Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Poslední aktualizace pro Sony TV překvapila panelem sponzorovaného obsahu

4.5.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Aktualizace Android TV, která aktuálně míří na televizory Sony, přináší i jednu nepříjemnou novinku. Jedná se o panel na domovské obrazovce se sponzorovaným obsahem. Tuto reklamu nelze vypnout a objevuje se také na zařízeních dalších značek.
Majitelům televizí Sony ve vybraných regionech se již aktualizovalo uživatelské rozhraní Android TV. Přináší několik nových možností na domovské obrazovce, které rozhraní výrazně přiblížily Google TV. Změny ovšem nejsou jen pozitivní, jak podotýká web 4Kfilme.de. Redaktor si po aktualizaci všiml nového panelu, který je poměrně velký (zabírá více než čtvrtinu prostoru) a nachází se hned v horní části domovské obrazovky. Střídá se v něm doporučení na obsah vybraný kurátory a především sponzorovaný obsah z různých pro streamování videa. Jinak řečeno se jedná o formu reklamy, která se v televizoru objevila na poměrně výrazné pozici.
 
 
I pokud byste nastavení televizoru prošli skrz na skrz, nikde byste nenašli možnost deaktivování tohoto výběru. Společnost Sony potvrzuje na stránkách podpory, že funkci „Highlights“ nelze vypnout. Znamená to, že jde Sony ve stopách firem Samsung a LG, které rovněž experimentují s různými formami reklamy v televizorech? Není to tak úplně pravda, protože sponzorovaný obsah si nevymyslelo Sony, ale jedná se o součást nové verze uživatelského rozhraní Android TV, stejně jako Google TV. To znamená, že stejný reklamní formát najdeme také v televizorech Philips (TP Vision), loňském Chromecastu a dalších zařízeních.
 
Samozřejmě pro mnoho uživatelů může děsivá vůbec představa, že operační systém Smart TV obsahuje nějakou reklamu. Zdá se ovšem, že vyhnout se jí bude v budoucnu stále složitější. Různé formáty reklamy nasazují v poslední době Samsung, LG i další výrobci. V případě Android TV reklama ještě není tolik rušivá a navíc obsahuje odkazy na streamovaná videa, nikoliv akční nabídku v nedalekém supermarketu. Aktualizace na novou domovskou obrazovku získávají televizory Sony z let 2016 až 2020. Zdá se, že update se týká pouze aplikace launcheru, nikoliv celého operačního systému. Proto není jasné, zda pomůže deaktivace automatických aktualizací v nastavení televize.
 
Více o nových funkcích aktualizované Android TV a kompatibilních modelech jsme psali zde.