Vadné čipy HDMI 2.1. Nové AV přijímače mají vážné problémy

Vadné čipy HDMI 2.1. Nové AV přijímače mají vážné problémy
, , aktualita
Především budoucím majitelům nových herních konzolí mohou zkomplikovat život vadné čipy HDMI 2.1, které se objevily v AV receiverech Denon, Marantz a Yamaha. Nejspíš se jedná o chybu neřešitelnou pomocí aktualizace firmwaru.
K oblíbeným
reklama
Několik značek v uplynulých měsících představilo první AV přijímače, které podporují specifikaci HDMI 2.1. V době, kdy se na trh chystají herní konzole nové generace PlayStation 5 a Xbox Series X nebo grafické karty Nvidia GeForce RTX 30, které rovněž využijí plný potenciál nové specifikace. Časopis c't ovšem odhalil, že na zákazníky, kteří se rozhodli pro AV receiver s HDMI 2.1, může čekat velké zklamání. Nasazení technologie se totiž neobešlo bez dětských nemocí, a to naneštěstí velmi vážných. Příčinou by měly být vadné čipy HDMI 2.1, které dodal Panasonic Solutions (nyní vlastněný společností Nuvoton Technology).
 
 

Bez výměny hardwaru to nejspíš nepůjde

 
Chyba by se měla týkat všech nedávno představených AV přijímačů Denon, Marantz a Yamaha s HDMI 2.1. Ohrozit může také dosud neuvedené modely, neboť stejné čipy údajně do svých zařízení nakupují značky Onkyo, Pioneer nebo Sony. Časopis c't si chyby poprvé všiml při testování předprodejního vzorku herní konzole Xbox Series X od Microsoftu. Během hraní závodní hry Dirt 5 vše fungovalo, dokud byla konzole připojena přímo k televizoru LG CX. Problém ovšem nastal, pokud byl mezi konzoli a televizi vložen AV receiver Denon AVR-X2700H s podporou HDMI 2.1. Přenos signálu byl úspěšný pouze při nastavení rozlišení, které nevyžaduje HDMI 2.1 – v opačném případě se objevila jen černá obrazovka.
 
 
Specifikace HDMI 2.1 v nových AV přijímačích přitom nabízejí dostatečnou propustnost pro přenos signálu 4K120 (tj. 4K rozlišení při 120 snímcích za sekundu) nebo dokonce 8K60. Stejný problém měli redaktoři zaznamenat také při použití grafické karty GeForce RTX 3080, ale konzole PlayStation 5 by podle informaci z jiných zdrojů měla fungovat bez problémů. Podle zjištění časopisu c't se nejspíš jedná o problém s implementací technologie „Fixed Rate Link“ (FRL), kterou využívá právě specifikace HDMI 2.1. Proto probíhá přenos signálu, který si vystačí s HDMI 2.0, bez problémů. Závadu na čipech nejspíš nelze opravit aktualizací firmwaru, proto mohou zákazníci očekávat výměnu této komponenty. Podle odhadů může dodání dostatečného počtu funkčních čipů trvat až do poloviny příštího roku.
 
 

Co na to výrobci AV přijímačů?

 
Společnost Sound United, pod kterou spadají značky Denon a Marantz, se zákazníkům omluvila a nabídla dvě provizorní řešení: přepnutí z kvality 4K120 na 4K60 nebo připojení konzole přímo do televizoru. Yamaha se nechala slyšet, že zatím závadu testuje a brzy zveřejní prohlášení na svém webu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Potvrzeno: webOS od LG zamíří na televize více než 20 značek Potvrzeno: webOS od LG zamíří na televize více než 20 značek
LG poskytne konkurenci svůj operačním systém pro televizory. Zájem mají dvě desítky partnerů z celého světa. Výrobci ovšem budou mít patrně přístup jen ke starší verzi webOS, zatímco nejnovější si LG nechá pro sebe.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix začne sám stahovat doporučený obsah. Stačí si funkci aktivovat Netflix začne sám stahovat doporučený obsah. Stačí si funkci aktivovat
Aplikace Netflix pro Android se naučila automaticky stahovat filmy a seriály podle doporučení. Předplatitelé také mohou mít neustále k dispozici nějaký obsah ke zhlédnutí na cestách, aniž by potřebovali připojení k internetu.
23.2.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Samsung QN95A s miniLED používá 792 stmívatelných zón Samsung QN95A s miniLED používá 792 stmívatelných zón
Samsung u svých letošních televizorů výrazně zvýšil počet samostatných stmívatelných zón. Jedna z testovaných Neo QLED TV, která používá podsvícení miniLED, by měla disponovat minimálně 792 zónami.
23.2.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Do Apple TV+ zamíří nové filmy a seriály. Podívejte se na seznam Do Apple TV+ zamíří nové filmy a seriály. Podívejte se na seznam
Apple v následujících měsících uvede do své služby TV+ další filmy a seriály z vlastní produkce. Budou mezi nimi i druhé řady úspěšných titulů, jako jsou Ted Lasso nebo The Morning Show.
22.2.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Čínský Skyworth vydával srolovatelnou LG OLED TV za svou. Omluvil se Čínský Skyworth vydával srolovatelnou LG OLED TV za svou. Omluvil se
Během své prezentace na CES 2021 se společnost Skyworth pochlubila sorolovatelnou OLED TV jako svou inovací. Ve skutečnosti se ovšem jednalo o televizor LG. Skyworth své zákazníky ujistil, že „respektuje všechna práva duševního vlastnictví.“
20.2.2021, aktualita, Jáchym Šlik