Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

MPEG-5 EVC je nový kodek, který vyvíjí Samsung, Huawei a Qualcomm

14.5.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Několik významných technologických firem začalo vyvíjet „video kodek nové generace“, který bude konkurovat třeba standardu AV1. Ve srovnání se současnými kodeky slibuje MPEG-5 EVC výrazně vyšší kompresi a efektivitu.
V současné době můžeme sledovat postupné prosazování nového video kodeku AV1, který zkouší např. Netflix nebo YouTube. Stojí za ním sdružení Alliance for Open Media (zkráceně AOMedia), které založily společnosti Google, Cisco a Mozilla. Postupně se řady rozšířily o mnoho dalších významných hráčů včetně Applu, AMD, ARM, Facebooku, IBM, Nvidie nebo Samsungu, který se stal členem teprve před rokem. Kromě spolupráce na AV1 se ovšem Samsung rozhodl společně s Huawei a Qualcommem přinést kodek pro videa. Nese označení MPEG-5 EVC (zkratka pro Essential Video Coding) a jeho první popis byl oficiálně zveřejněn na konci dubna, i když více se o novém kodeku začalo mluvit až tento měsíc.
 
 
Ve svých letošních QLED TV nabízí Samsung podporu AV1
 
Tvůrci označuji MPEG-5 EVC za „video kodek nové generace“, který by měl přinést vyšší kompresi a efektivitu než v současnosti používané standardy. Jedná se o další reakci na rozvoj videa streamovaného přes internet a nové technologie videa, které vyžadují vyšší datový tok. Kromě rozlišení jako 4K a 8K se může jednat také o vysoký dynamický rozsah (HDR) nebo virtuální a rozšířenou realitu. Standard bude navržen s ohledem na moderní protokoly a sítě včetně 5G. Mnoho technických podrobností o novém kodeku zatím nemáme. V každém případě ovšem nepůjde o náhradu stávajícího kodeku HEVC (H.265/MPEG-H Part 2), ale spíše o alternativu. Skupina MPEG totiž mezitím pracuje na vlastním kodeku, který nese označení FVC (Future Video Coding) nebo H.266.
 
MPEG-5 EVC bude sestávat ze dvou sad, respektive vrstev kódovacích nástrojů. Základní vrstva bude využívat nástroje zveřejněné před více než 20 lety a bude volně k dispozici, zatímco rozšiřující vrstva již bude předmětem licenčních poplatků Držiteli patentů jsou všechny tři zapojené společnosti, tedy Samsung, Huawei a Qualcomm, které se zavázaly poskytovat licenci za podmínek spravedlivých, přiměřených a nediskriminačních podmínek (FRAND). Prozatím není jasné, kdy budou zveřejněny oficiální specifikace a kdy dojde k veřejnému nasazení kodeku. Patrně to ovšem bude pár let trvat, takže AV1 má minimálně výrazný časový náskok.