Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sharp uvedl svou první OLED TV. Zatím jen v Japonsku

12.5.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Sharp se stává dalším výrobcem televizorů, který do své nabídky zařadil model s OLED panelem. Mělo by jít o vzpruhu pro portfolio high-endových televizí této značky, kterým se příliš nedaří. Dostupnost v Evropě zatím nebyla potvrzena.
Sharp se v posledních měsících letech snažil získat svou značku, kterou předtím licencoval jiným společnostem, zpět pod kontrolu. Televizory Sharp na evropském i americkém trhu by tedy s původním japonským výrobce měly mít opět společné více než jen jméno. K obnovené nabídce na českém, která zahrnuje několik řad cenově dostupných LCD TV s Androidem, by v budoucnu mohly přibýt také OLED TV. Model Sharp CQ1 byl zatím uveden pouze v domácím Japonsku, kde se začne prodávat ve druhé polovině května. Cena bude startovat na 280 tisících yenech, v přepočtu 66 tisících korunách.
 
 
První Sharp OLED TV bude dostupná v úhlopříčkách 55 a 65 palců. V obou případech s rozlišením 4K a podporou HDR. Ačkoliv se v minulosti hovořilo o tom, že Sharp společně s Foxconnem vyvíjí OLED panel pro televizory, v tomto modelu použije panely od LG Display. Televize používá také nový procesor pro zpracování obrazu Medalist S1 a algoritmus Smart Active Contrast, který upravuje kontrast podle jednotlivých scén, aby nedocházelo k přeexponování nebo naopak podexponování obrazu. Místo konektorů HDMI 2.1 výrobce vsadil ještě na starší standard HDMI 2.0.
 
K další výbavě potom patří operační systém Android TV od Googlu nebo zvukový systém Front Open Sound System Plus, který se snaží nasměrováním reproduktorů docílit efektu, že zvuk vychází přímo z obrazovky. Z hlediska designu byl použit klasický středový stojan, který se dnes u prémiových televizorů tolik nevidí, ale na druhou stranu umožňuje snadné otáčení obrazovky doleva či doprava. Sharp doufá, že OLED TV pomohou jeho segmentu high-endových televizorů, kde vsadil spíše na 8K LCD TV, ale jejich prodej je zatím velmi pomalý a zrušená olympiáda v tomto ohledu rozhodně pozitivně nepřispěla.
 
Více o případné dostupnosti na evropském trhu bychom se mohli dozvědět začátkem podzimu na veletrhu IFA 2020, který by se měl uskutečnit alespoň v online formě. I rivalita mezi výrobci OLED TV stále roste, ačkoliv všichni zatím spoléhají na panely od LG Display. Vstup na trh s OLED TV avizovala čínská firma Xiaomi, která by mohla svůj první model představit velmi brzy. Přidávají se také další společnosti, které v tuto chvíli své televizory nenabízí evropským zákazníkům, především Acer, Huawei, Konk nebo Vizio.