLED přehodnocuje plány, a to i díky investici z Číny ve výši 20 milionů jenů. Stojí za ní výrobce panelů CSOT (China Star Optoelectronics Technology), dceřiný podnik TCL. Na oplátku získá 10,76% podíl ve společnosti JOLED.
 
 
JOLED nabídne svou technologii výroby OLED panelů prostřednictvím tisku. Materiál je nanášen na substrát podobným způsobem, jako při použití domácí inkoustové tiskárny. Výsledkem by měl být panel s lepším barevným podáním, neboť používá matici RGB. Naproti tomu LG využívá navíc bílé pixely (WRGB), které sice umožňují zvýšit jas, ale zároveň omezují objem barev při vysokém jasu. Možná ještě důležitější výhodou panelů od JOLED jsou nižší výrobní náklady, které by se mohly projevit v příznivější ceně televizoru. S pomocí CSOT (TCL) bude technologie aplikována pro OLED TV, ale prozatím nebylo určeno, kdy by se mohly na trhu objevit první modely.
Již zmiňovaný prototyp z konce roku 2018 (viz obrázek) používat 55palcový panel se 4K rozlišením, 120Hz frekvencí a 100% pokrytím barevného prostoru DCI-P3. Společnost také od roku 2017 vyrábí tištěné OLED displeje o úhlopříčkách 21,6 a 32 palců, které jsou využívány ve zdravotnických přístrojích. Celých 100 % panelů pro OLED TV dodává tuto chvíli divize LG Display, která se o svou dominantní pozici ještě minimálně pár let nemusí bát. TCL se podobně jako většina dalších firem nerozhodlo vsadit vše na jednu kartu, ale podílí se na paralelním vývoji několika technologií včetně miniLED a H-QLED, hybridem mezi OLED a QLED.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Problém s přehříváním LG OLED TV pokračuje. Ohroženy jsou i evropské modely Problém s přehříváním LG OLED TV pokračuje. Ohroženy jsou i evropské modely
Německé orgány informovaly, že některé LG OLED TV v Evropě jsou ohroženy stejnou chybou s přehříváním jako jihokorejské modely. Prozatím bylo nahlášeno několik televizí, převážně z roku 2017.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
GoGen TAS 930: nový levný soundbar k levné televizi GoGen TAS 930: nový levný soundbar k levné televizi
Na český trh se brzy dostane tenký soundbar, který by si díky své nízké ceně mohl najít cestu do mnoha obýváků. I přes nízkou cenu obsahuje vstup HDMI ARC, Bluetooth, LCD displej nebo dokonce FM tuner.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Evolveo Venus T2: duální USB tuner s podporou DVB-T2 pro počítače Evolveo Venus T2: duální USB tuner s podporou DVB-T2 pro počítače
Česká značka Evolveo uvedla na trh své první USB zařízení, které obsahuje dva tunery pro příjem DVB-T2. Divák tak může nahrávat jiný pořad, než zrovna sleduje. Součástí balení je externí anténa pro lepší příjem.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Řada LG BX nebude nejlevnější. Na kolik vyjdou nové OLED TV? Řada LG BX nebude nejlevnější. Na kolik vyjdou nové OLED TV?
„Béčkové“ řady platily každoročně za nejlevnější volbu mezi LG OLED TV. To se ovšem letos změnilo s příchodem série CX. Prodej modelů BX se pomalu rozjíždí také v Evropě, i když si možná počkáme až do října.
20.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Infografika: Vývoj soundbarů od Samsungu. První model přehrával DVD Infografika: Vývoj soundbarů od Samsungu. První model přehrával DVD
Samsung ve své nedávné infografice připomíná, jak šel vývoj soundbarů. První model byl představen před 12 lety a od současných se lišil nejen designem, ale také funkční výbavou. Starší soundbary měly integrovaný přehrávač disků.
20.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik