Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung uvedl nové soundbary. Slibují až 11.1.4kanálový zvuk

13.1.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Nabídka soundbarů od Samsungu pro rok 2021 obsahuje vlajkovou loď HW-Q950A, která proti loňskému modelu zvyšuje počet zvukových kanálů. Novinkou je také funkce pro automatickou kalibraci soundbaru podle místnosti.
K novému televizoru nový soundbar. Takovou teorii razí Samsung, a proto na digitálním veletrhu CES 2021 kromě Neo QLED TV s podsvícením miniLED představil také aktualizovanou nabídku soundbarů. Zatím obsahuje pouze modely vyšší a střední třídy, ale v budoucnu se jistě rozšíří i o cenově dostupnější novinky. Začneme rovnou vlajkovou lodí, která letos nese označení HW-Q950A a proti loňskému předchůdci ještě zvyšuje počet zvukových kanálů – z původních 9.1.4 na 11.1.4. Soundbar obsahuje dva reproduktory orientované směrem nahoru, které slouží k dotvoření prostorového efektu formátů Dolby Atmos a DTS:X. K dispozici jsou také měniče směřující do stran.
 
 
K soundbaru jsou dodávány také bezdrátové zadní reproduktory a bezdrátový subwoofer. Stejně jako loňské modely podporují také ty letošní systém Q-Symphony, které umožňují soundbar kombinovat s integrovanými reproduktory v kompatibilních televizích od Samsungu. Novinkou je ovšem funkce Q Calibration/Space Fit, která umožňuje automatickou kalibraci zvuku podle místnosti. Samsung nabídne také podporu bezdrátového protokolu AirPlay 2, kterou ocení majitelé zařízení od Applu. Kromě toho nechybí Bluetooth, HDMI včetně eARC ani kompatibilita s hlasovým ovládáním Amazon Alexa.
 
Dalším přestavěným modelem je Samsung HW-Q800A s 3.1.2kanálovým zvukem, ke kterému přispívá osmipalcový externí subwoofer. Jinak je výbava velmi podobná jako u vlajkové lodě, a to včetně Dolby Atmos nebo DTS:X. Spíše zmíněny byly také dva modely střední třídy HW-Q70A a HW-Q60A, oba doplněné o 6,5palcový subwoofer. HW-Q70A podporuje 3.1.2kanálový zvuk s Dolby Atmos a DTS:X. HW-Q60A spoléhá na konfiguraci 4.1, ale o výše uvedených formátech prostorového zvuku se specifikace nezmiňují. Pro potvrzení si ovšem počkejme na zveřejnění dalších informací o soundbarech pro rok 2021.
V tuto chvíli neznáme cenu ani dostupnost žádného z představených modelů. Mezitím můžete nakupovat soundbary Samsung z loňského roku.