Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Samsung HMX-H106: SSD v akci

, , recenze
Samsung HMX-H106: SSD v akci
Samsung teprve nedávno představil novou řadu kamer HMX-Hxxx, kam patří celkem 4 modely lišící se svou kapacitou. Testovaný HMX-H106 obsahuje 64GB SSD, nabízí rovněž desetinásobný zoom a rozlišení 1920 x 1080i. Jaké jsou jeho další vlastnosti?
Samsung HMX-H106: SSD v akci
Mezi nové modely Samsung, jež byly představeny na začátku června, patří tedy následující: H106, H105, H104 a H100. Ty se liší pouze kapacitou svých SSD disků, takže nejvyšší model H106 má SSD s kapacitou 64 GB, H105 má 32GB SSD, H104 16GB SSD a nakonec H100 nemá žádnou základní paměť a spoléhá se pouze na slot pro karty SD/SDHC, jejž mají mimochodem ostatní modely také.Díky použitému SSD jsou nároky na prostor oproti pevným diskům menší a také se hodí, že takové zařízení váží pouze 4 gramy, což je asi desetkrát méně než tradiční pevný disk. Nezanedbatelnou výhodou je rovněž malá energetická náročnost a také odolnost proti nárazům. Tu ostatně zde nemusíme vůbec řešit, protože to už se rozbije samotná kamera, než aby se v ní poškodil SSD.Dále Samsung zdůrazňuje desetinásobný zoom objektivu Schneider, jenž má také nabídnout nízké zkreslení obrazu a rovněž nízkou chromatickou aberaci. Využitý 1/4,5" CMOS senzor nabízí fyzické rozlišení 2,2 megapixely a umožňuje zachytávat fotografie v rozlišení až 2880 x 1620 (4,7 megapixelů), tedy samozřejmě interpolovaně. Ty si pak můžeme prohlížet na výklopném širokoúhlém displeji o úhlopříčce 2,7 palce.

V recenzi se podíváme na to, jaké jsou specifikace kamery, jak se ovládá a co nabízí za nastavení a také samozřejmě testy záznamu videa a fotografií.


Příslušenství


Kamera Samsung HMX-H106 přišla jako vzorek, tudíž jsme nedostali celkové balení se vším všudy tak, jak se bude prodávat. V důsledku nebylo příslušenství úplné, ale to nijak nebránilo otestování tohoto produktu. Z balení tedy byla vytažena samotná kamera, vedle ní napájecí adaptér, komponentní/AV kabel a malý dálkový ovladač.Jinak bychom ještě měli dle manuálu dostat USB kabel, příručku Quick Start, CD s manuálem a také volitelný HDMI kabel. To však nejsou věci, které by nám zde nějak chyběly (manuál si můžeme stáhnout přímo ze stránek výrobce), takže se můžeme směle pustit dále.


Software


Stejně jako u dříve testované kamery Samsung HMX-R10 se i zde setkáme se softwarem Intelli-Studio pro správu ukládaného multimediálního obsahu, jenž vyniká jednoduchým uživatelským prostředím. Ten je rozdělen na tři základní části - knihovnu, editaci a sdílení obsahu.


Intelli-Studio Library - klikněte pro zvětšení -

První část je pouze jakýsi průzkumník zaznamenaných fotografií a videí, v nemž si je můžeme spravovat, přesunovat a především prohlížet. Nahoře je možnost pomocí jezdce si průběžně měnit velikost náhledů a také filtrovat, zda se mají zobrazit pouze fotografie, pouze videa, nebo obojí. Nakonec lze třídit zobrazování pomocí názvu, velikosti, data a rozlišení. Primární rozdělení zachycených dat se však děje pomocí adresářů pojmenovaných podle roku, měsíce a dne záznamu. Jeho hlavní okno je pak rozděleno na dvě části - nahoře se ukazují filmy a fotografie uložené v PC a dole ty dosud uložené v kameře. Pomocí šipek si je pak můžeme přesouvat oběma směry.


Intelli-Studio Edit - klikněte pro zvětšení -

Editace obsahu již dovoluje podstatně více a hodí se především pro úpravu videí. Přidat si můžeme různé filmové efekty jako šum, zoom, zpomalení, atp. Záložka Fine Tuning zase obsahuje úpravu jasu, kontrastu a sytosti barev, klipy můžeme dále spojovat s použitím různých přechodů, kam rozhodně nepatří jen prolnutí. Dále lze do videa vložit prázdné snímky libovolné barvy, animovaný text a také zvuky. K tomu všemu pak slouží známá časová osa, kde jsou patrné jednotlivé video a zvukové stopy a je také jasné, že je zapotřebí konverze videa. Zde se dají ale využít pouze formáty H.264 (třeba i pro iPod) a pak už jen WMV9. Nebo lze uložit celý projekt do souboru .spl.


Intelli-Studio Share - klikněte pro zvětšení -

A nakonec je to třetí možnost sdílení našeho obsahu. Zde si můžeme naše videa a fotky jednoduchým způsobem uploadovat na servery YouTube, Flickr, nebo je poslat e-mailem. Jiné možnosti zde nejsou a přitom by se hodila třeba ještě podpora FTP. Na druhou stranu klienta FTP má dnes kde co.


Parametry


V závěru úvodní kapitoly zbývá uvést technické specifikace HMX-H106 tak, jak ji definuje výrobce.

Samsung HMX-H106
Snímač
Obrazový snímač1/4,5" CMOS
Rozlišení snímače2,2 Mpix
Objektiv
Typ objektivuFull HD - Schneider Kreuznach Varioplan-HD
Optický zoom / digitální zoom10x / 100x
FF1,8 - 2,5
Ohnisková vzdálenost3,3 - 33 mm
Průměr filtru37 mm
Krytka objektivuano, automatická
Funkce kamery
Stabilizátor obrazuOIS (Optical Image Stabilizer)
Minimální osvětlení3 Lux při pomalé závěrce
Vyvážení bíléauto/manual (5 režimů)
Scénický režim (AE)Ano, 8 režimů
ZostřeníAno, 3 režimy
Zpomalený záznamAno
Video svítilnaNe
Stroboskopický bleskAno
Větrný filtrAno
LCD displej
LCD displej2,7" dotykový (230 000 px)
Poměr stran obrazu16:9
HledáčekNení
Záznamová média
Médium 164GB SSD
Médium 2slot SD/SDHC
Záznamový formát
VideoH.264 HD
AudioAAC (stereo) 48 kHz
FotografieJPEG
Rozlišení
Video 1920x1080i / 1280x720p / 720x480p
Fotografie2880x1620 / 1920x1080
Doba záznamu (dle výrobce pro 64GB paměť)
Super Fine498 minut (1080/50i), 704 minut (720/50p), 2070 minut (576/50p)
Fine604 minut (1080/50i), 936 minut (720/50p), 2732 minut (576/50p)
Rozhraní
USBAno (USB 2.0)
IEEE 1394Ne
KompozitníAno (výstup)
S-VideoNe
Komponentní videoAno (výstup)
mini HDMIAno (výstupní)
Externí mikrofonNe
Baterie
TypIA-BP85NF, Li-ion
Kapacita7,4 V / 6,29 Wh
Doba nabíjení (dle výrobce 95 %)Ikona Odkaz na databázi
Výdrž (dle výrobce)cca 90 minut
Příslušenství
Dálkový ovladačAno
Ochranný obal / pouzdroNe
AV kabelAno
Komponentní kabelAno
Kabel HDMIVolitelně
USB kabelAno
KolébkaNe
Záznamové médiumNe
Softwarezabudovaný Intelli-Studio
Rozměry (š × v × h)63 × 61 × 129 mm
Hmotnost354 gramů