Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung uvede na trh další microLED TV, tentokrát s až 292" a 8K

13.6.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Samsung začátkem roku představil televizor The Wall Luxury, který využívá technologii microLED a modulární konstrukci. Nyní víme, že se tento model začne prodávat v červenci a v několika úhlopříčkách.
Samsung experimentuje s technologií microLED už nějaký čas a dokonce už tyto televizory uvedl na trh. Během veletrhu CES 2019 v Las Vegas byl představen prémiový model The Wall Luxury, který navyšuje maximální úhlopříčku i rozlišení. Tento týden, při příležitosti veletrhu InfoComm 2019, došlo k oznámení, že se televizor začne prodávat letos v červenci. Neoznámil sice cenu, ale už nyní je jasné, že nepůjde o nic levného. V nabídce bude několik variant – od 73palcové s rozlišením 2K až po 219palcovou s rozlišením 8K. Samsung přitom využívá jednu z hlavních výhod této technologie, a to její modularitu. Výrobce totiž může vytvořit skoro jakoukoliv úhlopříčku tím, že spojí několik modulů vedle sebe.
 
 
Displej je tenký pouze 30 mm a zcela postrádá rámečky, takže při spojení více modulů mezi nimi není mezera. Technologie microLED využívá k vytvoření obrazu miniaturní světelné diody, a proto může zajistit lepší obrazové vlastnosti než LCD, především co se týče kontrastu a temné černé. OLED potom hravě strčí do kapsy svou životností, která podle oficiálních údajů činí 100 tisíc hodin, tedy více než jedenáct let nepřetržitého provozu. Tento údaj je poměrně důležitý, neboť televizor byl navržen tak, aby displej vůbec nebylo nutné vypínat. Pokud nebude aktivně využívána, lze na ní promítat umělecká díla ze světových galerií včetně virtuálních rámů, ale i klidně fotky z rodinného alba. Výrobce nezmiňuje spotřebu, ale náklady na elektřinu nejspíš nebudou při stálém provozu a vysoké úhlopříčce zrovna zanedbatelné.
 
 
Použitá technologie Quantum Processor Flex využívá umělou inteligenci ke zdokonalení kvality obrazu. Dokonce nechybí ani možnost zvýšit rozlišení, která se bude hodit hlavně v případě 8K, kde zatím chybí téměř jakýkoliv obsah. Vzhledem k maximálnímu jasu 2 000 nitů a obnovovací frekvenci 120 Hz se televizor hodí také pro hraní her. Nechybí podpora HDR10+ i dalších technologií vysokého dynamického rozsahu a audio systém od společností Harman Luxury a Steinway Lyngdorf.