Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Samsung HMX-U10: HD "klíčenka"

, , recenze
Samsung HMX-U10: HD "klíčenka"
Malé je hezké, skladné, ale skrývá v sobě i mnoho potenciálních problémů, alespoň pokud jde o námi zamýšlenou oblast videokamer. Samsung U10 byste si mohli splést s fotoaparátem, ale jde čistě o videokameru, i když v poněkud netradičním hávu. Co tedy nabízí?
Samsung HMX-U10: HD "klíčenka"
Samsung HMX-U10 přichází v malé krabičce, na níž samotné už je poznat, že se nebude jednat o klasickou kameru. Uvnitř je samotný přístroj umístěn v samostatné přihrádce v měkkém váčku a vedle je příslušenství, jež není zrovna bohaté. Na druhou stranu ale odpovídá možnostem videokamery. Kamerka se i přes své titěrné tělo, u nějž bychom před několika lety ani moc nevěřili, že by mohlo schovávat byť jen digitální fotoaparát, nabízí vysoké rozlišení reprezentované nápisem 10 megapixelů.Po všech stránkách se ale jedná o maximálně kompaktní model připomínající spíše hračku. Ale ona to svým způsobem taková hračka je, protože pro "vážnější" účely ji budeme moci použít jen těžko, na toto zjištění žádné testy ani nejsou třeba.
Příslušenství


Zmínil jsem se již o příslušenství, že je jen základní, ale co se pod tímto skrývá? V samostatné přihrádce máme jednak malý napájecí adaptér (k nám dorazila americká verze, ale napájet je možné i přes USB), pak komponentní A/V kabel se stereo zvukem, příslušný USB kabel a nakonec malá plastová redukce vhodná k tomu, aby mohla kamera na stativu sedět i vzpřímeně.Informace výrobce hovoří ještě o malém kapesním průvodci a CD s manuálem, ovšem tyto dvě věci v našem balení nebyly. Dodávaný software je integrován v paměti videokamery, což je dobré k tomu, že nemusíme s sebou případně tahat žádné CD.


Software


Intelli Studio na CD nenalezneme a stejně jako u dříve testovaných kamer Samsung SMX-C10, Samsung HMX-R10 a Samsung HMX- H106 se Samsung rozhodl integrovat jej do samotné SMX-C10, takže instalace započne poté, co ji poprvé připojíme k PC. Intelli-Studio slouží pro správu ukládaného multimediálního obsahu, jenž vyniká jednoduchým uživatelským prostředím. Ten je rozdělen na tři základní části - knihovnu, editaci a sdílení obsahu.


Intelli-Studio Library
- klikněte pro zvětšení -

První část je pouze jakýsi průzkumník zaznamenaných fotografií a videí, v nemž si je můžeme spravovat, přesunovat a především prohlížet. Nahoře je možnost pomocí jezdce si průběžně měnit velikost náhledů a také filtrovat, zda se mají zobrazit pouze fotografie, pouze videa, nebo obojí. Nakonec lze třídit zobrazování pomocí názvu, velikosti, data a rozlišení. Primární rozdělení zachycených dat se však děje pomocí adresářů pojmenovaných podle roku, měsíce a dne záznamu. Jeho hlavní okno je pak rozděleno na dvě části - nahoře se ukazují filmy a fotografie uložené v PC a dole ty dosud uložené v kameře. Pomocí šipek si je pak můžeme přesouvat oběma směry.


Intelli-Studio Edit
- klikněte pro zvětšení -

Editace obsahu již dovoluje podstatně více a hodí se především pro úpravu videí. Přidat si můžeme různé filmové efekty jako šum, zoom, zpomalení, atp. Záložka Fine Tuning zase obsahuje úpravu jasu, kontrastu a sytosti barev, klipy můžeme dále spojovat s použitím různých přechodů, mezi něž rozhodně nepatří jen prolnutí. Dále lze do videa vložit prázdné snímky libovolné barvy, animovaný text a také zvuky. K tomu všemu pak slouží známá časová osa, kde jsou patrné jednotlivé video a zvukové stopy a je také jasné, že je zapotřebí konverze videa. Zde se dají ale využít pouze formáty H.264 (třeba i pro iPod) a pak už jen WMV9. Nebo lze uložit celý projekt do souboru .spl.


Intelli-Studio Share
- klikněte pro zvětšení -

Poslední možností je pak sdílení našeho obsahu. Zde si můžeme naše videa a fotky jednoduchým způsobem uploadovat na servery YouTube, Flickr, nebo je poslat e-mailem. Jiné možnosti zde nejsou a přitom by se hodila třeba ještě podpora FTP. Na druhou stranu klienta FTP má dnes kde co.


Samsung HMX-U10
Snímač
Obrazový snímač1/2,3" 10M CMOS senzor
Rozlišení snímačeaž 10 megapixelů
Objektiv
Typ objektivuSchneider 39 mm
Optický zoom / digitální zoom1x fixní
ClonaF3.0
Ohnisková vzdálenostf = 7,9 mm
Průměr filtrunemá
Krytka objektivunemá (pouze ochranné sklo)
Funkce kamery
Stabilizátor obrazune
Minimální osvětlení?
Vyvážení bíléautomatické
Scénický režim (AE)Sport, Pláž/Sníh
Zostřeníne
Zpomalený záznamano, i řežim Time Lapse
Video svítilnane
Stroboskopický bleskne
Větrný filtrWindCut Plus
LCD displej
LCD displej2palcový, 150000 pixelů
Poměr stran obrazu4:3
Hledáčekne
Záznamová média
Médium 1slot pro karty SD/SDHC
Médium 2-
Záznamový formát
VideoH.264
AudioAAC
FotografieJPEG
Rozlišení
Video až Full HD (1920 x 1080/60i nebo 30p)
Fotografie10M (3648 x 2736) - SuperFine JPEG
Doba záznamu (dle výrobce pro 8GB paměť a kvalitu Super Fine)
1080/30p62 minut
720/60p88 minut
720/30p133 minut
480/60p237 minut
Slow Motion (320 x 240/60p)533 minut
Rozhraní
USBano
IEEE 1394ne
Kompozitníano (pomocí komponentního kabelu)
S-Videone
Komponentní videoano
mini HDMIne
Externí mikrofonne
Baterie
TypSLB-10A zabudovaná
Kapacita?
Doba nabíjení?
Výdrž (dle výrobce)90 minut
Příslušenství
Dálkový ovladačne
Ochranný obal / pouzdrovolitelné
AV kabelne
Komponentní kabelano (i pro kompozitní video)
Kabel HDMIne
USB kabelano
Kolébkane
Záznamové médiumne
Softwaresoučástí kamery - Intelli Studio
Rozměry (š × v × h)56 x 103 x 15 mm
Hmotnost95,3 g