Trh s UHD Blu-ray přehrávači klesá, výrobci letos nechystají nové modely

Trh s UHD Blu-ray přehrávači klesá, výrobci letos nechystají nové modely
, , aktualita
Prodej fyzických disků i jejich přehrávačů dlouhodobě klesá, přičemž tento trend neminul ani Ultra HD Blu-ray playery. V roce 2020 zatím žádný výrobce nepředstavil nový model a ani jeden ze tří hlavních hráčů to letos neplánuje.
K oblíbeným
reklama
Není ničím překvapivým, že DVD a Blu-ray disky včetně jejich přehrávačů jsou dlouhodobě na ústupu. Tento trend ovšem neminul ani kategorii Ultra HD Blu-ray, jak naznačují data z amerického trhu. Podle organizace Consumer Technology Association (CTA) dosáhly prodeje UHD Blu-ray přehrávačů svého vrcholu v roce 2017, kdy se jich v USA prodalo 884 tisíc. V následujících letech prodej klesal až na odhadovaných 514 tisíc v roce 2019. Ani v letošním roce by nemělo dojít ke změně tohoto trendu, odborníci očekávají 479 tisíc prodaných UHD Blu-ray přehrávačů na americkém trhu.
 
 
Pro Sony zůstává vlajkovou lodí loňský model UBP-X1100ES
 
I přesto zůstávají prodeje běžných Blu-ray a DVD přehrávačů několikanásobně vyšší. Pro srovnání, v roce 2020 se očekává 2,7 milionu prodaných Blu-ray playerů a 1,9 milionu DVD playerů na americkém trhu. Celkem by se mělo prodat na 5,1 milionů přehrávačů fyzických disků, tedy o 700 tisíc méně než vloni a o skoro 2 miliony méně ve srovnání s rokem 2018. Teprve před pěti lety přitom počet prodaných přehrávačů přesáhl 15 milionů kusů ročně. Šance, že by se tento klesající trend podařilo nějak zvrátit, je mizivá. Čísla klesají především ve prospěch streamovaného videa, které dlouhodobě roste. Boom různých platforem přináší divákům možnost si legálně přehrávat filmy a seriály odkudkoliv, aniž by museli vlastnit fyzický disk. Cena měsíčního předplatného navíc často bývá nižší než jeden film na fyzickém UHD Blu-ray disku.
 
Pomalu potápějící se loď začali v uplynulých letech opouštět někteří výrobci. V roce 2018 tak učinilo Oppo, vloni následoval Samsung. Ani zbylé značky ovšem do vývoje neinvestují tolik, aby každý rok představily několik nových modelů. V roce 2020 zatím nebyl představen jediný nový Ultra HD Blu-ray přehrávač. A zatím to ani nevypadá, že by se měl nějaký model na trhu v blízké době objevit. Podle informací webu FlatpanelsHD se LG, Panasonic a Sony, tedy tři nejvýznamnější výrobci, rozhodli do letošního roku převést modely z roku 2019. Všichni ovšem potvrdili, že odchod z trhu s přehrávači fyzických disků v tuto chvíli neplánují. Jistou naději pro segment UHD Blu-ray představují herní konzole, které nejsou započítány do výše uvedených statistik. S podporou tohoto formátu se přitom počítá i u budoucích generací konzolí, tedy PlayStation 5 a Xbox Series X.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Skylink odemkl rekordních 32 programů pro všechny zákazníky Skylink odemkl rekordních 32 programů pro všechny zákazníky
Skylink pokračuje v rozšiřování nabídky volných programů, které jsou dostupné pro všechny zákazníky bez ohledu na předplacený balíček. Zahrnuje skoro čtyři desítky kanálů vysílající filmy, dokumenty, hudbu či dětské pořady.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Huawei láká na další televizor, opět nabídne vysouvací kameru Huawei láká na další televizor, opět nabídne vysouvací kameru
Huawei příští týden představí na čínském trhu svůj druhý televizor. Nasvědčuje tomu vydaný teaser, který ukazuje vysouvací kameru. Nový model pravděpodobně nabídne ještě lepší parametry než současný.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix v dubnu 2020: nové seriály a filmy pro zpříjemnění pobytu doma Netflix v dubnu 2020: nové seriály a filmy pro zpříjemnění pobytu doma
Nucený pobyt doma během pandemie COVID-19 si můžete zkrátit novými originály z produkce Netflixu, které budou mít premiéru během dubna. Přinášíme vám jejich kompletní seznam, abyste věděli, na co se připravit.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Star Trek: Voyager se převleče do 4K. Díky AI a fanouškovi Star Trek: Voyager se převleče do 4K. Díky AI a fanouškovi
Po 25 letech se seriál Star Trek: Voyager dočká nové verze s vyšší kvalitou obrazu. Postará se o ni jeden z fanoušků, který k tomu využije software založený na strojovém učení. Podívejte se na první ukázku.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik5 komentářů
Známe české ceny nejlevnějších Panasonic TV pro rok 2020 Známe české ceny nejlevnějších Panasonic TV pro rok 2020
Na český trh se pomalu chystají letošní televizory od Panasonicu. Jako první se v nabídce jednoho tuzemského prodejce objevily modely z cenově dostupné řady HX800E, a to rovnou ve třech úhlopříčkách. Kdy se na trh dostanou i další novinky?
29.3.2020, aktualita, Jáchym Šlik