MPEG-5 EVC je nový kodek, který vyvíjí Samsung, Huawei a Qualcomm

MPEG-5 EVC je nový kodek, který vyvíjí Samsung, Huawei a Qualcomm
, , aktualita
Několik významných technologických firem začalo vyvíjet „video kodek nové generace“, který bude konkurovat třeba standardu AV1. Ve srovnání se současnými kodeky slibuje MPEG-5 EVC výrazně vyšší kompresi a efektivitu.
K oblíbeným
reklama
V současné době můžeme sledovat postupné prosazování nového video kodeku AV1, který zkouší např. Netflix nebo YouTube. Stojí za ním sdružení Alliance for Open Media (zkráceně AOMedia), které založily společnosti Google, Cisco a Mozilla. Postupně se řady rozšířily o mnoho dalších významných hráčů včetně Applu, AMD, ARM, Facebooku, IBM, Nvidie nebo Samsungu, který se stal členem teprve před rokem. Kromě spolupráce na AV1 se ovšem Samsung rozhodl společně s Huawei a Qualcommem přinést kodek pro videa. Nese označení MPEG-5 EVC (zkratka pro Essential Video Coding) a jeho první popis byl oficiálně zveřejněn na konci dubna, i když více se o novém kodeku začalo mluvit až tento měsíc.
 
 
Ve svých letošních QLED TV nabízí Samsung podporu AV1
 
Tvůrci označuji MPEG-5 EVC za „video kodek nové generace“, který by měl přinést vyšší kompresi a efektivitu než v současnosti používané standardy. Jedná se o další reakci na rozvoj videa streamovaného přes internet a nové technologie videa, které vyžadují vyšší datový tok. Kromě rozlišení jako 4K a 8K se může jednat také o vysoký dynamický rozsah (HDR) nebo virtuální a rozšířenou realitu. Standard bude navržen s ohledem na moderní protokoly a sítě včetně 5G. Mnoho technických podrobností o novém kodeku zatím nemáme. V každém případě ovšem nepůjde o náhradu stávajícího kodeku HEVC (H.265/MPEG-H Part 2), ale spíše o alternativu. Skupina MPEG totiž mezitím pracuje na vlastním kodeku, který nese označení FVC (Future Video Coding) nebo H.266.
 
MPEG-5 EVC bude sestávat ze dvou sad, respektive vrstev kódovacích nástrojů. Základní vrstva bude využívat nástroje zveřejněné před více než 20 lety a bude volně k dispozici, zatímco rozšiřující vrstva již bude předmětem licenčních poplatků Držiteli patentů jsou všechny tři zapojené společnosti, tedy Samsung, Huawei a Qualcomm, které se zavázaly poskytovat licenci za podmínek spravedlivých, přiměřených a nediskriminačních podmínek (FRAND). Prozatím není jasné, kdy budou zveřejněny oficiální specifikace a kdy dojde k veřejnému nasazení kodeku. Patrně to ovšem bude pár let trvat, takže AV1 má minimálně výrazný časový náskok.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
HBO GO v srpnu 2020: jaké nové filmy a seriály si můžete pustit? HBO GO v srpnu 2020: jaké nové filmy a seriály si můžete pustit?
Druhá polovina prázdnin bude na HBO GO ve znamení několika nových seriálů nejen pro fanoušky krimi a hororu. Připraveno bude také několik filmových premiér včetně čerstvé novinky Artemis Fowl od Disney.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Na český trh míří další Philips TV z řady Performance. Lákají i cenou Na český trh míří další Philips TV z řady Performance. Lákají i cenou
Tento týden byla oficiálně potvrzena dostupnost televizorů Philips ze série 8500 na českém trhu. Tyto modely označované jako Performance Series podporují 4K HDR, třístranný Ambilight a Android TV.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix v srpnu 2020: nejnovější filmy a seriály na druhou půlku prázdnin Netflix v srpnu 2020: nejnovější filmy a seriály na druhou půlku prázdnin
Chvíle u bazénu si můžete zpříjemnit novinkami z Netflixu. I tento měsíc přinášíme přehled pořadů z původní produkce. Premiéru bude mít pátá řada seriálu Lucifer nebo několik nových dokumentů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
To nejlepší od Panasonicu. Na trh vstoupily HZ2000 OLED TV To nejlepší od Panasonicu. Na trh vstoupily HZ2000 OLED TV
Teprve nedávno byl zahájen prodej OLED TV ze série Panasonic HZ2000, která představuje vlajkovou loď této značky pro rok 2020. Jak správně tušíte, nejedná se o žádnou lidovku, cena se totiž může přiblížit až ke 100 000 Kč.
2.8.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Sony SRS-LSR200: přenosný reproduktor k TV zamíří na český trh Sony SRS-LSR200: přenosný reproduktor k TV zamíří na český trh
Zkraje letošního roku představilo Sony v Japonsku přenosný bezdrátový reproduktor, který obsahuje i dálkový ovladač k televizoru. Tento neobvyklý produkt nakonec nabídne i českým zákazníkům. Jaké bude využití?
2.8.2020, aktualita, Jáchym Šlik