Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

MicroLED TV od Samsungu se možná zpozdí. Dočkáme se letos?

11.7.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Zdá se, že kvůli komplikacím se microLED TV od Samsungu možná nedostanou na trh v roce 2020, jak výrobce předpokládal. Objevují se totiž chyby při výrobě i vysoká cena. Samsung ovšem zůstává optimistický.
Samsung na veletrhu CES 2020 představil microLED TV s úhlopříčkami 75, 88, 93 a 110 palců, které jsou určeny pro použití v domácnostech. V nabídce má navíc jihokorejský výrobce také modely o velikostech 150 a 292 palců, se kterými cílí na komerční sféru. Podle slibů se první microLED TV měly dostat na trh ještě letos, ale pravděpodobně k tomu nakonec nedojde. Podle dostupných informací došlo ke zpoždění celého výrobního plánu, podle kterého měla být v první polovině roku zahájena produkce potřebných komponent a ve druhé polovině potom měly z linky začít sjíždět první televizory.
 
 
Rok se ovšem přehoupl do své druhé poloviny a výroba komponentů stále nejede naplno. Ani subdodavatelé, kteří dodávají jiné součástky mimo microLED displejů, zatím neobdrželi od Samsungu žádný harmonogram. Samsung se také potýká s problémy v určité fázi výroby, kvůli kterým se objevuje velký počet vadných kusů. Jako problematický se totiž ukázal přenos LED modulů z dočasného substrátu na flexibilní desku obvodů. I kvůli tomu se nedaří snížit cenu panelů, která v současné době činí 10 tisíc až 100 tisíc dolarů. Asi nikoho nepřekvapí, že cena bude výrazně vyšší než v případě QLED TV, ale podle analytické společnosti TrendForce musí cena spadnou pod 6 tisíc dolarů, aby měl výsledný televizor šanci uspět na trhu. Zároveň musí být dosaženo téměř 100% úspěšnosti při výrobě.
 
Mluvčí Samsungu ovšem jakékoliv problémy při výrobě odmítá a tvrdí, že společnost stále počítá s uvedením microLED TV na trh ve druhé polovině roku 2020. Dodejme, že ačkoliv Jihokorejci své televizory označují jako microLED, technicky vzato se jedná o technologii miniLED. Použité světlo emitující diody totiž mají velikost mezi 100 až 200 mikrometry, ačkoliv v kategorii microLED by měly být menší než 100 mikrometrů. Samotný proces výroby je potom víceméně stejný. Ani přes koronavirovou krizi neztrácí Samsung optimismus a nadále chce dosáhnout 45 milionů prodaných televizí v roce 2020. Vzhledem k obrovskému poklesu prodejů v prvním pololetí se ovšem toto číslo zdá zcela nereálné.