Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony OLED TV pro rok 2021 mají HDMI 2.1 a jasnější panel

8.1.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Sony oznámilo nové série OLED TV:  A90J a A80J. Všechny modely jsou vybaveny „kognitivním procesorem XR“, HDMI 2.1 a Google TV. Vyšší řada, která zahrnuje také první 83" OLED TV, se chlubí nejjasnějším panelem.
Prvním výrobcem OLED TV, který letos odkryl své karty, se stalo Sony. Před veletrhem CES 2021 jsme se dočkali představení nových televizorů z „Master Series“ včetně řad A90J a A80J, které spadají mezi OLED TV. Značení je tentokrát shodné pro evropský i americký trh. Všechny modely používají novou platformu Bravia XR, která spojuje umělou a kognitivní inteligenci. Televizor by tak měl lépe rozumět tomu, jak lidé vnímají obraz a zvuk. Součástí platformy je procesor XR (nástupce pro X1), který využívá algoritmy např. pro uspcaling obrazu a zvuku, vyhlazení pohybu nebo vylepšení kontrastu. Procesor tak zvládne třeba konvertovat běžný zvuk do virtuálních kanálů 5.1.2. K dispozici je také vylepšená technologie Acoustic Surface Audio+, která jako reproduktory používá OLED panel.
 
 
Sony A90J
 
Ještě důležitější je ovšem kvalita obrazu. Vyšší série A90J využívá nejjasnější OLED panel, jaký kdy Sony použilo ve svých televizích. Zvýšit by se měla celkový i maximální jas, i když žádná konkrétní čísla výrobce neuvádí. I tentokrát se pochopitelně jedná o panel z dílny LG Display, ale Sony pravděpodobně učinilo nějaké drobnější úpravy. K dispozici bude v úhlopříčkách 55, 65 a 83 palců. Tím se Sony stává první značkou s 83palcovou OLED TV. Série A80J potom nabídne modely s úhlopříčkami 55, 65 a 77 palců, ale bez panelu se zvýšeným jasem. Pro letošní rok si tedy Sony nepřipravilo žádný 48palcový model, tuto pozici tedy bude zastávat loňský zástupce ze série A9. Televizory jsou připraveny na Dolby Vision i Dolby Atmos, obsahují také režimy IMAX Enhanced a Netflix Calibrated Mode.
 
Sony A80J
 
Velkou novinkou je podpora HDMI 2.1, kterou loňské Sony OLED TV postrádaly. Tento krok ocení majitelé herních konzolí nové generace, jako jsou PlayStation 5 a Xbox Series X. Obě řady televizí jsou vybaveny dvěma porty HDMI 2.1 s podporou signálu ve 4K se 120 snímky za sekundu, zpětného audiokanálu (eARC), variabilní obnovovací frekvence (VRR) a automatického režimu nízké latence (ALLM). Na VRR a ALLM si ovšem zákaznici počkají, neboť přijde až s aktualizací firmwaru. Letošní televizory Sony přicházejí s uživatelským rozhraním Google TV, které nahrazuje současný Android TV a vyznačuje se třeba lepšími návrhy obsahu. K dispozici je také podpora AirPlay 2 nebo nové streamovací služby Bravia Core.
 
Cenu ani dostupnost zatím Sony nezveřejnilo.
 
Zdroj: Sony.eu