Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung SMX-C10: kamerka do kapsy

23.7.2009, Jan Vítek, recenze
Samsung nedávno představil videokamery SMX-C10 a SMX-C14, které v době psaní této recenze ještě ani nebyly popsané na webu výrobce, ale jsou již na trhu. Disponují standardním rozlišením, 10násobným zoomem a zajímavé jsou i cenou.
Kapitoly článku:
Kamery SMX-C10 a SMX-C14 tedy rozhodně nepatří mezi hi-end, ale zase se taková SMX-C10 dá pořídit za cenu pod pět tisíc korun. K dispozici jsou verze v modrém, šedém a červeném zbarvení, které se dostalo právě k nám. Samsung sám říká, že tyto kamery mají křišťálový design, takže můžeme opět čekat lesklé a hladké tělo. Jak je vidět z krabice, testován byl PR (Production Readiness) vzorek, u nějž má být zajištěna 90procentní funkčnost produkční verze. Dle informací Samsungu jde také o firmware kamery, jenž nebyl v této verzi ještě finální.Specifikace tedy na stránkách Samsungu ještě nebyly, ale naštěstí jsou také zapsané v manuálu na dodávaném CD, i když ne zrovna podrobně. Setkáme se zde s CCD senzorem o rozlišení 0,68 megapixelů (jeho velikost není uvedena), optický zoom je desetinásobný a digitální až 1200násobný, což už snad ani není prakticky využitelné. Stabilizace obrazu pracuje pochopitelně pouze elektronicky, není možné využívat vzhledem k provedení objektivu žádné šroubovatelné filtry, osvětlení zde neexistuje a pochopitelně ani blesk, protože model SMX-C10 na rozdíl od SMX-C14 neumí pořizovat fotografie. Vyšší model má mimochodem ještě svou integrovanou paměť o kapacitě 16 GB.Jde tedy po všech stránkách o základní model, jenž nedisponuje širokou výbavou ani haldou funkcí, což ale není důvod takové produkty přehlížet. Dodává se v klasickém balení - krabici, kde nejdříve narazíme na CD s manuály a tiskoviny a až pak je v měkkém váčku zabalena samotná kamera a vedle ní krabička s příslušenstvím.


Příslušenství


To nijak nepřekvapí, takže vše, čeho se dočkáme, je zmíněné CD s manuály v PDF (mimochodem i nejnovější Acrobat Reader se při pokusu o přečtení anglické verze spolehlivě zasekne, avšak Foxit Reader pracuje spolehlivě) a také rozkládací stručný průvodce a další tiskoviny.V krabičce narazíme na jednoduchý adaptér pro dobíjení baterie, USB kabel pro připojení k počítači, A/V kabel pro výstup kompozitního videa a nakonec jednoduché poutko na zápěstí.


Software


Intelli Studio na CD nenalezneme a stejně jako u dříve testovaných kamer Samsung HMX-R10 a Samsung HMX- H106 se Samsung rozhodl integrovat jej do samotné SMX-C10, takže instalace započne poté, co ji poprvé připojíme k PC. Intelli-Studio slouží pro správu ukládaného multimediálního obsahu, jenž vyniká jednoduchým uživatelským prostředím. Ten je rozdělen na tři základní části - knihovnu, editaci a sdílení obsahu.


Intelli-Studio Library - klikněte pro zvětšení -

První část je pouze jakýsi průzkumník zaznamenaných fotografií a videí, v němž si je můžeme spravovat, přesunovat a především prohlížet. Nahoře je možnost pomocí jezdce si průběžně měnit velikost náhledů a také filtrovat, zda se mají zobrazit pouze fotografie, pouze videa, nebo obojí. Nakonec lze třídit zobrazování pomocí názvu, velikosti, data a rozlišení. Primární rozdělení zachycených dat se však děje pomocí adresářů pojmenovaných podle roku, měsíce a dne záznamu. Jeho hlavní okno je pak rozděleno na dvě části - nahoře se ukazují filmy a fotografie uložené v PC a dole ty dosud uložené v kameře. Pomocí šipek si je pak můžeme přesouvat oběma směry.


Intelli-Studio Edit - klikněte pro zvětšení -

Editace obsahu již dovoluje podstatně více a hodí se především pro úpravu videí. Přidat si můžeme různé filmové efekty jako šum, zoom, zpomalení, atp. Záložka Fine Tuning zase obsahuje úpravu jasu, kontrastu a sytosti barev, klipy můžeme dále spojovat s použitím různých přechodů, mezi něž rozhodně nepatří jen prolnutí. Dále lze do videa vložit prázdné snímky libovolné barvy, animovaný text a také zvuky. K tomu všemu pak slouží známá časová osa, kde jsou patrné jednotlivé video a zvukové stopy a je také jasné, že je zapotřebí konverze videa. Zde se dají ale využít pouze formáty H.264 (třeba i pro iPod) a pak už jen WMV9. Nebo lze uložit celý projekt do souboru .spl.


Intelli-Studio Share - klikněte pro zvětšení -

Poslední možností je pak sdílení našeho obsahu. Zde si můžeme naše videa a fotky jednoduchým způsobem uploadovat na servery YouTube, Flickr, nebo je poslat e-mailem. Jiné možnosti zde nejsou a přitom by se hodila třeba ještě podpora FTP. Na druhou stranu klienta FTP má dnes kde co.


Technické parametry


Nyní se zaměříme na technické parametry, jež si uvedeme v přehledné tabulce.

Samsung SMX-C10
Snímač
Obrazový snímač CCD
Rozlišení snímače 0,68 megapixel
Objektiv
Typ objektivu širokoúhlý
Optický zoom / digitální zoom 10x / 1200x
Clona 1,8 - 2,4
Ohnisková vzdálenost 2,4 - 24 mm
Průměr filtru není
Krytka objektivu není
Funkce kamery
Stabilizátor obrazu elektronický
Minimální osvětlení -
Vyvážení bílé Denní světlo, Zataženo, Zářivka, Žárovka, Vlastní
Scénický režim (AE) automaticky, sport, portrét, bodové osvětlení, pláž, sníh, vysoká rychlost, jídlo, vodopád, denní světlo, oblačno, zářivka, žárovka, noc a tma
Zostření není
Zpomalený záznam není
Video svítilna není
Stroboskopický blesk není
Větrný filtr ano
LCD displej
LCD displej 2,7 palce, 230000 pixelů
Poměr stran obrazu 16:9
Hledáček není
Záznamová média
Médium 1 SDHC
Médium 2 -
Záznamový formát
Video TV Super Fine (cca 5,0 Mbps), TV Fine (cca 4,0 Mbps), TV Normal (cca 3,0 Mbps), Web Fine (cca 4,0 Mbps), Web Normal (cca 3,0 Mbps)
Audio stereo
Fotografie neumožňuje
Rozlišení
Video TV - 720 x 480 (60i) / Web - 640 x 480 (30p)
Fotografie -
Doba záznamu (dle výrobce pro 8GB paměť)
TV SuperFine 192 minut
TV Fine 238 minut
TV Normal 311 minut
Web Fine 238 minut
Web Normal 311 minut
Rozhraní
USB ano
IEEE 1394 ne
Kompozitní ano
S-Video ne
Komponentní video ne
mini HDMI ne
Externí mikrofon ne
Baterie
Typ Samsung IA-BH130LB - Li-Ion
Kapacita 4,8 Wh při 3,7 V
Doba nabíjení 2 hodiny (adaptér), 3 hodiny 40 minut (USB rozhraní)
Výdrž (dle výrobce) 160 minut
Příslušenství
Dálkový ovladač ne
Ochranný obal / pouzdro ne
AV kabel ano
Komponentní kabel ne
Kabel HDMI ne
USB kabel ano
Kolébka ne
Záznamové médium ne
Software Intelli Studio
Rozměry (š × v × h) 39 x 60 x 114 mm
Hmotnost -