www.tvfreak.cz
>
>
>
>
>
>
>
>

Nejlevnější 4K TV na českém trhu?

Nejlevnější 4K TV na českém trhu?
, , článek
Doba vysokého rozlišení televizorů je definitivně mezi námi, a proto se dnes podíváme na současnou nabídku doma i v zahraničí a poradíme, kde sehnat 4K video. Jaká je současná nabídka výrobců a lze koupit 4K model pod 30 000 Kč?
Kapitoly článku:reklama
Trendy v oblasti televizorů přicházejí ve vlnách, kdysi to bylo Full HD, nedávno se pokoušelo prosadit 3D a nyní se o slovo hlásí 4K. Výrobci televizorů v tomto ohledu většinou táhnou za jeden provaz a např. 4K model nabízí prakticky každý. Navíc se řady producentů neustále rozrůstají, i když na Apple nebo Google se stále čeká.
4K jsme vyzkoušeli na modelu Samsung UE65F9000, jaké bylo?


Výrazně horší je však synchronizace s tvůrci a distributory obsahu. Ti totiž málokdy zachytí trend včas a standardně mají zpoždění i v řádu let. Vždyť i dnes v roce 2014 stále značná část televizních stanicí nevysílá ve Full HD a výsledný obraz opravdu vypadá velmi nevzhledně. Předplacených služeb se streamováním obsahu je zatím minimum. Nicméně vezměme to pěkně popořádku.


Technologie 4K – výhody a nevýhodyZatímco rozlišení telefonů a tabletů letí raketově vzhůru, v případě TV obrazovek se spíše stagnovalo. Výrobci zkoušeli prosadit do obývacích pokojů 3D zobrazení, ale příliš nepochodili a navíc i tam nízké rozlišení hrálo svou roli. Televizory se z letargie probraly až na přelomu 2013/2014, kdy se postupně začaly objevovat první 4K modely. Co se však skrývá pod záhadným označením 4K a jaký je rozdíl oproti Full HD?
3D televizory byly solidní, ale formát jako takový se neuchytil
(recenze Sony KDL-46W905)


Většina moderních televizorů, respektive spíše naprostá většina, pracuje s poměrem stran 16:9, i když tu a tam se objeví „exoti“ jako Philips s 21:9. Nárůst rozlišení se tedy projeví na větším množství obrazových bodů a oko pozorovatele tak hůře rozeznává mezi jednotlivými body a obraz se mu tedy jeví jako velmi jemný. U mobilních telefonů jsme již dávno za hranicí rozeznatelnosti, avšak u televizorů je prostor ke zlepšení.
Formát 21:9 vypadá zajímavě, ale stejně jako 3D nedokázal prorazit
(recenze Philips 58PFL9955H)


Dejme si za příklad 50“ (127 cm) televizor s poměrem stran 16:9 a postupně do něj dosazujme různá rozlišení. Jako první vyzkoušíme zastaralé rozlišení 1280 x 720 obrazových bodů (HD Ready), kterým docílíme jemnosti 29 PPI. U soudobého Full HD s 1920 x 1080 poskočí jemnost na 44 PPI a v případě 4K s rozlišením 3840 x 2160 se dostáváme na 88 PPI. Zatímco mezi HD Ready a Full HD není skok v jemnosti tolik znatelný (50 %), mezi Full HD a 4K je rozdíl 100 %.

Dražší moderní mobilní telefony a tablety oscilují s hodnotami PPI mezi 300 – 500, což může stavět televizory do špatného světla, avšak zde je důležité pracovat s důležitým faktorem jménem vzdálenost. Od telefonu máte oko vzdálené tak 20 – 30 cm, zatímco od televize sedíte většinou 2 – 3 metry. Jaká je však ideální hodnota PPI, respektive stačí rozlišení 4K televizorů na „dokonale jemný“ obraz?
Výsadou 4K je především více pixelů a tím pádem více detailní obraz
(foto zdroj: Sony)


Internetem i mezi lidmi koluje řada čísel (hodnot PPI), při kterých již lidské oko není schopné rozeznat jednotlivé body a obraz se tak zdá dokonale jemný. Naneštěstí nejsme sériově vyrábění roboti, takže se naše oči mohou vzájemně diametrálně lišit. Jediným rozumným řešením je návštěva obchodu s elektronikou a postupné vzdalování se od 4K televizoru do vzdálenosti vašeho gauče. Pokud při vaší „gaučové“ distanci již pixely neuvidíte, máte vyhráno.

Poznámka autora: Osobně prozatím patřím k osobám s dobrým zrakem a u Full HD při 3-4 m jsem schopen vidět jednotlivé body, pokud se na ně budu soustředit. V případě 4K obrazu už přestávám vidět pixely a obraz se zdá jednotný. Nicméně toto opravdu záleží na kvalitě zraku každého z nás.
Velikost obrazovky, vzdálenost, rozlišení, kvalita zraku, to vše hraje roli
(foto zdroj: cedia.com)


Nevýhod je však bohužel tentokrát více a začněme u barevného spektra, detailně jsme se na tento problém zaměřili v článku „Čeká UHD stejný osud jako HD ready?“. Ve stručnosti si můžeme říci, že současné televizory neexcelují v množství barevných odstínů, které dokáží zobrazit a podobně nevalně na tom zřejmě budou i 4K televizory, neboť plánovaná norma žádné výrazné zlepšení nepřinese.

Druhou oblastí, kde se očekávají problémy a zřejmě i nastanou, je dostupnost 4K obsahu. Na mysli mám různá hudební videa, seriály a především filmy. Zdrojů multimediálního obsahu je dnes mnoho, avšak jen mizivé procento nabízí obsah v takto vysokém rozlišení. Ostatně více se tomuto tématu budu věnovat v poslední kapitole článku.
První seriálová 4K vlaštovka, bohužel další zatím nedorazily


Vyšší rozlišení znamená vyšší datový tok, a to s sebou přináší další, v pořadí již 3. závažný problém. Nejprve musíte obstarat výkonný přehrávač, který zvládne zpracovat 4K video či stream. Plynulé přehrání zvládnou jen nejdražší telefony a v případě počítačů bude nutné vlastnit jednu z posledních platforem. I když dejme tomu, že akceleraci videa nakonec nějak zvládneme.

Následně se totiž zasekneme u způsobu, jak dostat signál do televizoru. Většina současných zařízení má podporu HDMI 1.3, které zvládne maximálně 1080p. Na 4K video je připraveno až HDMI 1.4, a to se teprve pomalu objevuje. Drobnou vadou na kráse je jeho limitace na 30 FPS, přičemž 60 FPS zvládne až HDMI 2.0, o kterém se teprve mluví v čase budoucím. Pro filmy to nevadí, ty jsou běžně 24 a 30 FPS, nicméně pro hraní her je vyšší počet snímků za sekundu důležitý.


Technologie
Verze HDMI
1.2
1.3
1.4
2.0
3D obraz
Ne
Ne
Ano
Ano
Ethernet
Ne
Ne
Ano
Ano
4K (30 FPS)
Ne
Ne
Ano
Ano
4K (60 FPS)
Ne
Ne
Ne
Ano

Sečteno, podtrženo 4K přináší zásadní zlepšení v jemnosti obrazu, avšak v cestě stojí mnoho technických překážek a často velmi dobře ukrytých, které je nutné překonat. Pečlivě si tedy před nákupem televizoru ověřte, zda budete mít vůbec, co na něm přehrát.

Nyní vzhůru k další kapitole a zejména otázce: "Kolik stojí nejlevnější 4K televize na českém trhu?"

Nejnovější články
Doporučená multimediální centra: Q1 2017 Doporučená multimediální centra: Q1 2017

Jaké jsou novinky a nejlepší multimediální centra pro nejbližší měsíce? Co se povedlo a naopak na které modely si dát pozor? Kdo zvládne 4K, HDR a nabídne nejširší podporu formátů? To vše se dozvíte v našem přehledu.

Dnes,  článek, Jakub Doležal
Samsung Gear 360 (2017): zcela jiný design a podpora 4K Samsung Gear 360 (2017): zcela jiný design a podpora 4K
Samsung oznámil novou verzi sférické kamery Gear 360, která s vyznačuje přepracovaným designem ideálním pro držení v ruce. Oproti předchůdci se rovněž zvýšilo rozlišení, kamera nyní umí zaznamenávat obsah ve 4K.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Xiaomi Mi TV 4A: nadupané televizory za přijatelné ceny Xiaomi Mi TV 4A: nadupané televizory za přijatelné ceny
Xiaomi oznámilo modelovou řadu Mi TV 4A, která zahrnuje televizory s velmi atraktivním poměrem ceny a výbavy. Vyšší zástupci přitom nabídnou velmi solidní výbavu zahrnující 4K rozlišení nebo podporu dvou HDR formátů. Problémem bude i tentokrát dostupnost…
26.3.2017,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
LG zveřejnilo britské ceny svých OLED TV pro rok 2017 LG zveřejnilo britské ceny svých OLED TV pro rok 2017
V případě cen letošních OLED televizorů značky LG jsme dosud měli k dispozici pouze částky pro americký trh. Tento týden jsme se ovšem dozvěděli ceny platné na britském trhu, od kterých je to už jen kousek k českým cenám.
25.3.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Samsung M9500: druhý prohnutý UHD Blu-ray přehrávač zná svou cenu Samsung M9500: druhý prohnutý UHD Blu-ray přehrávač zná svou cenu
Na veletrhu CES 2017 představený Ultra HD Blu-ray přehrávač od Samsungu dostal cenu, za kterou se bude prodávat na americkém trhu. Novinka se proti předchůdci chlubí podporou bezdrátových sluchátek či streamováním videa z Blu-ray disku na smartphone.
25.3.2017,  aktualita, Jáchym Šlik