Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG Display i Samsung Display pokračují ve ztrátě, chtějí se zbavit výroby LCD

25.4.2020, Jáchym Šlik, aktualita
První kvartál letošního roku skončil ztrátou pro divize LG a Samsungu vyrábějící displeje. Jedná se přitom o několikáté čtvrtletí v řadě, proto se obě společnosti rozhodly více soustředit na moderní technologie na úkor LCD panelů.
LG Display pokračuje již páté čtvrtletí v řadě v červených číslech. V období od ledna do března 2020 zaznamenala společnost meziročně o 20 % nižší příjmy a celkově skončila ve ztrátě 294 milionů dolarů, tedy třikrát více než v prvním čtvrtletí 2019. Přesto je ztráta o něco nižší než v posledním kvartálu loňského roku. Většina příjmů pochází z prodeje panelů pro smartphony (32 %) a televizory (31 %), ale významné jsou také prodeje displejů mířících do tabletů a notebooků (20 %) nebo do počítačových monitorů (17 %).
 
 
Na vině jsou nižší objemy výroby kvůli omezením v továrnách (např. čínské továrny v tuto chvíli stále fungují na 75 až 80 %), které postihly celý dodavatelský řetězec. Na druhé straně je potom nižší poptávka zákazníků po finálních produktech, především televizorech a smartphonech, kterou nezvládne kompenzovat ani vyšší zájem o notebooky a PC monitory kvůli práci v domácím prostředí. Připomeňme, že divize LG Display již vloni oznámila omezení výroby LCD panelů ve prospěch OLED. Tato technologie je lukrativnější, neboť ceny LCD panelů jsou pro výrobce dlouhodobě nevýhodné.
 
Přechod na OLED ovšem zatím nejde podle plánu, neboť výroba v nové továrně v čínském Kantonu stále neběží na plné obrátky. LG Display proto uvedlo, že letos pravděpodobně vyrobí 5 milionů panelů místo původně plánovaných 6 milionů. Ve druhém čtvrtletí by se prý mělo podařit připravit továrnu na optimální masovou výrobu. Do zpěvu ovšem není ani konkurenční divizi Samsung Display, která tento týden také oznámila své finanční výsledky za první čtvrtletí 2020. Výrobce měl vykázat ztrátu ve výši 375 milionů dolarů, tedy ještě vyšší než LG Display. Samsung minulý měsíc dokonce oznámil úplný konec výroby LCD panelů ještě v roce 2020. LCD TV ovšem plánuje ve své nabídce ponechat, proto bude muset začít odebírat panely od jiných dodavatelů.
 
Ačkoliv se koronavirová krize může v následujících týdnech či měsících uklidnit, trh patrně bude ovlivně po zbytek roku. V případě prodeje televizorů je očekáván největší propad v historii.
 


reklama
reklama