Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung TV by nakonec měly používat hlavně LCD panely od AUO

28.4.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Samsung údajně našel náhradu LCD ze svých vlastních továren. V televizorech by měl používat hlavně panely od čínských a taiwanských dodavatelů. Dříve se také objevila informace o tom, že dojde ke znovuobnovení vztahu se Sharpem.
Divize Samsung Display oznámila, že plánuje ukončit výrobu LCD panelů ve všech svých továrnách do konce roku 2020. Tyto továrny dodávaly většinu panelů pro televizory od Samsung Electronics, ovšem LCD TV z nabídky jihokorejské značky rozhodně nezmizí. To znamená, že společnost si musí hledat jiné dodavatele panelů. A vzhledem k tomu, že Samsung je největším výrobcem televizorů na světě, půjde o velký objem objednávek. Podle korejského serveru The Guru již Samsung našel hlavní dodavatele LCD panelů. Mělo by jít o China Star Optoelectronics Technology (CSOT) patřící pod čínské TCL a AU Optronics (AUO) sídlící na Taiwanu.
 
 
Společnost AUO by měla být dvorním dodavatelem displejů pro 4K i 8K QLED TV od roku 2021. Zatím nebylo nic oficiálně potvrzeno, ale dodejme, že v současné již Samsung panely od výše uvedených firem odebírá, takže rozšíření spolupráce by bylo logickým krokem. K dalším dodavatelům potom patří Innolux nebo BOE. Před pár týdny se objevila spekulace, že Samsung by mohl obnovit spolupráci s japonským Sharpem. Ten byl dříve hlavním dodavatelem panelů pro Samsung, a to do doby, než byl Sharp převzat Foxconnem. Potom se společnosti nedohodly kvůli cenám a Sharp se rozhodl zaměřit na jiné odběratele i své vlastní televizory.
 
Podle serveru The Guru ovšem žádná dohoda mezi Samsungem a Sharpem nebyla uzavřena, proto si raději počkejme, jak vše dopadne. Do konce roku přece jen zbývá ještě dost času na to, aby se vše změnilo. Divize Samsung Display, která zakončila první kvartál roku 2020 v červených číslech, se chce místo LCD zaměřit na modernějších technologie využívající tzv. kvantové tečky. Hovoří se především o QD-OLED a QNED, ale kromě toho Samsung dlouhodobě vyvíjí také displeje microLED. I kvůli agresivní čínské konkurenci se navíc výroba příliš nevyplatí. Podobný problém řeší také konkurenční společnost LG Display, která ve svých továrnách omezuje produkci LCD a místo toho dává přednost především technologii OLED. Výrobcům panelů navíc nenahrávají ani prognózy, podle kterých čeká trh s televizory tragický rok.