Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung prý odkládá konec výroby LCD panelů o 3 měsíce

26.11.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Nečekaný zájem o LCD překvapil Samsung, který letos hodlal ukončit výrobu těchto panelů. Nakonec by měla výroba v jedné z továren pokračovat až do března 2021. Zbylé vybavení rozprodává čínským výrobcům.
Divize Samsung Display se letos rozhodla k razantnímu kroku – zcela ukončit výrobu LCD panelů ve všech svých továrnách. Dojít k tomu mělo do konce letošního roku, ale podle zpravodajského webu ET News se nakonec výroba zcela zastaví až o několik měsíců později. Samsung měl prodloužit výrobu LCD panelů v továrně v jihokorejském Asanu minimálně do března 2021. Kromě toho probíhá výroba ještě v Číně, kde se ovšem patrně počítá s ukončením do konce roku 2020.
 
 
K prodloužení výroby paradoxně přispěla celosvětová pandemie onemocnění COVID-19, která zvýšila zájem zákazníků o vybranou spotřební elektroniku. Lidé často pracují i studují doma, navíc hledají také způsoby, jak se zabavit. Proto po několika letech začal růst prodej tabletů a navzdory katastrofickým scénářům lidé kupují i více televizorů. Samsung Display začal produkovat LCD panely v 90. letech. Od roku 2016 bylo patrné, že jihokorejský gigant v budoucno s touto technologií nepočítá – došlo totiž k uzavření šesti továren na LCD panely.
 
Úplné ukončení výroby, které bylo oznámeno letos na jaře, přesto mnohé překvapilo. I z toho důvodu, že Samsung Electronics bude nadále potřebovat tento typ panelů pro své produkty, jako jsou smartphony, počítačové monitory nebo televizory. Na druhou stranu již nyní dvě třetiny panelů pro TV pochází od externích dodavatelů z Číny a Taiwanu. Hovořilo se o několika variantách, kdo by mohl nahradit zbývající třetinu po výpadku divize Samsung Display, a jednou z nich byl konkurenční LG Display.
 
Samsungu se nejspíš výroba LCD panelů nevyplácela z finančního hlediska kvůli dlouhodobě klesajícím maržím. Ze stejného důvodu omezuje produkci ve svých továrnách také LG. Samsung se chce více soustředit na modernější technologie, jako je QD-OLED. Továrnu v čínském Su-čou prodá společnosti CSOT, která spadá pod giganta TCL. Část vybavení z jihokorejské továrny v Asanu bude prodána jinému čínskému výrobci displejů Efonlong. S dalšími dvěma čínskými firmami by měl Samsung jednat ohledně prodeje zbylého vybavení.