Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Průšvih pro LG OLED TV. Problémy s VRR nejspíš nepůjde opravit

5.11.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Problémy s variabilní obnovovací frekvencí, které byly objeveny na některých LG OLED TV, se možná nepodaří opravit pomocí aktualizace firmwaru. Zdá se, že problém se týká výhradně hardwaru a nejspíš souvisí přímo s panelem.
LG v posledních měsících řeší nepříjemný problém, který se nejspíš týká všech loňských i letošních OLED TV a patrně také některých LCD TV. Jihokorejský výrobce totiž jako jeden z prvních začal ve svých televizorech podporovat specifikaci HDMI 2.1 včetně variabilní obnovovací frekvence (anglicky Variable Refresh Rate, odtud také zkratka VRR). Tato funkce umožní plynulou a hladkou změnu obnovovací frekvence, aniž by docházelo k trhání a dalším problémům s obrazem. Jak se ovšem ukázalo, v některých případech může kvalitu obrazu naopak zhoršit.
 
 
O potížích informoval v září novinář John Archer z Forbesu, který reagoval na ohlasy některých nespokojených zákazníků. Po aktivaci variabilní obnovovací frekvence lze pozorovat zvýšení jasu, které se projevuje v tmavých scénách. Ve výsledku se z černé stává šedá a OLED TV ztrácí jednu ze svých hlavních předností. Uživateli nezbývá, než nějak překousnout zhoršenou obrazovou kvalitu, nebo deaktivovat VRR, aby se jas vrátil do normálu. Tento problém byl nejspíš zaznamenán na všech modelech OLED TV z let 2019 a 2020. Výjimkou není ani série CX, kterou výrobce prezentuje jako ideální pro hráče.
 
LG v minulosti uvedlo, že o problému ví a pracuje na jeho nápravě. Proto se očekávalo, že dříve či později vyjde aktualizace firmwaru řešící potíže s VRR. K tomu ovšem zatím nedošlo a s velkou pravděpodobností ani nedojde. Zpráva od OLED Association totiž uvádí, že podle divize LG Display je chyba v panelu, nikoliv jiných částech televizoru. Hodnota gama OLED panelu je totiž optimalizována pro obnovovací frekvenci 120 Hz. Funkce VRR je ovšem používána pro nižší obnovovací frekvence, a tak nastává problém s nabíjením subpixelů. Gama křivka není v souladu s obnovovací frekvencí, což by mohlo vyřešit přidání dalších gama křivek pro nižší obnovovací frekvence.
 
Vzhledem k povaze problému není nejspíš problém řešitelný prostřednictvím aktualizace. Problémy s VRR údajně postihují také některé LCD TV od LG, ale problém není tolik patrný vzhledem k horšímu kontrastu LCD panelů. Obdobný problém měl být zaznamenán také v případě QLED TV od Samsungu.