Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Philips 58PFL9955H: standard budoucnosti?

21.7.2011, Jakub Doležal, recenze
Stojaté vody televizorů rozčeřil v minulosti Philips s modelem o poměru stran 21:9. Spíše vizionářský koncept se dočkal druhé generace. Připravte se na 3D zobrazení, plné LED podsvícení, Ambilight, funkce Smart TV a zatraceně širokoúhlý obraz.
Televizory se za poslední roky dočkaly významných inovací a nárůstů úhlopříček. Jako včera se zdá situace, když jsme doma se slávou vybalili LCD s úhlopříčkou 32“ a dnes se tento model krčí ve stínu 50“ nástupce. Nicméně kromě navyšování velikosti, či zlepšení odezvy jsme nebyli svědky žádné zásadnější změny. Prvním významnějším milníkem posledních let je až nástup 3D technologie zobrazování, která tak trochu zastínila odvážný až bláznivý počin z dílen společnosti Philips. Ta si vytyčila cíl přenést obrazový pocit z kinosálu do našich obývacích pokojů. Na trhu se tak objevil exkluzivní model s poměrem stran 21:9.
 

 
Nebudeme se zbytečně probírat historií a popisovat si první generaci tohoto „exotického“ televizoru, recenzi totiž najdete zde. Pojďme se rovnou podívat na ten současně prodávaný, který dle stránek výrobce nabízí ty nejnovější a nejvyspělejší technologie současné spotřební elektroniky. Philips se s výběrem úhlopříčky rozhodně nesnažil o žádné kompromisy a vybavil tento model 58“panelem. Již při vytahování krabice z automobilu dopravní služby jsem pochopil, že tentokrát jej sám neodnesu a i ve dvou se tato televize docela pronese. Stejně tak se do běžného automobilu vejde jen stěží.


Stabilní stojan s možností rotace či umístění na zeď
-klikněte pro zvětšení-

Při designu balení už však přeci jen někdo přemýšlel hlavou, tedy jen částečně. Totiž odstraněním plastových krytek ze spodní části krabice lze její valnou většinu odstranit, zatímco televizor spočívá ve zbytku a drží poměrně stabilně. Bohužel nasazení nohy televizoru již tak promyšlené není, neboť právě tato část zůstává v nejspodnější části balení. Chvilka akrobacie s televizorem v obývacím pokoji se nesla v duchu přepočítávání životních úspor, ale naštěstí byla po malé chvilce noha na svém místě a televize putovala na připravený stolek. Docela zajímavý nápad výrobce je použít tento podstavec jako držák na zeď, ale to jsem raději nezkoušel.
 
Vše je tedy vybaleno a nastává prvotní obhlídka televizoru. Nejprve samozřejmě zaujme netradiční poměr stran. My se však přesuneme i k dalším aspektům a začneme tloušťkou televizoru. V době, kdy se Samsungu a LG podařilo stlačit tento rozměr pod 10 mm, vypadá Philips Cinema se svými přibližně 70 mm jako tlouštík, ale osobně tento parametr vnímám spíše jako marketingový argument.


-klikněte pro zvětšení-

Mnohem zajímavější je však monolitický design, který v posledních rocích nasazuje skoro každý výrobce. Philips se však u tohoto modelu rozhodl zůstat na klasicky zapuštěné obrazovce a je to tak troch škoda. Jednak se na tento „schůdek“ práší, ale hlavně by Philips 58PFL9955H vypadal ještě větší. Celkově však musím designéry pochválit, protože i nudná a pustá místnost se s přítomností tohoto modelu stává rázem středem vesmíru.



Podobné nadšení jsem sdílel i po vybalení dálkového ovladače, který nabízí nezvyklý oválný design a celkem dobře se drží. Po chvilce testování však přichází rychlé vystřízlivění v podobě přítomnosti IR diody s velmi špatnou citlivostí. Toto rozhraní bych osobně nejraději zakázal a naordinoval např. technologii z ovladače, který byl přibalen k Boxee Box.




-klikněte pro zvětšení-

Ačkoliv není ovladač nijak závratně velký, stejně není v lidských silách dosáhnout palcem na všechna tlačítka a např. pro nejdůležitější klávesu menu musíte často „ručkovat“ směrem vzhůru. Upřímně řečeno jsem byl velmi rád za přítomnost aplikace pro ovládání TV skrze mobilní telefon, i když k tomu se váží jiné problémy, ale o tom až později.


-klikněte pro zvětšení-

Přistupme k zadnímu prostoru modelu Philips 58PFL9955H, resp. k jeho pravé spodní části. Zde jsou umístěny veškeré konektory a kupodivu poměrně přehledně. Z moderních rozhraní nechybí nic podstatného a majitelé starších zařízení jistě ocení přítomnost SCART, ovšem při rozlišení 2560x1080p raději doporučuji moderní HDMI a pořádný zdroj signálu. Bonusové body sbírá Ethernet s certifikací DLNA 1.5 a dvojice USB. Nicméně nejásejme předem, jasno bude až po testech podpory multimédií.

Philips 58PFL9955H
Vlastnost
Hodnota
Úhlopříčka
58'' (21 : 9)
Odezva
0,5 ms
Frekvence zobrazení
400 Hz
Jas
500 cd/m2
Kontrast
10 000 000 : 1 dynamický
Technologie
LCD (Full LED podsvícení)
Podpora 3D
Ano
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
176 / 176
Počet barev
17bit RGB, 2250 trilionů
Rozteč bodů
Neudáno
Nativní rozlišení
2560 x 1080 px
Vestavěné reproduktory
Ano (30 W)
Tunery
Analog, DVB-T (HD), DVB-C (HD), DVB-S (HD)
Vstupy
3× HDMI 1.3, 1x HDMI 1.4, 1x SCART (RGB), kompozit video, komponentní video PC D-Sub, Audio IN, Digital Audio OUT, anténní vstup (TV, SAT), 2×USB 2.0, RJ-45, CI slot, SD slot
Výstup pro sluchátka
Ano
DLNA
Ano
Internet (prohlížeč)
Ano (Ano)
Wi-Fi/Bluetooth
Ano (802.11n)/Ne
Možnost montáže na stěnu
ANO VESA 400×300 mm
Hmotnost
29 kg s podstavcem
Norma TCO
-
Progressive scan
Ano
Teletext / EPG
Ano 1200 stran
Různé variace
Ne
Speciální vlastnosti
Ambilight Spectra 3, LED Pro