www.tvfreak.cz
>
>
>
>

Průšvih pro LG OLED TV. Problémy s VRR nejspíš nepůjde opravit

Průšvih pro LG OLED TV. Problémy s VRR nejspíš nepůjde opravit
, , aktualita
Problémy s variabilní obnovovací frekvencí, které byly objeveny na některých LG OLED TV, se možná nepodaří opravit pomocí aktualizace firmwaru. Zdá se, že problém se týká výhradně hardwaru a nejspíš souvisí přímo s panelem.
K oblíbeným
reklama
LG v posledních měsících řeší nepříjemný problém, který se nejspíš týká všech loňských i letošních OLED TV a patrně také některých LCD TV. Jihokorejský výrobce totiž jako jeden z prvních začal ve svých televizorech podporovat specifikaci HDMI 2.1 včetně variabilní obnovovací frekvence (anglicky Variable Refresh Rate, odtud také zkratka VRR). Tato funkce umožní plynulou a hladkou změnu obnovovací frekvence, aniž by docházelo k trhání a dalším problémům s obrazem. Jak se ovšem ukázalo, v některých případech může kvalitu obrazu naopak zhoršit.
 
 
O potížích informoval v září novinář John Archer z Forbesu, který reagoval na ohlasy některých nespokojených zákazníků. Po aktivaci variabilní obnovovací frekvence lze pozorovat zvýšení jasu, které se projevuje v tmavých scénách. Ve výsledku se z černé stává šedá a OLED TV ztrácí jednu ze svých hlavních předností. Uživateli nezbývá, než nějak překousnout zhoršenou obrazovou kvalitu, nebo deaktivovat VRR, aby se jas vrátil do normálu. Tento problém byl nejspíš zaznamenán na všech modelech OLED TV z let 2019 a 2020. Výjimkou není ani série CX, kterou výrobce prezentuje jako ideální pro hráče.
 
LG v minulosti uvedlo, že o problému ví a pracuje na jeho nápravě. Proto se očekávalo, že dříve či později vyjde aktualizace firmwaru řešící potíže s VRR. K tomu ovšem zatím nedošlo a s velkou pravděpodobností ani nedojde. Zpráva od OLED Association totiž uvádí, že podle divize LG Display je chyba v panelu, nikoliv jiných částech televizoru. Hodnota gama OLED panelu je totiž optimalizována pro obnovovací frekvenci 120 Hz. Funkce VRR je ovšem používána pro nižší obnovovací frekvence, a tak nastává problém s nabíjením subpixelů. Gama křivka není v souladu s obnovovací frekvencí, což by mohlo vyřešit přidání dalších gama křivek pro nižší obnovovací frekvence.
 
Vzhledem k povaze problému není nejspíš problém řešitelný prostřednictvím aktualizace. Problémy s VRR údajně postihují také některé LCD TV od LG, ale problém není tolik patrný vzhledem k horšímu kontrastu LCD panelů. Obdobný problém měl být zaznamenán také v případě QLED TV od Samsungu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Srolovatelnou TV LG Rollable OLED R si prý zatím koupilo 10 lidí Srolovatelnou TV LG Rollable OLED R si prý zatím koupilo 10 lidí
LG prodává v Koreji srolovatelnou televizi Signature Rollable OLED R, konkrétně jde o 65" variantu 65RX OLED TV. Její cena je ale doslova astronomická, a tak není divu, že si ji údajně pořídilo jen 10 lidí.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sony A90J: kolik budou stát vlajkové OLED TV? Sony A90J: kolik budou stát vlajkové OLED TV?
Již tento měsíc vstoupí na vybrané evropské trhy série A90J od Sony. Prozatím ve dvou úhlopříčkách, na třetí z nich si zákazníci počkají. Cena je nakonec nižší, než se předpokládalo. Konečně totiž známé oficiální ceny v eurech.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Skylink odemyká sportovní kanály a rozšiřuje originální obsah na Skylink 7 Skylink odemyká sportovní kanály a rozšiřuje originální obsah na Skylink 7
Od dnešního dne jsou ve volném vysílání Skylinku k dispozici dva sportovní kanály a jeden další pro kutily. Operátor také oznámil rozšíření obsahu na svém vlastním programu Skylink 7. kde mohou diváci sledovat několik nových seriálů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
LG prý chystá stylové televize OLED.EX. Tady jsou první obrázky LG prý chystá stylové televize OLED.EX. Tady jsou první obrázky
LG by nás tento měsíc mohlo překvapit novou řadou OLED TV, která bude zaměřena hlavně na design. Ponese údajně název OLED.EX a o její výbavě toho zatím moc nevíme. Na internet ovšem unikla podoba televizoru.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
SoundBeamer: revoluční reproduktor, který neruší okolí SoundBeamer: revoluční reproduktor, který neruší okolí
Na Kickstarteru se objevil projekt „soukromého reproduktoru“ SoundBeamer 1.0, který by se měl stát alternativou ke sluchátkům. Zvuk totiž šíří pouze k posluchači, zatímco okolí nic neslyší, případně nerozumí tomu, co posloucháte.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik