Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung chce znovu prodloužit výrobu LCD panelů. Až do roku 2022

30.5.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Samsung Display chtěl již v loňském roce zcela ukončit výrobu LCD panelů, ale kvůli nečekané změně situace na trhu výrobu o pár měsíců prodloužil. Nedávno se mělo začít mluvit o dalším prodloužení, a to až do konce roku 2022.
Ještě začátkem loňského roku se mohlo zdát, že budoucnost technologie LCD je sečtena. LG Display nejprve oznámilo omezení výroby LCD panelů, Samsung Display dokonce plánoval jejich produkci zcela ukončit. Kartami ovšem zamíchala koronovirová krize, která zvýšila poptávku po zařízeních používajících displeje z tekutých krystalů. Krušné chvíle zažívají také výrobci LCD TV, kteří se potýkají se zvyšujícími se cenami panelů. Pro Samsung Display se stávala výroba LCD panelů stále méně rentabilní, a to také kvůli levnější čínské konkurenci. Již od roku 2016 tedy jihokorejská firma začala s jejím omezováním.
 
 
Na konci roku 2020 měla být definitivně ukončena výroba LCD panelů ve všech továrnách Samsung Display. Z výše uvedených důvodů ovšem začala mít produkce opět smysl. Nejprve došlo k prodloužení výroby o tři měsíce, tedy do letošního jara. Ani tento termín ovšem nebude konečný. Na konci května měl Choi Joo-sun, prezident Samsung Display, rozeslat vedení divize a zaměstnancům e-mail, ve kterém informuje, že nejspíš dojde k prodloužení výroby LCD panelů. Nakonec by měla produkce LCD panelů s velkou úhlopříčkou (např. pro televizory) pokračovat až do konce roku 2022.
K prodloužení mělo dojít na žádost společnosti Samsung Electronics, která vyrábí spotřební elektroniku pro koncové zákazníky a je největším odběratelem panelů od Samsung Display. Informaci zveřejnil jihokorejský web The Elec, který uvádí, že výroba by měla pokračovat na výrobní lince L8-2. Mezitím přestala na konci března fungovat linka L7-2, která je nyní demontována a její vybavení by mělo být v červenci prodáno čínskému výrobci. Místo toho by měla být továrna v budoucnu využita k výrobě nové generace flexibilních OLED displejů.
 
Připomeňme, že Samsung Display není zdaleka jediným dodavatelem panelů pro Samsung Electronics. Televizory jihokorejské značky by měly být v budoucnu ještě častěji osazeny obrazovkami od čínských dodavatelů, jako je BOE.