Trh s UHD Blu-ray přehrávači klesá, výrobci letos nechystají nové modely

Trh s UHD Blu-ray přehrávači klesá, výrobci letos nechystají nové modely
, , aktualita
Prodej fyzických disků i jejich přehrávačů dlouhodobě klesá, přičemž tento trend neminul ani Ultra HD Blu-ray playery. V roce 2020 zatím žádný výrobce nepředstavil nový model a ani jeden ze tří hlavních hráčů to letos neplánuje.
K oblíbeným
reklama
Není ničím překvapivým, že DVD a Blu-ray disky včetně jejich přehrávačů jsou dlouhodobě na ústupu. Tento trend ovšem neminul ani kategorii Ultra HD Blu-ray, jak naznačují data z amerického trhu. Podle organizace Consumer Technology Association (CTA) dosáhly prodeje UHD Blu-ray přehrávačů svého vrcholu v roce 2017, kdy se jich v USA prodalo 884 tisíc. V následujících letech prodej klesal až na odhadovaných 514 tisíc v roce 2019. Ani v letošním roce by nemělo dojít ke změně tohoto trendu, odborníci očekávají 479 tisíc prodaných UHD Blu-ray přehrávačů na americkém trhu.
 
 
Pro Sony zůstává vlajkovou lodí loňský model UBP-X1100ES
 
I přesto zůstávají prodeje běžných Blu-ray a DVD přehrávačů několikanásobně vyšší. Pro srovnání, v roce 2020 se očekává 2,7 milionu prodaných Blu-ray playerů a 1,9 milionu DVD playerů na americkém trhu. Celkem by se mělo prodat na 5,1 milionů přehrávačů fyzických disků, tedy o 700 tisíc méně než vloni a o skoro 2 miliony méně ve srovnání s rokem 2018. Teprve před pěti lety přitom počet prodaných přehrávačů přesáhl 15 milionů kusů ročně. Šance, že by se tento klesající trend podařilo nějak zvrátit, je mizivá. Čísla klesají především ve prospěch streamovaného videa, které dlouhodobě roste. Boom různých platforem přináší divákům možnost si legálně přehrávat filmy a seriály odkudkoliv, aniž by museli vlastnit fyzický disk. Cena měsíčního předplatného navíc často bývá nižší než jeden film na fyzickém UHD Blu-ray disku.
 
Pomalu potápějící se loď začali v uplynulých letech opouštět někteří výrobci. V roce 2018 tak učinilo Oppo, vloni následoval Samsung. Ani zbylé značky ovšem do vývoje neinvestují tolik, aby každý rok představily několik nových modelů. V roce 2020 zatím nebyl představen jediný nový Ultra HD Blu-ray přehrávač. A zatím to ani nevypadá, že by se měl nějaký model na trhu v blízké době objevit. Podle informací webu FlatpanelsHD se LG, Panasonic a Sony, tedy tři nejvýznamnější výrobci, rozhodli do letošního roku převést modely z roku 2019. Všichni ovšem potvrdili, že odchod z trhu s přehrávači fyzických disků v tuto chvíli neplánují. Jistou naději pro segment UHD Blu-ray představují herní konzole, které nejsou započítány do výše uvedených statistik. S podporou tohoto formátu se přitom počítá i u budoucích generací konzolí, tedy PlayStation 5 a Xbox Series X.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Zkáza Blu-ray přehrávačů Samsung pokračuje, oprava probíhá pomalu Zkáza Blu-ray přehrávačů Samsung pokračuje, oprava probíhá pomalu
Před pár týdny postihla Blu-ray přehrávače a systémy domácího kina od Samsungu chyba, kvůli které se zařízení stala ve většině případů nepoužitelnými. Zdá se, že rozsah problému je větší, než se očekávalo. A reakce Samsungu zatím pomalé.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Amazon měl streamovat filmy bez autorských práv, nyní míří k soudu Amazon měl streamovat filmy bez autorských práv, nyní míří k soudu
Amazon zamíří k soudu kvůli autorským právům. Překvapivě ovšem nebude na straně žalujícího nýbrž obžalovaného. Několik filmů se totiž mělo ve službě Prime Video objevit bez povolení, a tak po něm vlastník práv požaduje odškodnění.
4.7.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Polk MagniFi 2: soundbar 5.1 se subwooferem a Chromecastem Polk MagniFi 2: soundbar 5.1 se subwooferem a Chromecastem
Polk Audio přináší nový soundbar do své řady MagniFi, který zákazníkům slinuje kvalitní filmový zvuk za relativně příznivou cenu. Pokud by vám nestačila základní konfigurace 5.1, můžete využít režim virtuálního 3D zvuku.
4.7.2020, aktualita, Jáchym Šlik
OnePlus přidalo dvě řady Smart TV. Zaujmou nejen designem OnePlus přidalo dvě řady Smart TV. Zaujmou nejen designem
Výrobce smartphonů OnePlus tento týden rozšířil svou nabídku televizorů o řady U a Y. První zahrnuje 4K TV, zatímco druhá se zaměřuje spíše na cenu. Naneštěstí ovšem i tyto modely zůstávají dostupné jen v Indii.
4.7.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Amazon přinese seriál podle hry Fallout. Od tvůrců Westworld Amazon přinese seriál podle hry Fallout. Od tvůrců Westworld
Další populární videohra se dočká seriálového zpracování. Amazon Prime Video přinese novinku natočenou podle post-apokalyptického RPG Fallout. Stát za ni budou autoři úspěšné série Westworld.
3.7.2020, aktualita, Jáchym Šlik