Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

PS5 ani nový Xbox prý nepodporuje Dolby Vision na UHD Blu-ray discích

27.10.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Herní novinář vyjádřil na Twitteru zklamání, že PlayStation 5 ani Xbox Series X nepodporují formát Dolby Vision na discích UHD Blu-ray. To znamená komplikaci pro uživatele, kteří chtěli novou konzoli využít pro své domácí kino.
PlayStation 5 a Xbox Series X jsou sice herní konzole, ale možnosti jejich využití budou pochopitelně mnohem širší. Nepřekvapí podpora aplikací pro streamování filmů a seriálů nebo možnost přehrávání UHD Blu-ray disků. Herní novinář John Linneman, který pracuje pro známý web Eurogamer, ovšem na svém twitterovém profilu zveřejnil nepříliš potěšující zprávu pro všechny, kdo plánovali některou z nových herních konzolí používat jako náhradu UHD Blu-ray přehrávače. Podle jeho slov totiž nový PlayStation ani Xbox nepodporují dynamický formát HDR Dolby Vision na filmových UHD Blu-ray discích.
 
 
Microsoft sice Dolby Vision bude podporovat na Xboxech Series X a Series S, ale pouze v aplikacích pro streamování videa. V příštím roce chce potom přinést aktualizaci, která umožní Dolby Vision využít vůbec poprvé také ve hrách. Nové Xboxy nabídnou také podporu prostorového zvuku Dolby Atmos. V případě PlayStationu 5 nevypadá situace v tomto ohledu vůbec růžově. Zdá se, že konzole od Sony nebude vůbec připravena na Dolby Vision. Fotografie obalu od novinářů, kteří dostali PS5 k testování, potom nenaznačují ani podporu Dolby Atmos nebo konkurenčního formátu DTS:X.
 
Nesmíme ovšem zapomínat, že ani jedna z konzolí ještě nebyla uvedena na trh a média tedy mají k dispozici testovací kusy. Podpora Dolby Vision pro UHD Blu-ray disky by mohla být na konzole přidána později prostřednictvím aktualizace firmwaru. Připomeňme, že takový update slíbil Microsoft v roce 2018 pro Xbox One X, ale nikdy nedorazil.
 
 

Apple TV na PlayStationu bude realitou

 
Sony minulý týden potvrdilo předchozí spekulace, že se aplikace Apple TV dostane na platformu PlayStation. Uživatelé tak získají přístup k filmům, seriálům a dalšímu obsahu ze služby TV+ a obchodu iTunes. Aplikace Apple TV bude od listopadu dostupná konzolích PS5 i PS4. Podle dřívějších informací bude nová generace herní konzole od Sony podporovat i konkurenční služby jako Netflix, Disney+ nebo YouTube.