Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung Display vyrobí prototypy QD-OLED TV v červnu

3.4.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Televizory s technologií QD-OLED se přibližují realitě. Na začátku léta chce firma Samsung Display odeslat odběratelům finální prototypy, které umožní zjistit, zda je o tuto novinku zájem. Kromě televizí se s QD-OLED počítá také v monitorech.
„OLED s kvantovými tečkami“ je vedle microLED jednou z technologií, která by se v blízké budoucnosti měla dostat na trh. O tom, kdy se tak stane a jaký výrobce nabídne QD-OLED TV jako první, se ovšem stále spekuluje. Nyní zdroje z oboru přinesly aktuální informace, které zveřejnil jihokorejský web The Elec. Podle nich divize Samsung Display zahájí letos v červnu výrobu prototypů, které následně odešle potenciálním odběratelům, jako jsou Samsung Electronics, Sony nebo někteří čínští výrobci televizí. Tyto prototypy by měly obsahovat finální verze panelů QD-OLED pro televizory a monitory. Cílem je získat zpětnou vazbu od partnerů. V září chce výrobce získat také hodnocení spotřebitelů s cílem vyhodnocení trhu.
 
 
Připomeňme, že společnost Samsung Electronics, která vyrábí spotřební elektroniku pro koncové zákazníky, již měla šanci testovat dřívější verze panelů QD-OLED. Kvůli neuspokojivému jasu a obav z nedostatečné životnosti ovšem zástupci firmy tyto panely odmítly, takže divize Samsung Display začala hledat zákazníky jinde. Zájem o panel měli v minulosti projevit výrobci televizí z Japonska nebo Číny. Samsung Electronics nakonec souhlasil s tím, že panely využije v počítačových monitorech. Nyní se výrobce vrací k myšlence, že by mohl tuto technologii využít také v televizích. Dosud ve svých modelech používá panely s obchodními názvy „QLED“ a „Neo QLED“ s kvantovými tečkami, které jsou ovšem založeny na LCD.
 
Podmínkou, kterou si společnost Samsung Electronics stanovila, je dostatečná výtěžnost a kapacita výroby. V současné době Samsung Display bojuje s nedostatečnou výtěžností, která by mohla ohrozit stabilní dodávky. V současné době činí maximální kapacita produkce 30 tisíc listů, což je jen pětina ve srovnání s OLED panely od LG Display. Aby toho nebylo málo, musí Samsung Display řešit také kvalitu displejů. Existují totiž obavy, že zvýšení jasu nepříznivě ovlivní životnost vrstvy organického materiálu v panelu QD-OLED. Zdá se tedy spíše nepravděpodobné, že se první televize s touto technologií dostanou na trh ještě v roce 2021.
 
Zdroj: Thelec.kr via Hdblog.it