www.tvfreak.cz
>
>
>

Pozor na HDMI 2.1. Výrobci někdy poskytují zavádějící údaje

Pozor na HDMI 2.1. Výrobci někdy poskytují zavádějící údaje
, , aktualita
Zákazníci by měli být obezřetní při výběru zařízení s HDMI 2.1. Některé soundbary či projektory podporují pouze jednu funkci ze standardu HDMI 2.1, ale přesto jsou tak inzerovány, ačkoliv vlastně používají rozhraní HDMI 2.0.
K oblíbeným
reklama
HDMI 2.1 od počátku provázejí potíže. Minulý rok se objevily vadné čipy v AV receiverech značek Denon, Marantz nebo Yamaha. Také řada televizí měla problémy s přenosem signálu přes HDMI 2.1, což se ukázalo jako problém po zahájení prodeje herních konzolí nové generace. Situace pro zákazníky je navíc mimořádně nepřehledná. Specifikace HDMI 2.1 jsou velmi volné, takže výrobci si mohou zvolit, které z funkcí tohoto rozhraní chtějí ve svých zařízeních podporovat. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný certifikační program nebo označení, které by potvrzovalo plnou podporu HDMI 2.1, měli by si zákazníci před nákupem zařízení důkladně ověřit konkrétní funkce.
 
 
Za matoucí můžeme považovat skutečnost, že některé funkce z HDMI 2.1 lze implementovat i do předchozího rozhraní HDMI 2.0. Zařízení tak může podporovat vylepšený zpětný zvukový kanál (eARC), variabilní obnovovací frekvenci (VRR) nebo automatický režim nízké odezvy (ALLM), ale přitom používat rozhraní HDMI 2.0 s omezenou propustností. Jak ovšem poukazuje německý web 4K Filme, někteří výrobci toho využívají a ve specifikacích takových zařízení uvádějí výslovně „HDMI 2.1“. Televizorů se to příliš netýká, místo toho byly podobné praktiky zaznamenány v případě soundbarů či projektorů. Tady je několik příkladů:
  • LG ve specifikacích svých soundbarů často uvádí informaci o HDMI 2.1, i když ve skutečnosti z této specifikace podporují pouze eARC.
  • Soundbary Philips Fidelio B95 a B97 byly během představení prezentovány s HDMI 2.1, i když nakonec výrobce na svém webu tuto informaci neuvádí.
  • Projektory LG CineBeam Forte a Forza jsou inzerovány s HDMI 2.1, i když opět nabízí pouze eARC.
Podvádějí nás tedy někteří výrobci? Rob Tobias, šéf společnosti HDMI Licensing Administrator, v tom nevidí žádný problém. Většina zákazníků ovšem s tímto názorem nemusí souhlasit. Přítomnost HDMI 2.1 by měla značit propustnost 40 až 48 Gb/s tak, aby byl možný přenos signálu v kvalitě 4K120 nebo dokonce 8K60, zatímco další funkce můžeme brát jako nadstandard.
 
Zdroj: 4kfilme.de


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
První dojmy ze 110" microLED TV od Samsungu. Zatím není dokonalá, napsal novinář První dojmy ze 110" microLED TV od Samsungu. Zatím není dokonalá, napsal novinář
Redaktor webu FlatpanelsHD dostal nedávno možnost poprvé na vlastní oči spatřit microLED TV o úhlopříčce 110", kterou chce Samsung letos uvést na trh. Na jedné straně ocenil bohaté barvy nebo temnou černou, ale našel i několik nedostatků.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
TCL potvrzuje OLED TV s vlastními panely v roce 2023. Mohly by zamávat cenami TCL potvrzuje OLED TV s vlastními panely v roce 2023. Mohly by zamávat cenami
Divizi LG Display roste konkurence. Do výroby televizních OLED panelů pomocí tisku se chce do 2 let pustit čínské TCL. Firma to potvrdila na nedávné konferenci. A pro zákazníky je to výborná zpráva.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Panasonic v roce 2021 nepředstaví nový UHD Blu-ray přehrávač Panasonic v roce 2021 nepředstaví nový UHD Blu-ray přehrávač
Čekáte na nový Ultra HD Blu-ray přehrávač od Panasonicu? Letos se nedočkáte. Výrobce potvrdil, že nechystá žádnou novinku. Malou útěchou by měl být aspoň drobný upgrade stávajícího modelu UB9000.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Mads Mikkelsen si zahraje v novém Indiana Jonesovi Mads Mikkelsen si zahraje v novém Indiana Jonesovi
Pátý díl Indiana Jonese na sebe nechá ještě nějakou dobu čekat, nicméně pomalu začíná být jasné, kdo se na něm bude podílet. Tentokrát se dočkáme jiného režiséra a mezi herci se v hlavních rolích ukáže Mads Mikkelsen.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Xiaomi Mi TV EA 2022: elegantní, ale přitom levné televize v mnoha úhlopříčkách Xiaomi Mi TV EA 2022: elegantní, ale přitom levné televize v mnoha úhlopříčkách
Xiaomi dnes na domácím trhu představilo novou sérii LCD TV, které mají tělo z kovu a používají mimořádně úzké rámečky okolo obrazovky. Tento „prémiový design“ přitom televizory kombinují s cenami nižší až střední třídy.
16.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik