www.tvfreak.cz
>
>
>

Samsung HMX-R10: o 25° lepší zážitek?

Samsung HMX-R10: o 25° lepší zážitek?
, , recenze
Před pár dny uvedl Samsung na český trh novou kompaktní a ergonomickou kameru HMX-R10. Přináší s sebou řadu zvláštností, zejména umístění objektivu. Výčet všech ostatních včetně několika ukázek praktických testů najdete v dnešní rozsáhlé recenzi.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Jak jste se mohli dočíst v nedávném rozhovoru s Jiřím Kolaříkem, produktovým manažerem společnosti Samsung, budoucnost v oblasti amatérských digitálních kamer patří flashovým/SSD produktům. Výrobky s médii Mini DV a DVD jsou dnes na ústupu. A podle toho také vypadá nabídka na českých oficiálních stránkách - zahrnuje tři kategorie, přičemž největšího zastoupení se těší ta FLASHová. Nám se podařilo pro dnešní recenzi zajistit model HMX-R10, jenž se dá považovat za horkou novinku na trhu. A co vás dnes vlastně čeká?

Postupně se zaměříme na důležité faktory jako jsou celkový popis zařízení včetně programového vybavení a úplné technické specifikace, dílenské zpracování a ovládání. Dále vám nabídneme pohled na praktickou část, kde jsme zařadili řadu fotografických snímků (exteriér, interiér, speciální režimy včetně šumu a vyvážení bílé, zoom, vady objektivu aj.) a testy záznamu zvuku a videa (exteriér, interiér, záznam v kvalitě Super Fine/Normal, speciální režimy, zoom a ostření, obrazové efekty aj.). Mimo to nebudou chybět ani rychlostní měření (první fotografie/video, fotografie v pohotovostním režimu, zoomování) nebo doplňující údaje (skutečná kapacita testovací paměti, výdrž baterie, doba jejího nabíjení, aj.).

Takto zpracované údaje na závěr slovně zhodnotíme a také zmíníme důležité aspekty v naší obligátní tabulce pozitivních a negativních vlastností. Ostatně struktura celého článku bude velmi podobná minulým testům v rámci tématické přílohy "Video do dlaně". Rozdíl je pouze v absenci bodové části, která se více hodí pro srovnávací účely více produktů. Tímto máme důležité náležitosti za sebou, nebudeme tedy dlouze zdržovat a pustíme se do samotné recenze. Začínáme prvotním seznámením, obsahem balení a programovou výbavou uvažované digitální kamery.- Samsung HMX-R10: čelní pohled (klikněte pro zvětšení) -


Obsah balení


Celý komplet k nám dorazil v malé pevné krabici s vnitřním vyztužením. To bylo dále členěno do několika přihrádek, kde bylo umístěno kompletní příslušenství včetně samotné digitální kamery. Přiložený obrázek pod textem dokumentuje veškeré součásti - zleva nabíječku společně se síťovým kabelem, vlastní přístroj HMX-R10, papírový návod základních úkonů, kabely pro propojení s okolím (nejčastěji PC/TV), látkový obal, CD s uživatelským manuálem a záruční kartu.


- Kompletní obsah balení -

Pokud bychom se měli blíže věnovat kabeláži pro komunikaci kamery s "okolním světem", v zásilce se nachází dvojice propojovacích vodičů - AV/komponentní a USB kabel. Nutno podotknout, že HMX-R10 má ve svých útrobách pro jejich připojení speciální konektor. Káblík pro mini HDMI v balení bohužel chybí a uživatel si jej musí dokoupit samostatně.


- Přibalená kabeláž -

Vzhledem k malým rozměrům prodejní krabice jsme ani nepředpokládali, že bychom v ní našli kolébku nebo třeba dálkový ovladač. Tyto vymoženosti u tohoto modelu nečekejte. Co naopak mnohé potěší, je látkový polstrovaný obal na suchý zip. Kamera se do něj zasouvá lehce a stejně pohodlně se z něj i vyjímá. Jeho primární funkcí je ochránit HMX-R10 proti znečištění, prachu, poškrábání atp. Pokud však chcete cestovat například s příslušenstvím nebo chcete zařízení ochránit proti vibracím, drobným nárazům, dešti apod., budete muset investovat do větší brašny nebo obalu s pevnou konstrukcí. Na samotné přenášení ale bohatě stačí.


- Měkké ochranné pouzdro pro videokameru -

V našem konkrétním případě jsme v balení nenalezli žádný "papírový" vícejazyčný manuál, ale pouze rozkládací list se slovním i obrazovým popisem základních věcí. Těmi jsou například jednotlivé prvky kamery, operace s konektory, médiem pro uložení záznamu a baterií. Dále jsou popsané konkrétní situace - nahrávání, přehrávání, režim fotoaparátu, spojení s TV či PC, práce s integrovaným softwarem a tisk fotografií. Pro neznalého uživatele celkem přijatelná forma. Samotný manuál v mnoha jazykových verzích se nachází na přiloženém optickém disku ve formě PDF souboru. Ten český obsahuje 153 stran a najdete v něm veškeré potřebné informace.

A kde je médium s přiloženým programovým vybavením? V minulosti jsme se mohli setkat s programem Cyberlink PowerDVD, ovšem to už dnes neplatí. Novinkou je u Samsungu integrovaný software Intelli-Studio pro správu ukládaného multimediálního obsahu. Nutno podotknout, že nás prostě ohromil. Vše je velmi jednoduché a snadno pochopitelné. Po připojení kamery pomocí USB kabelu k počítači dojde k jejímu rozpoznání a spuštění uvažovaného SW. Náhled na něj je uveden níže pod textem.


- Integrovaný software Intelli-Studio pro správu multimediálního obsahu digitální kamery -

Pracovní plocha je předělena v půlce s tím, že horní část zobrazuje adresářovou strukturu HDD ve vašem počítači a spodní pak videokamery. Pro editaci slouží programová nabídka "Edit". Nutno podotknout, že této funkce lze využít pouze v případě, že jste nejprve uložili video na lokální disk. Mimo to můžete své videozáznamy snadno nahrávat na populární internetové stránky pro sdílení videa. Další obrázek zachycuje editační režim, kterému dominuje jednoduchý přehrávač.


- Integrovaný software Intelli-Studio: editace uloženého obsahu všetně všech nabídek -

Ovládání je podobné například MovieMakeru od Microsoftu a osvojí si ho i začátečník. V nabídce jsou standardní funkce jako přechod mezi sekvencemi, filtry, vkládání snímků, regulace a vkládání hlasové stopy etc. Obecně lze napsat, že se tento všestranný nástroj pro přehrávání, střih a sdílení videozáznamů opravdu povedl. Jeho hlavní síla spočívá v tom, že do počítače nemusíte instalovat jakýkoli další software. Konečně i variabilita uložení výstupu je vynikající - dostupné jsou tři varianty (hlavní obrazový formát MP4/WMV s detailním nastavením, tzv. "Camcorder format" a projektový soubor *.spl). Následující screen znázorňuje proces konverze souboru MP4 na WMV.


- Integrovaný software Intelli-Studio: konverze videa (MP4, WMV) a následné uložení -


Parametry


V závěru úvodní kapitoly zbývá uvést úplnou technickou specifikaci HMX-R10 tak, jak ji definuje výrobce.

Samsung VP-HMX20C
Snímač
Obrazový snímač1/2,33" CMOS
Rozlišení snímače9,16 Mpx
Efektivní pixely (video/foto)5,3 Mpx / 9 Mpx
Objektiv
Typ objektivuFull HD
Optický zoom / digitální zoom5x / Ano
FF3,5-3,7
Ohnisková vzdálenost6,8-34 mm
Průměr filtruNe
Krytka objektivuNe (tvrzené sklo)
Funkce kamery
Stabilizátor obrazuEIS
Minimální osvětlení15 Lux při pomalé závěrce
Vyvážení bíléAuto, 4 režimy, manuální
Scénický režim (AE)Ano, 7 režimů
ZostřeníAutomatické / manuální / dotykové
Zpomalený záznamAno
Video svítilnaNe
Stroboskopický bleskAno
Větrný filtrAno
LCD displej
LCD displej2,7" dotykový (230 000 px)
Poměr stran obrazu16:9
HledáčekNení
Záznamová média
Médium 1SD / SDHC slot
Médium 2Ne
Záznamový formát
VideoH.264 HP
AudioAAC (stereo)
FotografieJPEG
Rozlišení
Video - HD1080/50i (SF, N), 1080/25p, 720/50p
Video - SD720×480/50p (SF), 640×480/25p (SF)
Fotografie12 Mpx interpolované / 9 Mpx / 6 Mpx / 5 Mpx / 3 Mpx / 2 Mpx / 0,3 Mpx
Doba záznamu (dle výrobce pro 8 GB paměť)
HD / Super Fine (12 Mb/s)55 minut
HD / Normal (6 Mb/s)78 minut
Rozhraní
USBAno (USB 2.0)
IEEE 1394Ne
AVAno (výstup)
S-VideoNe
Komponentní videoAno (výstup)
mini HDMIAno (výstupní)
Externí mikrofonNe
Baterie
TypIA-BH125C, Li-ion
Kapacita3,7 V / 1 250 mAh
Doba nabíjení (dle výrobce 95 %)100 minut
Výdrž (dle výrobce)80 minut
Příslušenství
Dálkový ovladačNe
Ochranný obal / pouzdroAno
AV kabelAno
Komponentní kabelAno
Kabel HDMINe
USB kabelAno
KolébkaNe
Záznamové médiumNe
Softwarezabudovaný Intelli-Studio
Rozměry (š × v × h)38,3 × 57,8 × 129,7 mm
Hmotnost220 gramů
reklama
Nejnovější články
Netflix v prosinci 2020: nové seriály a filmy z originální produkce Netflix v prosinci 2020: nové seriály a filmy z originální produkce
Vánoce jsou za rohem a Netflix do své nabídky přidává spoustu svátečních novinek. Kromě toho pokračuje čtvrtou částí seriál Sabrinina děsivá dobrodružství a nechybí ani filmová novinka s Georgem Clooneym.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Britský sekretář chce, aby Netflix označil seriál The Crown jako fikci Britský sekretář chce, aby Netflix označil seriál The Crown jako fikci
Velmi úspěšný seriál The Crown (Koruna) od Netflixu z prostředí britské královské rodiny se nesetkal s velkým pochopením u britské vlády. Kulturní sekretář by chtěl, aby Netflix označil seriál jako fikci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
První QD-OLED TV možná přinese Sony. Samsung chce panel použít v monitorech První QD-OLED TV možná přinese Sony. Samsung chce panel použít v monitorech
Ani podle posledních spekulací neplánuje Samsung použít své panely QD-OLED v televizorech. Místo toho by mohl technologii využít v PC monitorech. Zároveň bude panely QD-OLED dodávat konkurenci.
29.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Xiaomi připravuje levný 4K laserový projektor Xiaomi připravuje levný 4K laserový projektor
Xiaomi brzy představí laserový projektor pro domácí kino, který by měl změnit trh. A to hlavně díky ceně, která bude nižší než v případě aktuálních modelů od konkurence. Co nabídne Xiaomi Mi 4K Laser Projector 150?
29.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Trh s televizory roste, Samsung slaví rekordní tržní podíl Trh s televizory roste, Samsung slaví rekordní tržní podíl
Navzdory nepříznivým předpovědím nakonec celosvětový trh s televizory výrazně roste, patrně kvůli vyšší poptávce po domácí zábavě. A slavit může především Samsung, který z hlediska příjmů zaznamenal rekordní čtvrtletí. 
29.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik