Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Poslední aktualizace pro LG OLED TV údajně snižuje jas ve hrách

1.1.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Někteří majitelé OLED televizorů od LG si po instalaci nejnovějšího firmwaru stěžují na znatelné snížení jasu displeje, ke kterému došlo ve hrách. Mnozí proto doporučují zakázat automatické aktualizace.
LG OLED TV byly v roce 2020 doporučovány snad nejčastěji jako ideální televizory pro hraní her. Samotný výrobce doporučuje hráčům především sérii CX a dokonce zahájil i partnerství s Microsoftem kvůli poslední generaci konzole Xbox. Kromě podpory HDMI 2.1 oceňují hráči na LG OLED TV vysokou obrazovou kvalitu, které mohou LCD TV jen těžko konkurovat. Nejnovější firmware 03.21.09 ovšem některé uživatelé naštval, neboť měl ubrat právě na kvalitě obrazu.
 
 
Konkrétně v herním režimu HDR mělo dojít k poklesu jasu z téměř 650 nitů na přibližně 525 nitů. To znamená snížení maximálního jasu o skoro 20 %, které je podle dotčených hráčů viditelné pouhým okem, aniž by bylo nutné tuto změnu ověřovat pomocí přístroje. Firmware 03.21.09 se zatím pravděpodobně šíří především v USA a zaznamenán byl na modelech ze sérií CX nebo WX, ale dost možná vyšel také pro ostatní loňské OLED TV od LG. Na oficiálních stránkách zákaznické podpory zatím chybí jakékoliv zmínky o tomto firmwaru, takže tajemstvím zůstává také seznam změn, který by nám pomohl objasnit snížení jasu.
 
Snížení jasu v herním režim HDR dost možná není chyba, ale záměr. Výrobce se tak podle některých spekulací snaží omezit „vypalování“ panelu, které může být rizikem právě při hraní her, kdy jsou na obrazovce statické prvky. Novinář John Archer z Forbesu ovšem namítá, že LG v tomto ohledu učinilo v uplynulých letech významný pokrok, a tak jsou aktuální OLED TV vybaveny nástroji, které by měly tento jev eliminovat. Podle jeho slov by mohl být důvodem omezení jasu také snaha omezit problém s úrovní černé, kterou trpí některé OLED TV při aktivaci variabilní obnovovací frekvence (VRR). Podle názorů z internetových diskuzí ovšem tento problém přetrvává i s posledním firmwarem.
 
John Archer požádal o oficiální vyjádření přímo společnost LG Electronics, ale vzhledem ke konci roku a víkendu její zástupci ještě nestihli odpovědět. Uživatelům, pro které by snížení jasu při hraní her mohlo představovat problém, se doporučuje dočasně deaktivovat automatické aktualizace v nastavení televizoru. Toto doporučení se samozřejmě týká pouze majitelů LG OLED TV z roku 2020.