www.tvfreak.cz
>
>
>
>

Průšvih pro LG OLED TV. Problémy s VRR nejspíš nepůjde opravit

Průšvih pro LG OLED TV. Problémy s VRR nejspíš nepůjde opravit
, , aktualita
Problémy s variabilní obnovovací frekvencí, které byly objeveny na některých LG OLED TV, se možná nepodaří opravit pomocí aktualizace firmwaru. Zdá se, že problém se týká výhradně hardwaru a nejspíš souvisí přímo s panelem.
K oblíbeným
reklama
LG v posledních měsících řeší nepříjemný problém, který se nejspíš týká všech loňských i letošních OLED TV a patrně také některých LCD TV. Jihokorejský výrobce totiž jako jeden z prvních začal ve svých televizorech podporovat specifikaci HDMI 2.1 včetně variabilní obnovovací frekvence (anglicky Variable Refresh Rate, odtud také zkratka VRR). Tato funkce umožní plynulou a hladkou změnu obnovovací frekvence, aniž by docházelo k trhání a dalším problémům s obrazem. Jak se ovšem ukázalo, v některých případech může kvalitu obrazu naopak zhoršit.
 
 
O potížích informoval v září novinář John Archer z Forbesu, který reagoval na ohlasy některých nespokojených zákazníků. Po aktivaci variabilní obnovovací frekvence lze pozorovat zvýšení jasu, které se projevuje v tmavých scénách. Ve výsledku se z černé stává šedá a OLED TV ztrácí jednu ze svých hlavních předností. Uživateli nezbývá, než nějak překousnout zhoršenou obrazovou kvalitu, nebo deaktivovat VRR, aby se jas vrátil do normálu. Tento problém byl nejspíš zaznamenán na všech modelech OLED TV z let 2019 a 2020. Výjimkou není ani série CX, kterou výrobce prezentuje jako ideální pro hráče.
 
LG v minulosti uvedlo, že o problému ví a pracuje na jeho nápravě. Proto se očekávalo, že dříve či později vyjde aktualizace firmwaru řešící potíže s VRR. K tomu ovšem zatím nedošlo a s velkou pravděpodobností ani nedojde. Zpráva od OLED Association totiž uvádí, že podle divize LG Display je chyba v panelu, nikoliv jiných částech televizoru. Hodnota gama OLED panelu je totiž optimalizována pro obnovovací frekvenci 120 Hz. Funkce VRR je ovšem používána pro nižší obnovovací frekvence, a tak nastává problém s nabíjením subpixelů. Gama křivka není v souladu s obnovovací frekvencí, což by mohlo vyřešit přidání dalších gama křivek pro nižší obnovovací frekvence.
 
Vzhledem k povaze problému není nejspíš problém řešitelný prostřednictvím aktualizace. Problémy s VRR údajně postihují také některé LCD TV od LG, ale problém není tolik patrný vzhledem k horšímu kontrastu LCD panelů. Obdobný problém měl být zaznamenán také v případě QLED TV od Samsungu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Na Android TV dorazil YouTube v 8K, ale má to háček Na Android TV dorazil YouTube v 8K, ale má to háček
Nejnovější aktualizace aplikace YouTube pro Android TV přinesla podporu videí v 8K. V tuto chvíli si ovšem novinku nejspíš neužijí žádní diváci, neboť na trhu není televizor splňující všechny požadavky.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Samsung prý odkládá konec výroby LCD panelů o 3 měsíce Samsung prý odkládá konec výroby LCD panelů o 3 měsíce
Nečekaný zájem o LCD překvapil Samsung, který letos hodlal ukončit výrobu těchto panelů. Nakonec by měla výroba v jedné z továren pokračovat až do března 2021. Zbylé vybavení rozprodává čínským výrobcům.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Onkyo se dostalo do finančních potíží, týká se to i Pioneeru Onkyo se dostalo do finančních potíží, týká se to i Pioneeru
Poslední finanční výsledky společnosti Onkyo ukazují největší ztrátu v historii. Navzdory spekulacím zatím nevyhlásila bankrot, ale údajně se ocitla v platební neschopnosti. K finančním problémům přispěla i pandemie COVID-19.
25.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Číňané bodují. BOE představilo první 55" AMQLED panel Číňané bodují. BOE představilo první 55" AMQLED panel
Čínský výrobce BOE se pochlubil světově prvním 55" AMQLED displejem s rozlišením 4K. Vychází z technologie QLED a nevyžaduje podsvícení. Jeho uvedení do televizorů ovšem může ještě pár let trvat.
25.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Hraní bez konzole. Aplikace Xbox zamíří na Smart TV Hraní bez konzole. Aplikace Xbox zamíří na Smart TV
Microsoft oznámil, že během příštího roku chce svou službu Xbox Cloud Gaming pro streamování her z cloudu přinést na chytré televizory. Hráči by tedy nepotřebovali konzoli ani počítač, stačila by TV s připojením k internetu a gamepad.
25.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře