Vadné čipy HDMI 2.1. Nové AV přijímače mají vážné problémy

Vadné čipy HDMI 2.1. Nové AV přijímače mají vážné problémy
, , aktualita
Především budoucím majitelům nových herních konzolí mohou zkomplikovat život vadné čipy HDMI 2.1, které se objevily v AV receiverech Denon, Marantz a Yamaha. Nejspíš se jedná o chybu neřešitelnou pomocí aktualizace firmwaru.
K oblíbeným
reklama
Několik značek v uplynulých měsících představilo první AV přijímače, které podporují specifikaci HDMI 2.1. V době, kdy se na trh chystají herní konzole nové generace PlayStation 5 a Xbox Series X nebo grafické karty Nvidia GeForce RTX 30, které rovněž využijí plný potenciál nové specifikace. Časopis c't ovšem odhalil, že na zákazníky, kteří se rozhodli pro AV receiver s HDMI 2.1, může čekat velké zklamání. Nasazení technologie se totiž neobešlo bez dětských nemocí, a to naneštěstí velmi vážných. Příčinou by měly být vadné čipy HDMI 2.1, které dodal Panasonic Solutions (nyní vlastněný společností Nuvoton Technology).
 
 

Bez výměny hardwaru to nejspíš nepůjde

 
Chyba by se měla týkat všech nedávno představených AV přijímačů Denon, Marantz a Yamaha s HDMI 2.1. Ohrozit může také dosud neuvedené modely, neboť stejné čipy údajně do svých zařízení nakupují značky Onkyo, Pioneer nebo Sony. Časopis c't si chyby poprvé všiml při testování předprodejního vzorku herní konzole Xbox Series X od Microsoftu. Během hraní závodní hry Dirt 5 vše fungovalo, dokud byla konzole připojena přímo k televizoru LG CX. Problém ovšem nastal, pokud byl mezi konzoli a televizi vložen AV receiver Denon AVR-X2700H s podporou HDMI 2.1. Přenos signálu byl úspěšný pouze při nastavení rozlišení, které nevyžaduje HDMI 2.1 – v opačném případě se objevila jen černá obrazovka.
 
 
Specifikace HDMI 2.1 v nových AV přijímačích přitom nabízejí dostatečnou propustnost pro přenos signálu 4K120 (tj. 4K rozlišení při 120 snímcích za sekundu) nebo dokonce 8K60. Stejný problém měli redaktoři zaznamenat také při použití grafické karty GeForce RTX 3080, ale konzole PlayStation 5 by podle informaci z jiných zdrojů měla fungovat bez problémů. Podle zjištění časopisu c't se nejspíš jedná o problém s implementací technologie „Fixed Rate Link“ (FRL), kterou využívá právě specifikace HDMI 2.1. Proto probíhá přenos signálu, který si vystačí s HDMI 2.0, bez problémů. Závadu na čipech nejspíš nelze opravit aktualizací firmwaru, proto mohou zákazníci očekávat výměnu této komponenty. Podle odhadů může dodání dostatečného počtu funkčních čipů trvat až do poloviny příštího roku.
 
 

Co na to výrobci AV přijímačů?

 
Společnost Sound United, pod kterou spadají značky Denon a Marantz, se zákazníkům omluvila a nabídla dvě provizorní řešení: přepnutí z kvality 4K120 na 4K60 nebo připojení konzole přímo do televizoru. Yamaha se nechala slyšet, že zatím závadu testuje a brzy zveřejní prohlášení na svém webu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Sharp prodává největší 8K displej na světě. Měří 120 palců Sharp prodává největší 8K displej na světě. Měří 120 palců
Zdají se vám současné 8K TV příliš malé? Sharp začal prodávat největší obrazovku světa s rozlišením 8K. Není určena do obýváků, ale pro profesionální použití. Z toho důvodu neobsahuje televizní tuner.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
LG Eclair: nejmenší soundbar s Dolby Atmos na světě LG Eclair: nejmenší soundbar s Dolby Atmos na světě
LG letos začne prodávat mimořádně kompaktní soundbar, který ovšem poskytne plnohodnotné řešení k ozvučení obýváku. A dokonce podporuje také formát prostorového zvuku Dolby Atmos, který byl dosud vyhrazen jen pro větší soundbary.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Xiaomi posílá do Evropy dostupné televize Mi TV P1 s HDMI 2.1 a Android TV Xiaomi posílá do Evropy dostupné televize Mi TV P1 s HDMI 2.1 a Android TV
Xiaomi představilo nové televizory řady Mi TV P1, které jsou určeny pro evropské trhy. Zahrnuje kvarteto LCD TV, které s výjimkou nejmenšího modelu spoléhají na rozlišení 4K. Ve výbavě mají operační systém Android TV.
10.5.2021, aktualita, Jáchym Šlik
BenQ TK700STi: herní projektor slibuje nejnižší latencí ve 4K BenQ TK700STi: herní projektor slibuje nejnižší latencí ve 4K
BenQ přináší nový projektor zaměřený hlavně na hráče. Slibuje totiž vstupní odezvu 16 ms při rozlišení 4K, která by měla být nejnižší na trhu. Výhodou je také 100" obraz při velmi krátké projekční vzdálenosti nebo systém Android TV.
9.5.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Čínské televize Skyworth špehovaly uživatele, přiznal výrobce Čínské televize Skyworth špehovaly uživatele, přiznal výrobce
Jeden z největších výrobců televizorů na světě připustil, že se v jeho televizích s Androidem nacházela aplikace třetí strany, která shromažďovala příliš mnoho informací o uživatelích. Problém se údajně týkal pouze zařízení na čínském trhu.
9.5.2021, aktualita, Jáchym Šlik