www.tvfreak.cz
>
>
>

Pozor na HDMI 2.1. Výrobci někdy poskytují zavádějící údaje

Pozor na HDMI 2.1. Výrobci někdy poskytují zavádějící údaje
, , aktualita
Zákazníci by měli být obezřetní při výběru zařízení s HDMI 2.1. Některé soundbary či projektory podporují pouze jednu funkci ze standardu HDMI 2.1, ale přesto jsou tak inzerovány, ačkoliv vlastně používají rozhraní HDMI 2.0.
K oblíbeným
reklama
HDMI 2.1 od počátku provázejí potíže. Minulý rok se objevily vadné čipy v AV receiverech značek Denon, Marantz nebo Yamaha. Také řada televizí měla problémy s přenosem signálu přes HDMI 2.1, což se ukázalo jako problém po zahájení prodeje herních konzolí nové generace. Situace pro zákazníky je navíc mimořádně nepřehledná. Specifikace HDMI 2.1 jsou velmi volné, takže výrobci si mohou zvolit, které z funkcí tohoto rozhraní chtějí ve svých zařízeních podporovat. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný certifikační program nebo označení, které by potvrzovalo plnou podporu HDMI 2.1, měli by si zákazníci před nákupem zařízení důkladně ověřit konkrétní funkce.
 
 
Za matoucí můžeme považovat skutečnost, že některé funkce z HDMI 2.1 lze implementovat i do předchozího rozhraní HDMI 2.0. Zařízení tak může podporovat vylepšený zpětný zvukový kanál (eARC), variabilní obnovovací frekvenci (VRR) nebo automatický režim nízké odezvy (ALLM), ale přitom používat rozhraní HDMI 2.0 s omezenou propustností. Jak ovšem poukazuje německý web 4K Filme, někteří výrobci toho využívají a ve specifikacích takových zařízení uvádějí výslovně „HDMI 2.1“. Televizorů se to příliš netýká, místo toho byly podobné praktiky zaznamenány v případě soundbarů či projektorů. Tady je několik příkladů:
  • LG ve specifikacích svých soundbarů často uvádí informaci o HDMI 2.1, i když ve skutečnosti z této specifikace podporují pouze eARC.
  • Soundbary Philips Fidelio B95 a B97 byly během představení prezentovány s HDMI 2.1, i když nakonec výrobce na svém webu tuto informaci neuvádí.
  • Projektory LG CineBeam Forte a Forza jsou inzerovány s HDMI 2.1, i když opět nabízí pouze eARC.
Podvádějí nás tedy někteří výrobci? Rob Tobias, šéf společnosti HDMI Licensing Administrator, v tom nevidí žádný problém. Většina zákazníků ovšem s tímto názorem nemusí souhlasit. Přítomnost HDMI 2.1 by měla značit propustnost 40 až 48 Gb/s tak, aby byl možný přenos signálu v kvalitě 4K120 nebo dokonce 8K60, zatímco další funkce můžeme brát jako nadstandard.
 
Zdroj: 4kfilme.de


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google uvedl Android TV 12 s UI ve 4K a přizpůsobením snímkovací frekvence Google uvedl Android TV 12 s UI ve 4K a přizpůsobením snímkovací frekvence
Google uvedl novou generaci operačního systému Android TV 12. Ta přináší několik vylepšení, jako je např. uživatelské rozhraní ve 4K, dostal podporu pro HDMI CEC 2.0 a další úpravy včetně vylepšeného soukromí.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
VVC/H.266 dle studie v 8K o 41 % úspornější než HEVC/H.265 VVC/H.266 dle studie v 8K o 41 % úspornější než HEVC/H.265
Nový kodek VVC/H.266 chce nahradit stávající HEVC/H.265 a podle poslední studie je v kompresi 8K videa až o 41 % lepší. To je patrné především pro vyšší snímkovací frekvence, které mají ostřejší obraz.
2.12.2021, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Kevin Spacey zaplatí pokutu 31 mil. USD za sexuální skandál při House of Cards Kevin Spacey zaplatí pokutu 31 mil. USD za sexuální skandál při House of Cards
Seriál House of Cards byl předčasně ukončen kvůli sexuálním skandálům hlavního protagonisty Kevina Spaceyho. Ten bude muset zaplatit pokutu 31 mil. USD za problémy, které tím způsobil produkční společnosti.
28.11.2021, aktualita, Milan Šurkala
SoC MediaTek Pentonic 2000 pro televize s 8K/120Hz a H.266 SoC MediaTek Pentonic 2000 pro televize s 8K/120Hz a H.266
Moderní 8K televize budou moci brzy využívat velmi výkonného SoC od společnosti MediaTek. Jeho nový Pentonic 2000 bude vyráběn 7nm procesem, který má zajistit i nízkou spotřebu. Nabitý bude i technologiemi jako např. podporou H.266.
28.11.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Panasonic představuje kompaktní projektor PT-VMZ71 Panasonic představuje kompaktní projektor PT-VMZ71
Společnost Panasonic představila novou řadu projektorů s rozlišením WUXGA, které vévodí model PT-VMZ71. Přinese vyšší jas, přitom si však zachovává poměrně kompaktní konstrukci a nízkou hmotnost.
23.11.2021, aktualita, Milan Šurkala