Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Samsung UE65F9000: 4K v plné kráse?

, , recenze
Samsung UE65F9000: 4K v plné kráse?
Fenomén UHD resp. 4K dorazil i do naší kotliny. Přinášíme Vám tak odbornou recenzi 4K televize, a to v podání Samsung UE65F9000. Pozor na to, že po tomto 65" drobečkovi budete toužit nejen letošní Vánoce.
Samsung UE65F9000: 4K v plné kráse?

Design téměř na jedničku


Základním parametrem pro výběr televize je úhlopříčka. Dnešní 65" model patří do té nejvyšší třídy a navíc přidává 4K rozlišení. Rozlišení 3840x2160 při 65" úhlopříčce tvoří 0.374 mm velký bod/pixel. To odpovídá cca 68 dpi, a tak se může téměř měřit s běžným LCD monitorem. Na televizi tedy neuvidíte jednotlivé body a celý obraz bude působit pěkně hladce, a to i při sledování z velmi malé vzdálenosti. Ale nepředbíhejme.



Panasonic TX-L42ET60E

Základní pohled na televizi (klikněte pro zvětšení)


Firma Samsung vsadila na jednoduchost až strohost. Tenký stříbrný rámeček vyrobený z hliníku (horní a spodní okraj) a chromu (strany) působí na první pohled docela profesionálně. Při bližším zkoumání však zjistíte, že ne vždy doléhá tak, jak by měl a je lehounce zvlněn. Možná je to tím, že se televize jistě hodně nacestovala, ale rozhodně bych to u takto drahé televize nečekal. Spodní okraj má navíc mezi rámečkem a panelem cca 2-3 mm mezeru. Je však docela možné, že při takové úhlopříčce již musí výrobce řešit dilataci resp. tepelnou roztažnost jednotlivých dílů. Přesto by to šlo vyřešit elegantněji.


Panasonic TX-L42ET60E přední strana

Televize z čelního pohledu (klikněte pro zvětšení)


Na horní hraně naleznete kameru, která se dá schovat do rámečku a ve výsledku tak "kouká" do stropu. Takovouto kameru ovšem známe z ostatních televizí značky Samsung. Vlastně celá koncepce televize je v souladu s ostatními vyššími řadami Samsungu.

Velký rozdíl oproti většiny televizí najdete na zadní straně. Je zde totiž jen USB konektor, CI slot, napájecí konektor a poté již "Samsung" konektory. Nic víc. Nikam nezapojíte anténu, nikam nepřipojíte HDMI. Vše se děje pomocí přiloženého Samsung One Connect. Tato malá krabička se připojí pomocí speciálního konektoru k televizi a do ní již zapojujete další USB zařízení, BR přehrávač či konzoli. Toto řešení je více než praktické v případě, kdy si televizi pověsíte na zeď. K televizi totiž vedou pouze 2 kabely a ostatní si vlastně můžete schovat do šuplíku pod/vedle televize. Jen je škoda, že nespojil Samsung napájení i do externího boxu. Kabelů by ještě ubylo. Přesto jde o výrazný posun kupředu.


Panasonic TX-L42ET60E zadní strana

Zadní strana televize (klikněte pro zvětšení)


Na Samsung One Connect můžete pověsit 4 HDMI vstupy, anténu, satelit, lokální síť či optický výstup. Pomocí přiložené redukce lze ještě navíc připojit i SCART, kompozitní a komponentní vstupy. Většině lidí to tedy bude více než stačit. Trochu mě tu ovšem chybí rychlý USB 3.0 v případě využití nahrávání 4K pořadů ze satelitu. Je to ovšem jedna z prvních 4K televizí, a tak jí to musíme odpustit.


Panasonic TX-L42ET60E konektory

Samsung One Connect (klikněte pro zvětšení)


V televizi je zabudovaný WiFi modul, a tak není třeba k televizi tahat kroucenou dvojlinku. Dnešní WiFi jsou dostatečně rychlé, a to i pro videa ve vyšším rozlišení.


Panasonic TX-L42ET60E WiFi modul

Propojení televize a modulu One Connect se děje pomocí speciálního kabelu


Panasonic TX-L42ET60E štítek

Všechny vstupy jsou dobře popsány a hlavně mají dostatečné rozestupy (klikněte pro zvětšení)




Trochu chybí USB 3.0





Dodávané příslušenství:
  • Dálkové ovládání
  • Dotykové dálkové ovládání
  • 3D brýle 2x
  • Samsung One Connect (modul pro externí zdroje)
  • SCART Adaptér
  • Kompozitní a komponentní redukce
  • Manuál
  • Napájecí kabel

K televizi jsou přibalena dvě dálková ovládání. První je klasické a nutno podotknout že ne moc atraktivní či ergonomicky zvládnuté. Často na něm budete hledat jednotlivá tlačítka, protože nemají prakticky žádné rozestupy a hmatové odlišení. Celkově je dálkové ovládání až příliš standardní a k televizi jako by nepatřilo. Naštěstí tu je druhé a výrazně lepší.


Panasonic TX-L42ET60E dálkové ovládání

Klasické dálkové ovládání





Druhé ovládání je podstatně zajímavější. Má dotykovou vrstvu a mikrofon. Díky tomu lze ovládat televizi docela pohodlně a podstatně intuitivněji. Rozpoznání hlasu funguje až nečekaně dobře a samozřejmě v češtině. Je zde ovšem jedna nepříjemnost. Musíte totiž mluvit hodně nahlas, aby televize příkaz vůbec zaregistrovala. Je to samozřejmě dáno tím, že musíte překřičet film, ale i tak mě přišla citlivost mikrofonu poněkud nižší.
 

Samsung UE65F9000
Vlastnost
Hodnota
Úhlopříčka
65'' (16 : 9)
Odezva
neuvedeno
Frekvence zobrazení
1000 MHz Clear Motion Rate
Jas
neuvedeno
Kontrast (dynamický)
neuvedeno/"Mega Contrast"
Technologie
LCD (Edge LED podsvícení)
Podpora 3D
Ano (pasivní)
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
178 / 178
Počet barev
neuvedeno (zjištěno 8 bitů)
Rozteč bodů
0,374 mm
Nativní rozlišení
3840 x 2160 px
Vestavěné reproduktory
Ano (2x 15 W + 40W subwoofer)
Tunery
Analog, DVB-T (H264, MPEG-4 AVC), DVB-C (H264, MPEG-4 AVC), CI+ slot
Vstupy
4× HDMI 1.4 (1xARC), komponentní video, kompozitní, Digital Audio OUT (optický), anténní, SCARTvstup (TV, SAT), RJ-45, CI+ slot, satelitní koaxiální
USB
2x USB 2.0 (FAT16, FAT 32, exFAT, NTFS)
Výstup pro sluchátka
Ano
DLNA
Ano
Internet (prohlížeč)
Ano (Ano)
Wi-Fi/Bluetooth
Ano (802.11n)/Ne
Světelný senzor
Ano
Energetická norma(spotřeba)
B (typ 180 W)
Možnost montáže na stěnu
ANO VESA 400×400 mm
Rozměry (š × v × h)
1462x837x40,7(320)mm
Hmotnost
32kg bez stojanu 35 kg se stojanem
Norma TCO
6.0
Progressive scan
Ano
Teletext / EPG
Ano/Ano
Různé variace
Ne
Speciální vlastnosti
pasivní 3D