Vadné čipy HDMI 2.1. Nové AV přijímače mají vážné problémy

Vadné čipy HDMI 2.1. Nové AV přijímače mají vážné problémy
, , aktualita
Především budoucím majitelům nových herních konzolí mohou zkomplikovat život vadné čipy HDMI 2.1, které se objevily v AV receiverech Denon, Marantz a Yamaha. Nejspíš se jedná o chybu neřešitelnou pomocí aktualizace firmwaru.
K oblíbeným
reklama
Několik značek v uplynulých měsících představilo první AV přijímače, které podporují specifikaci HDMI 2.1. V době, kdy se na trh chystají herní konzole nové generace PlayStation 5 a Xbox Series X nebo grafické karty Nvidia GeForce RTX 30, které rovněž využijí plný potenciál nové specifikace. Časopis c't ovšem odhalil, že na zákazníky, kteří se rozhodli pro AV receiver s HDMI 2.1, může čekat velké zklamání. Nasazení technologie se totiž neobešlo bez dětských nemocí, a to naneštěstí velmi vážných. Příčinou by měly být vadné čipy HDMI 2.1, které dodal Panasonic Solutions (nyní vlastněný společností Nuvoton Technology).
 
 

Bez výměny hardwaru to nejspíš nepůjde

 
Chyba by se měla týkat všech nedávno představených AV přijímačů Denon, Marantz a Yamaha s HDMI 2.1. Ohrozit může také dosud neuvedené modely, neboť stejné čipy údajně do svých zařízení nakupují značky Onkyo, Pioneer nebo Sony. Časopis c't si chyby poprvé všiml při testování předprodejního vzorku herní konzole Xbox Series X od Microsoftu. Během hraní závodní hry Dirt 5 vše fungovalo, dokud byla konzole připojena přímo k televizoru LG CX. Problém ovšem nastal, pokud byl mezi konzoli a televizi vložen AV receiver Denon AVR-X2700H s podporou HDMI 2.1. Přenos signálu byl úspěšný pouze při nastavení rozlišení, které nevyžaduje HDMI 2.1 – v opačném případě se objevila jen černá obrazovka.
 
 
Specifikace HDMI 2.1 v nových AV přijímačích přitom nabízejí dostatečnou propustnost pro přenos signálu 4K120 (tj. 4K rozlišení při 120 snímcích za sekundu) nebo dokonce 8K60. Stejný problém měli redaktoři zaznamenat také při použití grafické karty GeForce RTX 3080, ale konzole PlayStation 5 by podle informaci z jiných zdrojů měla fungovat bez problémů. Podle zjištění časopisu c't se nejspíš jedná o problém s implementací technologie „Fixed Rate Link“ (FRL), kterou využívá právě specifikace HDMI 2.1. Proto probíhá přenos signálu, který si vystačí s HDMI 2.0, bez problémů. Závadu na čipech nejspíš nelze opravit aktualizací firmwaru, proto mohou zákazníci očekávat výměnu této komponenty. Podle odhadů může dodání dostatečného počtu funkčních čipů trvat až do poloviny příštího roku.
 
 

Co na to výrobci AV přijímačů?

 
Společnost Sound United, pod kterou spadají značky Denon a Marantz, se zákazníkům omluvila a nabídla dvě provizorní řešení: přepnutí z kvality 4K120 na 4K60 nebo připojení konzole přímo do televizoru. Yamaha se nechala slyšet, že zatím závadu testuje a brzy zveřejní prohlášení na svém webu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Netflix uvedl omezený bezplatný plán dokonce bez reklam, ale jen v jediné zemi Netflix uvedl omezený bezplatný plán dokonce bez reklam, ale jen v jediné zemi
Netflix zkouší další způsob, jak získat nové uživatele. Jedním z nich je bezplatný plán dokonce i bez reklam. Pochopitelně přinese několik omezení a dostupný bude jen v jedné zemi. A ta naše to bohužel není.
25.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
GoPro Hero10 Black umí 5.3K video při 60 fps GoPro Hero10 Black umí 5.3K video při 60 fps
GoPro uvádí novou generaci svých odolných outdoorových kamer Hero10 Black. Nový procesor GP2 slibuje vyšší výkony a posouvá schopnosti videa zase o něco dále. Těšit se můžeme na 4K při 120 fps nebo 5.3K při 60 fps.
18.9.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
LG DVLED TV: až 8K rozlišení s 325" (825,5cm) úhlopříčkou LG DVLED TV: až 8K rozlišení s 325" (825,5cm) úhlopříčkou
LG představilo nové televize s technologií DVLED (Direct View LED). Nabízí se v rozlišeních 2K, 4K a 8K, poměrech stran 16:9 i 32:9. Úhlopříčky mohou mít 108" až 325" u klasického poměru, s tím nejširším se končí dokonce až na 393".
15.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
TCL X92 a X92 Pro s displeji Mini LED a 8K rozlišením TCL X92 a X92 Pro s displeji Mini LED a 8K rozlišením
Společnost TCL připravila dva nové modely televizí. Jde o X92 Series Pro OD Zero Mini LED 8K a X92 Series Mini LED 8K. Jak už naznačují jména, mají vysoké rozlišení 8K a technologii Mini LED.
13.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
JVC představilo laserové 8K projektory DLA-NZ7 až NZ9 JVC představilo laserové 8K projektory DLA-NZ7 až NZ9
Společnost JVC před měsícem oznámila, že uvede 8K projektory. Nyní se oficiálně představují a zvládnou 8K při 60p nebo dokonce 4K při 120p. Vysokého rozlišení dosahují díky technologii 8K/e-shift(X).
8.9.2021, aktualita, Milan Šurkala