Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Je libo zvuk 9.1.4 ze soundbaru? Samsung představil modely Q950T a Q900T

9.7.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Samsung zkompletoval letošní nabídku soundbarů, a to představením vlajkových modelů s podporou Dolby Atmos, DTS:X a eARC. HW-Q900T nabízí zvuk v kanálech 7.1.4, HW-Q950T potom dokonce 9.1.4.
V nabídce soundbarů Samsung pro rok 2020, která byla oznámena již zkraje roku, se objevilo čtrnáct modelů. Přesto mohli nároční zákazníci postrádat skutečné vlajkové lodě, takže na vrcholu zůstávaly loňské soundbary. Tuto skutečnost Samsung konečně napravil tento týden, kdy do portfolia přidal prémiové modely HW-Q950T a HW-Q900T. Oba podporují formáty prostorového zvuku Dolby Atmos a DTS:X, které se objevily již u předchůdců z loňska. Stejně tak ani kompatibilita s HDMI eARC není úplnou novinkou, neboť vybrané modely z roku 2019 získaly tuto funkci nedávno prostřednictvím aktualizace firmwaru.
 
 
V čem ovšem letošní novinky skutečně excelují je rozdělení zvuku do kanálů. Samsung HW-Q950T totiž využívá konfiguraci 9.1.4, což je podle výrobce nejvíce mezi systémy domácího kina s jediným soundbarem. V sadě se nachází také dvojice bezdrátových zadních reproduktorů směřujících nahoru pro vytvoření autentického prostorového zvuku a nechybí ani pravý a levý reproduktor pro rozšíření audio kanálů. O něco levnější model HW-Q900T potom zákazníkům přinese do jejich obýváku 7.1.4 kanálový zvuk. Oba soundbary byly vyladěny v laboratořích Samsung Audio Lab ve španělské Valencii.
 
 
Letošní novinkou se stala také funkce Q Symphony, která umožňuje využívat soundbary v kombinaci s reproduktory integrovanými v televizoru. Rozdíl by měl být patrný především v případe dialogů, které tak vycházejí přímo z obrazovky a nikoliv zvukové lišty pod ní. Podporovány jsou ovšem pouze Samsung QLED TV z roku 2020. Funkce Adaptive Sound přizpůsobí zvuk aktuálně přehrávanému obsahu a připraven je také režim pro majitele herních konzolí, který se nazývá Game Mode Pro. Samsung se navíc chlubí, že snížil výšku soundbarů z 83 na 69,5 mm ve srovnání s loňskými modely (tj. o 16 %), proto by měly lépe pasovat pod televizor. Povrch reproduktoru je zakrytý prémiovou textilií od společnosti Kvadrat.
 
Kromě HDMI používají soundbary také Wi-Fi, Bluetooth a optický digitální vstup. Podporována je aplikace SmartThings nebo hlasová asistentka Amazon Alexa. Samsung zatím neprozradil, kolik by měly nové soundbary stát, ale dle amerických prodejců je očekávána cena 1 800 dolarů (42 000 Kč bez DPH) za HW-Q950T a 1 300 dolarů (31 000 Kč) za HW-Q900T.