Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung chce nakupovat panely pro LCD TV od LG Display

19.7.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Samsung pokračuje v hledání dodavatele LCD panelů, které bude potřebovat po ukončení výroby ve svých vlastních továrnách. A zdá se, že nakonec by mohla padnout volba na domácího rivala: LG Display.
Samsung na jaře oznámil, že do konce roku přestane ve svých továrnách vyrábět LCD panely. Ve své nabídce si ovšem ponechá LCD TV, takže bude muset sehnat nového dodavatele. Divize Samsung Display pokrývala přibližně třetinu všech dodávek panelů pro televizory Samsung Electronics, zbylé pocházejí od externích dodavatelů, jako jsou taiwanské firmy AUO a Innolux nebo čínské BOE a CSOT. Otázkou tedy zůstává, kdo pokryje zbývající třetinu panelů po ukončení vlastní výroby. Žhavým kandidátem měl být Sharp, respektive jeho dceřiný podnik Sakai Display Products. Japonský gigant dodával panely pro Samsung až do převzetí Foxconnem v roce 2016.
 
 
Podle nejnovějších informací ovšem nakonec zvolí dodavatele, kterého by asi většina fanoušků nečekala. Samsung Electronics totiž údajně jedná o nákupu panelů s LG Display. Zpráva se objevila v jihokorejských zdrojích v polovině července s tím, že by brzy mohlo dojít k podpisu smlouvy. Zakázka by měla mít hodnotu 1 až 2 bilionů wonů, v přepočtu 20 až 40 miliard korun. LG Display bude svému konkurentovi nejspíš dodávat panely velkých úhlopříček ze své továrny v čínském Kantonu. Připomeňme, že divize LG Display začátkem letošního roku oznámila ukončení výroby LCD panelů ve svých jihokorejských továrnách, které se tak plně zaměří na technologii OLED. Produkce v čínských fabrikách ovšem bude i nadále pokračovat.
 
Samsung a LG zůstávají největšími rivaly na trhu s televizory. V nedávné době došlo k usmíření na poli reklamy, kde se společnosti navzájem hanily kvůli rozdílům mezi QLED TV a OLED TV. Ač může spolupráce těchto jihokorejských firem vypadat na první pohled nepravděpodobně, nebylo by to poprvé, co by LG Display dodávalo LCD panely pro Samsung Electronics. V roce 2017, tedy krátce po výpadku Sharpu, získával od svého rivala 65palcové a 75palcové obrazovky. Letošní ukončení výroby se dotkne továren v Jižní Korei a Číně. Část linek se zaměří na technologie blízké budoucnosti, jako jsou displeje QD-OLED a QNED.