www.tvfreak.cz
>
>
>

Pozor na HDMI 2.1. Výrobci někdy poskytují zavádějící údaje

Pozor na HDMI 2.1. Výrobci někdy poskytují zavádějící údaje
, , aktualita
Zákazníci by měli být obezřetní při výběru zařízení s HDMI 2.1. Některé soundbary či projektory podporují pouze jednu funkci ze standardu HDMI 2.1, ale přesto jsou tak inzerovány, ačkoliv vlastně používají rozhraní HDMI 2.0.
K oblíbeným
reklama
HDMI 2.1 od počátku provázejí potíže. Minulý rok se objevily vadné čipy v AV receiverech značek Denon, Marantz nebo Yamaha. Také řada televizí měla problémy s přenosem signálu přes HDMI 2.1, což se ukázalo jako problém po zahájení prodeje herních konzolí nové generace. Situace pro zákazníky je navíc mimořádně nepřehledná. Specifikace HDMI 2.1 jsou velmi volné, takže výrobci si mohou zvolit, které z funkcí tohoto rozhraní chtějí ve svých zařízeních podporovat. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný certifikační program nebo označení, které by potvrzovalo plnou podporu HDMI 2.1, měli by si zákazníci před nákupem zařízení důkladně ověřit konkrétní funkce.
 
 
Za matoucí můžeme považovat skutečnost, že některé funkce z HDMI 2.1 lze implementovat i do předchozího rozhraní HDMI 2.0. Zařízení tak může podporovat vylepšený zpětný zvukový kanál (eARC), variabilní obnovovací frekvenci (VRR) nebo automatický režim nízké odezvy (ALLM), ale přitom používat rozhraní HDMI 2.0 s omezenou propustností. Jak ovšem poukazuje německý web 4K Filme, někteří výrobci toho využívají a ve specifikacích takových zařízení uvádějí výslovně „HDMI 2.1“. Televizorů se to příliš netýká, místo toho byly podobné praktiky zaznamenány v případě soundbarů či projektorů. Tady je několik příkladů:
  • LG ve specifikacích svých soundbarů často uvádí informaci o HDMI 2.1, i když ve skutečnosti z této specifikace podporují pouze eARC.
  • Soundbary Philips Fidelio B95 a B97 byly během představení prezentovány s HDMI 2.1, i když nakonec výrobce na svém webu tuto informaci neuvádí.
  • Projektory LG CineBeam Forte a Forza jsou inzerovány s HDMI 2.1, i když opět nabízí pouze eARC.
Podvádějí nás tedy někteří výrobci? Rob Tobias, šéf společnosti HDMI Licensing Administrator, v tom nevidí žádný problém. Většina zákazníků ovšem s tímto názorem nemusí souhlasit. Přítomnost HDMI 2.1 by měla značit propustnost 40 až 48 Gb/s tak, aby byl možný přenos signálu v kvalitě 4K120 nebo dokonce 8K60, zatímco další funkce můžeme brát jako nadstandard.
 
Zdroj: 4kfilme.de


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile
Streamovací služba Netflix možná bude mít ještě širší záběr něž dnes. Poslední události totiž napovídají tomu, že by mohla přijít se systémem streamování her. Zda to bude obdoba Apple Arcade nebo něčeho podobného, to ukáže až čas.
16.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus
Marvelovka Black Widow se Scarlett Johansson se konečně dostala do kin. Nebylo to ale jenom tam. Současně byla uvedena i na streamovací službu Disney Plus, kde zaznamenala velký divácký úspěch.
12.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce
Netflix přivítá letní prázdniny hororovou trilogií Ulice strachu s herci ze Stranger Things, polské mysteriózní krimi Bažina 1997 nebo příběh odehrávající se v době černobylské havárie. Přijde také nová řada reality show Too Hot to Handle.
2.7.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny
Panasonic oznámil nový laserový projektor PT-FRQ50 pro plynulý a detailní obraz. Díky upscalingu umí vytvořit obraz v rozlišení až 4K. S tímto projektorem se ovšem nesetkáte v obývacích, určen je hlavně pro firemní zákazníky.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR
Platforma HBO Max se objevilo ve 39 nových oblastech Latinské Ameriky a Karibiku. Diváci budou mít možnost zvolit i nový mobilní plán s nižší cenou. Do Evropy se náhrada za HBO GO rozšíří později v roce 2021.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik