Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Překvapení roku: Samsung údajně přinese OLED TV s panely od LG

9.4.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Samsung Electronics podle nejnovějších spekulací jedná s LG Display o nákupu OLED panelů pro své televizory. Důvodem k tomuto překvapivému rozhodnutí by měla být rostoucí cena LCD panelů, které Samsung dosud upřednostňoval.
Pokud by tato zpráva vyšla minulý týden, mnoho lidí by ji považovalo za aprílový žertík. Podle jihokorejských zdrojů MTN, ETNew a Seoul Economic Daily ovšem skutečně probíhají jednání mezi dosavadními rivaly. Samsung Electronics, divize vyrábějící spotřební elektroniku včetně televizorů, údajně diskutuje s výrobcem panelů LG Display. Ačkoliv prozatím nedošlo k uzavření žádné dohody, obě strany si již měly ujasnit několik podstatných bodů a k finálním podpisům je již údajně velmi blízko. Divize LG podle smlouvy dodá Samsungu celkem 5 milionů panelů OLED pro televizory. Z toho 1 milion ve druhé polovině letošního roku a zbývající 4 miliony potom v roce 2022.
 
 
Samsung ve svých televizorech spoléhá na panely LCD, které vylepšuje pomocí technologie Quantum Dot a prodává je pod obchodním označením QLED TV. V poslední době usiluje Samsung i o své vlastní OLED TV. Divize Samsung Display vyvíjí technologii QD-OLED, která kombinuje OLED a Quantum Dot. Hotová by mohla být ještě letos, ale podle dostupných informací zatím nesplňuje požadavky zástupců Samsung Electronics z hlediska kvality obrazu, životnosti či objemu výroby. První QD-OLED TV tak možná na trh přinese Sony nebo některý z čínských výrobců televizí. Připomeňme, že Samsung v minulosti nabízel OLED TV. Masovou výrobu v letech 2012 až 2013 ovšem ukončil kvůli problémům.
 
Proč společnost Samsung Electronics nechce čekat na zdokonalení a masovou výrobu své vlastní technologie OLED a místo toho začala vyjednávat se svým hlavním rivalem? Důvodem by měla být rostoucí cena panelů LCD o desítky až stovky procent, ke které došlo během koronavirové krize. Výrobci proto musí snížit svou marži nebo zvýšit cenu televizoru, pokud vůbec budou mít dostatek panelů. Cena panelů OLED naopak dlouhodobě klesá. LG Display, v současné době jediný dodavatel panelů pro OLED TV, navíc zvyšuje produkci. Mezi odběratele patří LG Electronics, Sony, Panasonic, Philips a řada dalších značek. Uvidíme, zda se k nim na veletrhu CES 2022 přidá také Samsung.
 


reklama
reklama