www.tvfreak.cz
>
>
>
>
>
>
>
>

Nejlevnější 4K TV na českém trhu?

Nejlevnější 4K TV na českém trhu?
, , článek
Doba vysokého rozlišení televizorů je definitivně mezi námi, a proto se dnes podíváme na současnou nabídku doma i v zahraničí a poradíme, kde sehnat 4K video. Jaká je současná nabídka výrobců a lze koupit 4K model pod 30 000 Kč?
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Trendy v oblasti televizorů přicházejí ve vlnách, kdysi to bylo Full HD, nedávno se pokoušelo prosadit 3D a nyní se o slovo hlásí 4K. Výrobci televizorů v tomto ohledu většinou táhnou za jeden provaz a např. 4K model nabízí prakticky každý. Navíc se řady producentů neustále rozrůstají, i když na Apple nebo Google se stále čeká.
4K jsme vyzkoušeli na modelu Samsung UE65F9000, jaké bylo?


Výrazně horší je však synchronizace s tvůrci a distributory obsahu. Ti totiž málokdy zachytí trend včas a standardně mají zpoždění i v řádu let. Vždyť i dnes v roce 2014 stále značná část televizních stanicí nevysílá ve Full HD a výsledný obraz opravdu vypadá velmi nevzhledně. Předplacených služeb se streamováním obsahu je zatím minimum. Nicméně vezměme to pěkně popořádku.


Technologie 4K – výhody a nevýhody


Zatímco rozlišení telefonů a tabletů letí raketově vzhůru, v případě TV obrazovek se spíše stagnovalo. Výrobci zkoušeli prosadit do obývacích pokojů 3D zobrazení, ale příliš nepochodili a navíc i tam nízké rozlišení hrálo svou roli. Televizory se z letargie probraly až na přelomu 2013/2014, kdy se postupně začaly objevovat první 4K modely. Co se však skrývá pod záhadným označením 4K a jaký je rozdíl oproti Full HD?
3D televizory byly solidní, ale formát jako takový se neuchytil
(recenze Sony KDL-46W905)


Většina moderních televizorů, respektive spíše naprostá většina, pracuje s poměrem stran 16:9, i když tu a tam se objeví „exoti“ jako Philips s 21:9. Nárůst rozlišení se tedy projeví na větším množství obrazových bodů a oko pozorovatele tak hůře rozeznává mezi jednotlivými body a obraz se mu tedy jeví jako velmi jemný. U mobilních telefonů jsme již dávno za hranicí rozeznatelnosti, avšak u televizorů je prostor ke zlepšení.
Formát 21:9 vypadá zajímavě, ale stejně jako 3D nedokázal prorazit
(recenze Philips 58PFL9955H)


Dejme si za příklad 50“ (127 cm) televizor s poměrem stran 16:9 a postupně do něj dosazujme různá rozlišení. Jako první vyzkoušíme zastaralé rozlišení 1280 x 720 obrazových bodů (HD Ready), kterým docílíme jemnosti 29 PPI. U soudobého Full HD s 1920 x 1080 poskočí jemnost na 44 PPI a v případě 4K s rozlišením 3840 x 2160 se dostáváme na 88 PPI. Zatímco mezi HD Ready a Full HD není skok v jemnosti tolik znatelný (50 %), mezi Full HD a 4K je rozdíl 100 %.

Dražší moderní mobilní telefony a tablety oscilují s hodnotami PPI mezi 300 – 500, což může stavět televizory do špatného světla, avšak zde je důležité pracovat s důležitým faktorem jménem vzdálenost. Od telefonu máte oko vzdálené tak 20 – 30 cm, zatímco od televize sedíte většinou 2 – 3 metry. Jaká je však ideální hodnota PPI, respektive stačí rozlišení 4K televizorů na „dokonale jemný“ obraz?
Výsadou 4K je především více pixelů a tím pádem více detailní obraz
(foto zdroj: Sony)


Internetem i mezi lidmi koluje řada čísel (hodnot PPI), při kterých již lidské oko není schopné rozeznat jednotlivé body a obraz se tak zdá dokonale jemný. Naneštěstí nejsme sériově vyrábění roboti, takže se naše oči mohou vzájemně diametrálně lišit. Jediným rozumným řešením je návštěva obchodu s elektronikou a postupné vzdalování se od 4K televizoru do vzdálenosti vašeho gauče. Pokud při vaší „gaučové“ distanci již pixely neuvidíte, máte vyhráno.

Poznámka autora: Osobně prozatím patřím k osobám s dobrým zrakem a u Full HD při 3-4 m jsem schopen vidět jednotlivé body, pokud se na ně budu soustředit. V případě 4K obrazu už přestávám vidět pixely a obraz se zdá jednotný. Nicméně toto opravdu záleží na kvalitě zraku každého z nás.
Velikost obrazovky, vzdálenost, rozlišení, kvalita zraku, to vše hraje roli
(foto zdroj: cedia.com)


Nevýhod je však bohužel tentokrát více a začněme u barevného spektra, detailně jsme se na tento problém zaměřili v článku „Čeká UHD stejný osud jako HD ready?“. Ve stručnosti si můžeme říci, že současné televizory neexcelují v množství barevných odstínů, které dokáží zobrazit a podobně nevalně na tom zřejmě budou i 4K televizory, neboť plánovaná norma žádné výrazné zlepšení nepřinese.

Druhou oblastí, kde se očekávají problémy a zřejmě i nastanou, je dostupnost 4K obsahu. Na mysli mám různá hudební videa, seriály a především filmy. Zdrojů multimediálního obsahu je dnes mnoho, avšak jen mizivé procento nabízí obsah v takto vysokém rozlišení. Ostatně více se tomuto tématu budu věnovat v poslední kapitole článku.
První seriálová 4K vlaštovka, bohužel další zatím nedorazily


Vyšší rozlišení znamená vyšší datový tok, a to s sebou přináší další, v pořadí již 3. závažný problém. Nejprve musíte obstarat výkonný přehrávač, který zvládne zpracovat 4K video či stream. Plynulé přehrání zvládnou jen nejdražší telefony a v případě počítačů bude nutné vlastnit jednu z posledních platforem. I když dejme tomu, že akceleraci videa nakonec nějak zvládneme.

Následně se totiž zasekneme u způsobu, jak dostat signál do televizoru. Většina současných zařízení má podporu HDMI 1.3, které zvládne maximálně 1080p. Na 4K video je připraveno až HDMI 1.4, a to se teprve pomalu objevuje. Drobnou vadou na kráse je jeho limitace na 30 FPS, přičemž 60 FPS zvládne až HDMI 2.0, o kterém se teprve mluví v čase budoucím. Pro filmy to nevadí, ty jsou běžně 24 a 30 FPS, nicméně pro hraní her je vyšší počet snímků za sekundu důležitý.

Technologie
Verze HDMI
1.2
1.3
1.4
2.0
3D obraz
Ne
Ne
Ano
Ano
Ethernet
Ne
Ne
Ano
Ano
4K (30 FPS)
Ne
Ne
Ano
Ano
4K (60 FPS)
Ne
Ne
Ne
Ano

Sečteno, podtrženo 4K přináší zásadní zlepšení v jemnosti obrazu, avšak v cestě stojí mnoho technických překážek a často velmi dobře ukrytých, které je nutné překonat. Pečlivě si tedy před nákupem televizoru ověřte, zda budete mít vůbec, co na něm přehrát.

Nyní vzhůru k další kapitole a zejména otázce: "Kolik stojí nejlevnější 4K televize na českém trhu?"
reklama
Nejnovější články
Panasonic vrací na trh UHD Blu-ray přehrávač UB9000. Nabídne nový DAC převodník Panasonic vrací na trh UHD Blu-ray přehrávač UB9000. Nabídne nový DAC převodník
Panasonic sice v roce 2021 neplánoval představit žádný nový UHD Blu-ray přehrávač, ale přesto si přichystal alespoň jednu menší inovaci. Jedná se o upgradovaný model UB9000 mk2, která přijde s kvalitnějším zvukem.
18.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik
BenQ uvádí laserové 4K projektory V7000i a V7050i s Filmmaker Mode BenQ uvádí laserové 4K projektory V7000i a V7050i s Filmmaker Mode
BenQ uvádí dva nové laserové 4K projektory V7000i a V7050i, které nabídnou ultra krátkou projekční vzdálenost. Zajímavé jsou také tím, že podporují Android TV a Filmmaker mode, který nekazí obraz "vylepšováním".
13.6.2021, aktualita, Milan Šurkala
LG OLED TV slaví rekordní kvartál. Trhu ovšem nadále vládne Samsung LG OLED TV slaví rekordní kvartál. Trhu ovšem nadále vládne Samsung
Vývoj na trhu s televizemi v 1. čtvrtletí 2021 byl především pro jihokorejské výrobce příznivý. LG prodalo vůbec nejvíce OLED TV v historii. Neohroženou jedničkou zůstává Samsung, který drží třetinový podíl na trhu.
8.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Zahrajte si na TV bez konzole. Google Stadia konečně míří na Android TV Zahrajte si na TV bez konzole. Google Stadia konečně míří na Android TV
Byla to trochu ostuda, že to Googlu trvalo tak dlouho, ale nakonec se uživatelé dočkají 23. června. Řeč je o platformě pro streamování her Stadia, která se dostane na nový Chromecast a vybrané Android TV.
8.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Samsung si patentoval dvě lifestylové televize s neobvyklým designem Samsung si patentoval dvě lifestylové televize s neobvyklým designem
Samsung zvažuje nové modely z řady Lifestyle TV. První televize je integrována do podlahového stojanu a obsahuje masivní reproduktory. Druhý design, jehož realizaci si lze jen těžko představit, nabízí širokoúhlou obrazovku s minimálními rámečky.
6.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik