Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung HMX-U10: HD "klíčenka"

13.1.2010, Jan Vítek, recenze
Malé je hezké, skladné, ale skrývá v sobě i mnoho potenciálních problémů, alespoň pokud jde o námi zamýšlenou oblast videokamer. Samsung U10 byste si mohli splést s fotoaparátem, ale jde čistě o videokameru, i když v poněkud netradičním hávu. Co tedy nabízí?
Samsung HMX-U10 přichází v malé krabičce, na níž samotné už je poznat, že se nebude jednat o klasickou kameru. Uvnitř je samotný přístroj umístěn v samostatné přihrádce v měkkém váčku a vedle je příslušenství, jež není zrovna bohaté. Na druhou stranu ale odpovídá možnostem videokamery. Kamerka se i přes své titěrné tělo, u nějž bychom před několika lety ani moc nevěřili, že by mohlo schovávat byť jen digitální fotoaparát, nabízí vysoké rozlišení reprezentované nápisem 10 megapixelů.Po všech stránkách se ale jedná o maximálně kompaktní model připomínající spíše hračku. Ale ona to svým způsobem taková hračka je, protože pro "vážnější" účely ji budeme moci použít jen těžko, na toto zjištění žádné testy ani nejsou třeba.
Příslušenství


Zmínil jsem se již o příslušenství, že je jen základní, ale co se pod tímto skrývá? V samostatné přihrádce máme jednak malý napájecí adaptér (k nám dorazila americká verze, ale napájet je možné i přes USB), pak komponentní A/V kabel se stereo zvukem, příslušný USB kabel a nakonec malá plastová redukce vhodná k tomu, aby mohla kamera na stativu sedět i vzpřímeně.Informace výrobce hovoří ještě o malém kapesním průvodci a CD s manuálem, ovšem tyto dvě věci v našem balení nebyly. Dodávaný software je integrován v paměti videokamery, což je dobré k tomu, že nemusíme s sebou případně tahat žádné CD.


Software


Intelli Studio na CD nenalezneme a stejně jako u dříve testovaných kamer Samsung SMX-C10, Samsung HMX-R10 a Samsung HMX- H106 se Samsung rozhodl integrovat jej do samotné SMX-C10, takže instalace započne poté, co ji poprvé připojíme k PC. Intelli-Studio slouží pro správu ukládaného multimediálního obsahu, jenž vyniká jednoduchým uživatelským prostředím. Ten je rozdělen na tři základní části - knihovnu, editaci a sdílení obsahu.


Intelli-Studio Library
- klikněte pro zvětšení -

První část je pouze jakýsi průzkumník zaznamenaných fotografií a videí, v němž si je můžeme spravovat, přesunovat a především prohlížet. Nahoře je možnost pomocí jezdce si průběžně měnit velikost náhledů a také filtrovat, zda se mají zobrazit pouze fotografie, pouze videa, nebo obojí. Nakonec lze třídit zobrazování pomocí názvu, velikosti, data a rozlišení. Primární rozdělení zachycených dat se však děje pomocí adresářů pojmenovaných podle roku, měsíce a dne záznamu. Jeho hlavní okno je pak rozděleno na dvě části - nahoře se ukazují filmy a fotografie uložené v PC a dole ty dosud uložené v kameře. Pomocí šipek si je pak můžeme přesouvat oběma směry.


Intelli-Studio Edit
- klikněte pro zvětšení -

Editace obsahu již dovoluje podstatně více a hodí se především pro úpravu videí. Přidat si můžeme různé filmové efekty jako šum, zoom, zpomalení, atp. Záložka Fine Tuning zase obsahuje úpravu jasu, kontrastu a sytosti barev, klipy můžeme dále spojovat s použitím různých přechodů, mezi něž rozhodně nepatří jen prolnutí. Dále lze do videa vložit prázdné snímky libovolné barvy, animovaný text a také zvuky. K tomu všemu pak slouží známá časová osa, kde jsou patrné jednotlivé video a zvukové stopy a je také jasné, že je zapotřebí konverze videa. Zde se dají ale využít pouze formáty H.264 (třeba i pro iPod) a pak už jen WMV9. Nebo lze uložit celý projekt do souboru .spl.


Intelli-Studio Share
- klikněte pro zvětšení -

Poslední možností je pak sdílení našeho obsahu. Zde si můžeme naše videa a fotky jednoduchým způsobem uploadovat na servery YouTube, Flickr, nebo je poslat e-mailem. Jiné možnosti zde nejsou a přitom by se hodila třeba ještě podpora FTP. Na druhou stranu klienta FTP má dnes kde co.

Samsung HMX-U10
Snímač
Obrazový snímač 1/2,3" 10M CMOS senzor
Rozlišení snímače až 10 megapixelů
Objektiv
Typ objektivu Schneider 39 mm
Optický zoom / digitální zoom 1x fixní
Clona F3.0
Ohnisková vzdálenost f = 7,9 mm
Průměr filtru nemá
Krytka objektivu nemá (pouze ochranné sklo)
Funkce kamery
Stabilizátor obrazu ne
Minimální osvětlení ?
Vyvážení bílé automatické
Scénický režim (AE) Sport, Pláž/Sníh
Zostření ne
Zpomalený záznam ano, i řežim Time Lapse
Video svítilna ne
Stroboskopický blesk ne
Větrný filtr WindCut Plus
LCD displej
LCD displej 2palcový, 150000 pixelů
Poměr stran obrazu 4:3
Hledáček ne
Záznamová média
Médium 1 slot pro karty SD/SDHC
Médium 2 -
Záznamový formát
Video H.264
Audio AAC
Fotografie JPEG
Rozlišení
Video až Full HD (1920 x 1080/60i nebo 30p)
Fotografie 10M (3648 x 2736) - SuperFine JPEG
Doba záznamu (dle výrobce pro 8GB paměť a kvalitu Super Fine)
1080/30p 62 minut
720/60p 88 minut
720/30p 133 minut
480/60p 237 minut
Slow Motion (320 x 240/60p) 533 minut
Rozhraní
USB ano
IEEE 1394 ne
Kompozitní ano (pomocí komponentního kabelu)
S-Video ne
Komponentní video ano
mini HDMI ne
Externí mikrofon ne
Baterie
Typ SLB-10A zabudovaná
Kapacita ?
Doba nabíjení ?
Výdrž (dle výrobce) 90 minut
Příslušenství
Dálkový ovladač ne
Ochranný obal / pouzdro volitelné
AV kabel ne
Komponentní kabel ano (i pro kompozitní video)
Kabel HDMI ne
USB kabel ano
Kolébka ne
Záznamové médium ne
Software součástí kamery - Intelli Studio
Rozměry (š × v × h) 56 x 103 x 15 mm
Hmotnost 95,3 g