Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Xiaomi láká na první televizi s Dolby Vision. Nejspíš půjde o OLED TV

30.4.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Zástupce Xiaomi se na sociálních sítích pochlubil prvním televizorem této značky, který splnil certifikaci Dolby Vision. Kromě toho jsme se dozvěděli, že půjde o model s úhlopříčkou 65 palců. Podle fanoušků se jedná o dříve avizovanou OLED TV.
Portfolio Xiaomi zahrnuje také dlouhou řadu televizorů v různých úhlopříčkách i cenových kategoriích. Všechny tyto modely včetně prémiových ovšem spojuje použití panelu LCD. O Xiaomí OLED TV se ovšem spekuluje již od loňského listopadu, kdy zástupce společnosti potvrdil vývoj některých technologií jako 8K rozlišení, miniLED displeje nebo televizory s více obrazovkami. V případě OLED TV bylo uváděno, že k uvedení by mohlo dojít v prvním čtvrtletí 2020. K tomu nakonec nedošlo, možná i v důsledku pandemie koronaviru, ale práce na televizoru s tímto typem panelu nejspíš nadále pokračují. A nyní to vypadá, že by k jeho představení mohlo dojít již brzy.
 
Nejvyšší Xiaomi Mi TV 5 Pro nese označení QLED TV
 
Li Xiaoshuang, hlavní manažer TV divize Xiaomi Group, se na sociální síti Weibo pochlubil úspěšnou certifikací Dolby Vision pro dosud nepředstavený televizor. Žádné jeho parametry sice nezveřejnil, ale leccos můžeme vyčíst i ze samotného modelového označení L65M5-OD. První číslovka potvrzuje obrazovku s úhlopříčkou 65 palců, kód M5 potom dává tušit, že nový televizor bude zařazen do řady Mi TV 5, která byla představena na čínském trhu. Vůbec nejzajímavější je ovšem spojení písmen za pomlčkou, podle kterého fanoušci usuzují, že televizor využije OLED panel místo LCD. Připomeňme, že Xiaomi v tomto ohledu předběhl Huawei, který představil tento měsíc svou první OLED TV. I v tomto případě očekáváme použití panelu od LG Display.
 
Za pozornost ovšem stojí i samotná informace o Dolby Vision. Tuto certifikaci v minulosti získalo multimediální centrum Xiaomi Mi Box S, ale dosud žádný televizor této značky. Dosud 4K TV od Xiaomi dávaly přednost konkurenčnímu formátu HDR10+, který taktéž využívá tzv. dynamická metadata. Není přitom vyloučeno, že model L65M5-OD nabídne podporu obou uvedených standardů, jako to dělají např. Panasonic či Philips (TP Vision). Xiaomi v některých svých modelech již podporuje prostorový zvuk Dolby Atmos, takže Dolby Vision bude logickým rozšířením této spolupráce.