Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Krátce: První pohled na nové Samsung QD TV, spojení Sharpu s NEC a více LG OLED displejů

28.3.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Na světlo světa se dostaly první snímky připravované nové generace Quantum Dots TV od Samsungu. Japonské firmy Sharp a NEC se rozhodly spojit své síly proti čínské konkurenci. Výroba OLED panelů od LG by se měla naplno rozjet v květnu.

Prototypy nových QD TV od Samsungu


Lee Jae-yong, vice prezident společnosti Samsung Electronics, navštívil minulý týden výrobní závod v jihokorejském Asanu patřící pod Samsung Group. Při této příležitosti si mohl prohlédnout nejnovější displeje Quantum Dot, které jsou v tuto chvíli v pilotní fázi výroby. Podle dostupných informací se již připravují zařízení pro masovou výrobu. Díky tomu si můžeme poprvé prohlédnout nové QD displeje pro budoucí televizory. I když zatím se zjevně jedná pouze o prototypy, neboť veškerý hardware zůstává odhalený.
 
 
Nové displeje s kvantovými tečkami budou rozdílné od současných, které Samsung využívá ve svých QLED TV. Nevyžadují totiž podsvícení, ale místo toho používají diody emitující světlo. V tuto chvíli existují minimálně dvě varianty. Jako první by se na trh měla dostat technologie QD-OLED, kterou záhy nahradí QNED.
 
 

Sharp a NEC zakládají společný podnik

 
Konkurence mezi výrobci displejů je neúprosná. Vloni se světovou jedničkou stala čínská firma BOE, která předstihla LG Display. Dva významní japonští hráči, NEC Corporation a Sharp Corporation, proto vytvořili společný podnik, aby mohli této konkurenci lépe čelit. První ze jmenovaných převede 66% vlastnictví ve své dceřiné společnosti NEC Display Solutions (NDS) právě do rukou Sharpu a sobě ponechá zbylých 34 %. Od spolupráce si obě strany slibují kombinaci bohatých znalostí a silných stránek. Dále je v plánu důslednější orientace na zákazníka i zaměření na nové segmenty trhu, jako jsou 5G 8K TV.
 
 

Konec problémů v čínské továrně LG na obzoru

 
Společnost LG Display plánovala spuštění výroby ve své nové továrně na OLED panely v Číně již ve druhé polovině loňského roce, ale kvůli technickým problémům a později také pandemii koronaviru se stále nepodařilo dosáhnout plánovaného objemu výroby. Podle posledních informací se zdá, že v květnu se konečně rozjede masová výroba. Během druhé čtvrtletí by měla produkovat 15 000 panelů měsíčně, ve třetím čtvrtletí 45 000 a nakonec v posledním čtvrtletí 60 000 panelů každý měsíc. To je sice méně, než výrobce předpokládal, ale každé zvýšení produkce je v tomto případě důležité. Všechnu výrobu musí v tuto chvíli obstarávat jihokorejská továrna, která jede na plné obrátky, aby LG Display stíhalo dodávat panely pro LG Electronics i další odběratele.