Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung popřel nákup OLED TV panelů od LG, upřednostní QLED

27.6.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Spekulace o tom, že by Samsung měl začít prodávat OLED TV s panely od LG, se nejspíš nevyplní. Zástupci společnosti to měli v nedávné době hned několikrát popřít. Přednost dostane technologie QLED, která je podle Samsungu lepší než OLED.
Letos na jaře se objevila velmi překvapivá zákulisní informace. Výrobce televizí Samsung Electronics měl jednat se společností LG Display o dodávkách panelů pro OLED TV. Později ovšem měl tuto spekulaci několikrát popřít Jong-hee Han, prezident divize Visual Display (VD) v Samsung Electronics. Jihokorejský web IT Chosun zveřejnil jeho poslední prohlášení, ve kterém uvedl: „Na tom, že naše televizory QLED mají lepší kvalitu obrazu než televizory OLED, se nic nemění. Snažím se jasně říci, že tyto fámy jsou nepodložené," prohlásil během telefonického rozhovoru. „Je pravda, že ceny LCD displejů rostou a my čelíme obtížné situaci, ale máme dostatečné kapacity, abychom ji jako jednička na trhu překonali.“
 
 
Ve stejný den přitom deník Business Korea zveřejnil další část spekulace, podle které by měl Samsung Electronics od LG Display odebírat dva až tři miliony televizních panelů OLED ročně. Dohoda by měla platit od příštího roku až do roku 2024. Připomeňme, že Samsung s OLED TV experimentoval v minulosti, ale potom od této technologie ustoupil. Ačkoliv si nadále vyrábí vlastní OLED displeje, používá je výhradně ve smartphonech a dalších mobilních zařízeních. Samsung Display, část společnosti vyrábějící displeje, také v posledních letech vyvíjí technologii QD-OLED – zjednodušeně řečeno OLED vylepšené o tzv. kvantové tečky.
 
Kvalita panelů ovšem podle dostupných informací není uspokojivá, a právě proto se Samsung Electronics příliš nehrne do jejich používání v televizorech. Na trh by se ovšem mohly dostat také QD-OLED TV jiných značek (zájem mělo projevit např. Sony) a s technologií se počítá také v monitorech. Samsung Electronics v současné době upřednostňuje QLED TV, což jsou vlastně jen zdokonalené panely LCD. A jejich cena na trhu roste, což se musí zákonitě projevit v cenách produktů pro koncové zákazníky nebo v maržích výrobce. Kvůli nečekaným změnám na trhu s LCD panely se Samsung Display rozhodl podruhé prodloužit výrobu ve svých továrnách, která měla původně skončit v roce 2020.