Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony oznámilo nové 4K i 8K LCD TV. Mají HDMI 2.1 a Google TV

10.1.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Pro rok 2021 si Sony připravilo několik řad Bravia LCD TV v čele s vlajkovou lodí Z9J. Pokud nepotřebujete 8K, ale vystačíte si se 4K, máte na výběr ze sérií X95J, X90J, X85J a X80J/X81J. Většina modelů podporuje HDMI 2.1.
Kromě OLED TV najdeme v letošní nabídce Sony také nové LCD TV, které budou podle očekávání převažovat. Na samém vrcholu stojí série Z9J s rozlišením 8K a úhlopříčkami 75 a 85 palců. Panel používá LED podsvícení typu FALD, ale počet stmívatelných zón výrobce nespecifikuje. V každém případě tedy Sony zatím nenasadili podsvícení miniLED jako konkurence, takže by televizory mohly ztrácet v oblasti jasu a kontrastu. Stejně jako nové OLED TV, také série Z9J spoléhá na „kognitivní procesor XR“ pro zpracování obrazu a zvuku. Od ostatních enginů založených na umělé inteligenci se údajně liší tím, že zohledňuje způsob, jakým člověk vidí a slyší.
 
Sony Z9J
 
Procesor XR najdeme také ve vybraných 4K LCD TV pro rok 2021, konkrétně X95J a X90J. První série obsahuje modely s úhlopříčkami 85, 75 a 65 palců, ve druhé ze jmenovaných sérii potom lze vybírat z velikostí 75, 65, 55 a 50 palců. Všechny uvedené série se chlubí certifikacemi IMAX Enhanced, Calman Ready a Netflix Calibrated Mode. O zvuk se stará systém Acoustic Multi-Audio, který ke dvěma širokopásmovým reproduktorům přidává ještě dva výškové, které jsou umístěny v horní části televizoru.
 
 
Sony X95J
 
Sony oznámilo také dostupnější série X85J a X80J/X81J. I v tomto případě se jedná o 4K LCD TV s úhlopříčkami 43, 50, 55 a 65 palců, vyšší řada X85J navíc přidává ještě modely měřící 75 a 85 palců. Všechny televize z těchto sérií postrádají nový kognitivní procesor XR, místo něj spoléhají na X-Reality Pro z loňských Sony TV. Tyto série postrádají také některé další pokročilé funkce a používají audio systém X-Balanced bez horních reproduktorů.
 
 
Sony X90J
 
Sony je výrobcem PlayStationu 5, ale vloni nabídl HDMI 2.1 pouze i několika sérií svých televizorů Bravia. V roce 2021 se podpora rozšíří, ale stále ne na všechny modely. HDMI 2.1 se 4K120, VRR, ALLM eARC najdeme u všech představených řad LCD TV kromě X80J a X81J, které používají HDMI 2.0. Z verze 2.1 si vypůjčily pouze funkci eARC.
 
 
Sony X85J
 
Nové televize jsou připraveny na obsah v Dolby Vision a Dolby Atmos, stejně jako na Apple AirPlay 2 a HomeKit. Všechny modely přijdou na trh s Google TV, což je uživatelské rozhraní postavené na Android TV. Poprvé se objevilo v novém Chromecastu a zaměřuje se na doporučování relevantního obsahu.
 
 
Sony X80J
 
Nabídku uzavírá základní 32palcový model W800 s HD panelem a běžným Android TV. Cenu ani dostupnost nových televizí Sony zatím neznáme.
 
Zdroj: Sony.eu