Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung letos ukončí výrobu LCD panelů, co to bude znamenat pro televize?

1.4.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Samsung oznámil, že do konce roku 2020 ukončí produkci LCD panelů ve všech svých továrnách. Místo toho se chce zaměřit na QD-OLED a další technologie blízké budoucnosti. Přesto LCD TV s logem Samsungu zůstanou ještě nějaký čas na trhu.
Blíží se konec éry LCD? Na první pohled by to tak mohlo vypadat. Začátkem roku společnost LG Display oznámila, že končí s výrobou LCD panelů ve svých jihokorejských továrnách a místo toho se zaměří na OLED panely. LCD budou v budoucnu produkovány pouze v čínských fabrikách. Nyní se přidává hlavní jihokorejský konkurent Samsung Display, který jde ještě dále. Firma tento týden prohlásila, že ukončuje produkci LCD panelů ve všech svých továrnách. V současné době sjíždějí tyto panely ze dvou výrobních linek v Jižní Korei a dvě celé továrny v Číně se specializují výhradně na tuto technologii. Panely míří do televizorů od Samsung Electronics včetně QLED TV, které používají o něco pokročilejší technologii: LCD doplněné o tzv. kvantové tečky.
 
 
Samsung ovšem své panely dodává také do televizorů jiných značek, počítačových monitorů nebo mobilních zařízení včetně některých iPhonů od Applu. Všichni odběratelé, stejně jako subdodavatelé již byly o ukončení výroby informováni. O práci by neměli přijít ani zaměstnanci, kteří budou přesunuti na jinou pozici. Zároveň v tuto chvíli nehrozí, že by z trhu zmizely LCD TV od Samsungu (nebo jiných značek). Výrobci televizorů si ovšem budou muset sehnat jiné dodavatele. Připomeňme, že Samsung Electronics již ve svých modelech používá panely od firem jako AUO nebo CSoT (TCL). Právě čínští dodavatelé budou nejspíš jednou z příčin, proč Samsung Display ukončuje vlastní produkci LCD panelů. Patrně jim již nemůže dále konkurovat cenou a proto se i samotnému Samsungu vyplatí odebírat displeje od externích dodavatelů, než si vyrábět své vlastní.
 
Samsung ještě nerozhodl, jaká bude budoucnost čínských továren, až v nich do konce roku 2020 skončí produkce LCD panelů.Minimálně jedna z linek v jihokorejské továrně ovšem začne vyrábět displeje s pokročilejší technologií využívající kvantové tečky. Již v loňském roce Samsung oznámil, že hodlá do této technologie investovat v následujících několika letech 11 miliard dolarů. Jako první by se na trhu mohly objevit televizory s panely QD-OLED, jejichž masová výroba snad začne již v roce 2021. Brzy poté by měla následovat technologie QNED. Připomeňme, že Samsung zároveň pracuje také na televizích microLED.