www.tvfreak.cz
>
>
>
>
>
>
>
>

Nejlevnější 4K TV na českém trhu?

Nejlevnější 4K TV na českém trhu?
, , článek
Doba vysokého rozlišení televizorů je definitivně mezi námi, a proto se dnes podíváme na současnou nabídku doma i v zahraničí a poradíme, kde sehnat 4K video. Jaká je současná nabídka výrobců a lze koupit 4K model pod 30 000 Kč?
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Trendy v oblasti televizorů přicházejí ve vlnách, kdysi to bylo Full HD, nedávno se pokoušelo prosadit 3D a nyní se o slovo hlásí 4K. Výrobci televizorů v tomto ohledu většinou táhnou za jeden provaz a např. 4K model nabízí prakticky každý. Navíc se řady producentů neustále rozrůstají, i když na Apple nebo Google se stále čeká.
4K jsme vyzkoušeli na modelu Samsung UE65F9000, jaké bylo?


Výrazně horší je však synchronizace s tvůrci a distributory obsahu. Ti totiž málokdy zachytí trend včas a standardně mají zpoždění i v řádu let. Vždyť i dnes v roce 2014 stále značná část televizních stanicí nevysílá ve Full HD a výsledný obraz opravdu vypadá velmi nevzhledně. Předplacených služeb se streamováním obsahu je zatím minimum. Nicméně vezměme to pěkně popořádku.


Technologie 4K – výhody a nevýhody


Zatímco rozlišení telefonů a tabletů letí raketově vzhůru, v případě TV obrazovek se spíše stagnovalo. Výrobci zkoušeli prosadit do obývacích pokojů 3D zobrazení, ale příliš nepochodili a navíc i tam nízké rozlišení hrálo svou roli. Televizory se z letargie probraly až na přelomu 2013/2014, kdy se postupně začaly objevovat první 4K modely. Co se však skrývá pod záhadným označením 4K a jaký je rozdíl oproti Full HD?
3D televizory byly solidní, ale formát jako takový se neuchytil
(recenze Sony KDL-46W905)


Většina moderních televizorů, respektive spíše naprostá většina, pracuje s poměrem stran 16:9, i když tu a tam se objeví „exoti“ jako Philips s 21:9. Nárůst rozlišení se tedy projeví na větším množství obrazových bodů a oko pozorovatele tak hůře rozeznává mezi jednotlivými body a obraz se mu tedy jeví jako velmi jemný. U mobilních telefonů jsme již dávno za hranicí rozeznatelnosti, avšak u televizorů je prostor ke zlepšení.
Formát 21:9 vypadá zajímavě, ale stejně jako 3D nedokázal prorazit
(recenze Philips 58PFL9955H)


Dejme si za příklad 50“ (127 cm) televizor s poměrem stran 16:9 a postupně do něj dosazujme různá rozlišení. Jako první vyzkoušíme zastaralé rozlišení 1280 x 720 obrazových bodů (HD Ready), kterým docílíme jemnosti 29 PPI. U soudobého Full HD s 1920 x 1080 poskočí jemnost na 44 PPI a v případě 4K s rozlišením 3840 x 2160 se dostáváme na 88 PPI. Zatímco mezi HD Ready a Full HD není skok v jemnosti tolik znatelný (50 %), mezi Full HD a 4K je rozdíl 100 %.

Dražší moderní mobilní telefony a tablety oscilují s hodnotami PPI mezi 300 – 500, což může stavět televizory do špatného světla, avšak zde je důležité pracovat s důležitým faktorem jménem vzdálenost. Od telefonu máte oko vzdálené tak 20 – 30 cm, zatímco od televize sedíte většinou 2 – 3 metry. Jaká je však ideální hodnota PPI, respektive stačí rozlišení 4K televizorů na „dokonale jemný“ obraz?
Výsadou 4K je především více pixelů a tím pádem více detailní obraz
(foto zdroj: Sony)


Internetem i mezi lidmi koluje řada čísel (hodnot PPI), při kterých již lidské oko není schopné rozeznat jednotlivé body a obraz se tak zdá dokonale jemný. Naneštěstí nejsme sériově vyrábění roboti, takže se naše oči mohou vzájemně diametrálně lišit. Jediným rozumným řešením je návštěva obchodu s elektronikou a postupné vzdalování se od 4K televizoru do vzdálenosti vašeho gauče. Pokud při vaší „gaučové“ distanci již pixely neuvidíte, máte vyhráno.

Poznámka autora: Osobně prozatím patřím k osobám s dobrým zrakem a u Full HD při 3-4 m jsem schopen vidět jednotlivé body, pokud se na ně budu soustředit. V případě 4K obrazu už přestávám vidět pixely a obraz se zdá jednotný. Nicméně toto opravdu záleží na kvalitě zraku každého z nás.
Velikost obrazovky, vzdálenost, rozlišení, kvalita zraku, to vše hraje roli
(foto zdroj: cedia.com)


Nevýhod je však bohužel tentokrát více a začněme u barevného spektra, detailně jsme se na tento problém zaměřili v článku „Čeká UHD stejný osud jako HD ready?“. Ve stručnosti si můžeme říci, že současné televizory neexcelují v množství barevných odstínů, které dokáží zobrazit a podobně nevalně na tom zřejmě budou i 4K televizory, neboť plánovaná norma žádné výrazné zlepšení nepřinese.

Druhou oblastí, kde se očekávají problémy a zřejmě i nastanou, je dostupnost 4K obsahu. Na mysli mám různá hudební videa, seriály a především filmy. Zdrojů multimediálního obsahu je dnes mnoho, avšak jen mizivé procento nabízí obsah v takto vysokém rozlišení. Ostatně více se tomuto tématu budu věnovat v poslední kapitole článku.
První seriálová 4K vlaštovka, bohužel další zatím nedorazily


Vyšší rozlišení znamená vyšší datový tok, a to s sebou přináší další, v pořadí již 3. závažný problém. Nejprve musíte obstarat výkonný přehrávač, který zvládne zpracovat 4K video či stream. Plynulé přehrání zvládnou jen nejdražší telefony a v případě počítačů bude nutné vlastnit jednu z posledních platforem. I když dejme tomu, že akceleraci videa nakonec nějak zvládneme.

Následně se totiž zasekneme u způsobu, jak dostat signál do televizoru. Většina současných zařízení má podporu HDMI 1.3, které zvládne maximálně 1080p. Na 4K video je připraveno až HDMI 1.4, a to se teprve pomalu objevuje. Drobnou vadou na kráse je jeho limitace na 30 FPS, přičemž 60 FPS zvládne až HDMI 2.0, o kterém se teprve mluví v čase budoucím. Pro filmy to nevadí, ty jsou běžně 24 a 30 FPS, nicméně pro hraní her je vyšší počet snímků za sekundu důležitý.

Technologie
Verze HDMI
1.2
1.3
1.4
2.0
3D obraz
Ne
Ne
Ano
Ano
Ethernet
Ne
Ne
Ano
Ano
4K (30 FPS)
Ne
Ne
Ano
Ano
4K (60 FPS)
Ne
Ne
Ne
Ano

Sečteno, podtrženo 4K přináší zásadní zlepšení v jemnosti obrazu, avšak v cestě stojí mnoho technických překážek a často velmi dobře ukrytých, které je nutné překonat. Pečlivě si tedy před nákupem televizoru ověřte, zda budete mít vůbec, co na něm přehrát.

Nyní vzhůru k další kapitole a zejména otázce: "Kolik stojí nejlevnější 4K televize na českém trhu?"
reklama
Nejnovější články
Aktualizace Adobe Premiere Pro přináší detekci střihu i lepší HDR Aktualizace Adobe Premiere Pro přináší detekci střihu i lepší HDR
Adobe uvedl aktualizaci svého tradičního editoru videa Premiere Pro 14.4. Ten přichází např. s detekcí střihu scény, vylepšuje také schopnosti práce s HDR obsahem díky podpoře barevného prostoru Rec.2100.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Panasonic HX700 a HX710: první pokusy s Android TV Panasonic HX700 a HX710: první pokusy s Android TV
Panasonic uvede na evropské trhy své první televizory s Android TV, který zastoupí platformu MyHomeScreen. Série HX700 a HX710 obsahují 4K LCD TV a k dostání budou v několika úhlopříčkách.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Denon uvádí tenký soundbar s funkcemi od Googlu i bezdrátovým subwooferem Denon uvádí tenký soundbar s funkcemi od Googlu i bezdrátovým subwooferem
Tenký soundbar Denon DHT-S416 lze používat k poslechu hudby i pro zlepšení zvuku z televizoru. Obsahuje Chromecast pro snadné streamování hudby z aplikací jako Spotify a bezdrátový subwoofer.
17.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik
GoPro Hero 9 Black: nová akční kamera nabízí 5K rozlišení a přední displej GoPro Hero 9 Black: nová akční kamera nabízí 5K rozlišení a přední displej
GoPro v tichosti představilo novou akční kameru, se kterou cílí hlavně na vloggery. Právě oni nejvíce ocení přední displej, ale zároveň se zvětšil také zadní displej. Výrobce navíc nasadil pokročilejší senzor pro natáčení 5K videí.
17.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik
TCL chce předběhnout Samsung. První QD-OLED TV možná uvede v roce 2021 TCL chce předběhnout Samsung. První QD-OLED TV možná uvede v roce 2021
Panely QLED s kvantovými tečkami jsou za rohem a jednou z prvních značek, která na trh uvede televizor s touto technologií, by mohla být čínská TCL. K představení snad dojde na veletrhu IFA 2021.
16.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik