MPEG-5 EVC je nový kodek, který vyvíjí Samsung, Huawei a Qualcomm

MPEG-5 EVC je nový kodek, který vyvíjí Samsung, Huawei a Qualcomm
, , aktualita
Několik významných technologických firem začalo vyvíjet „video kodek nové generace“, který bude konkurovat třeba standardu AV1. Ve srovnání se současnými kodeky slibuje MPEG-5 EVC výrazně vyšší kompresi a efektivitu.
K oblíbeným
reklama
V současné době můžeme sledovat postupné prosazování nového video kodeku AV1, který zkouší např. Netflix nebo YouTube. Stojí za ním sdružení Alliance for Open Media (zkráceně AOMedia), které založily společnosti Google, Cisco a Mozilla. Postupně se řady rozšířily o mnoho dalších významných hráčů včetně Applu, AMD, ARM, Facebooku, IBM, Nvidie nebo Samsungu, který se stal členem teprve před rokem. Kromě spolupráce na AV1 se ovšem Samsung rozhodl společně s Huawei a Qualcommem přinést kodek pro videa. Nese označení MPEG-5 EVC (zkratka pro Essential Video Coding) a jeho první popis byl oficiálně zveřejněn na konci dubna, i když více se o novém kodeku začalo mluvit až tento měsíc.
 
 
Ve svých letošních QLED TV nabízí Samsung podporu AV1
 
Tvůrci označuji MPEG-5 EVC za „video kodek nové generace“, který by měl přinést vyšší kompresi a efektivitu než v současnosti používané standardy. Jedná se o další reakci na rozvoj videa streamovaného přes internet a nové technologie videa, které vyžadují vyšší datový tok. Kromě rozlišení jako 4K a 8K se může jednat také o vysoký dynamický rozsah (HDR) nebo virtuální a rozšířenou realitu. Standard bude navržen s ohledem na moderní protokoly a sítě včetně 5G. Mnoho technických podrobností o novém kodeku zatím nemáme. V každém případě ovšem nepůjde o náhradu stávajícího kodeku HEVC (H.265/MPEG-H Part 2), ale spíše o alternativu. Skupina MPEG totiž mezitím pracuje na vlastním kodeku, který nese označení FVC (Future Video Coding) nebo H.266.
 
MPEG-5 EVC bude sestávat ze dvou sad, respektive vrstev kódovacích nástrojů. Základní vrstva bude využívat nástroje zveřejněné před více než 20 lety a bude volně k dispozici, zatímco rozšiřující vrstva již bude předmětem licenčních poplatků Držiteli patentů jsou všechny tři zapojené společnosti, tedy Samsung, Huawei a Qualcomm, které se zavázaly poskytovat licenci za podmínek spravedlivých, přiměřených a nediskriminačních podmínek (FRAND). Prozatím není jasné, kdy budou zveřejněny oficiální specifikace a kdy dojde k veřejnému nasazení kodeku. Patrně to ovšem bude pár let trvat, takže AV1 má minimálně výrazný časový náskok.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Z CAM E2-M4: MFT kamera se 4K při 120 fps Z CAM E2-M4: MFT kamera se 4K při 120 fps
Na trh míří nová kamera Z CAM E2-M4, která je dosti pozoruhodná svými schopnostmi. Za překvapivě nízkou cenu totiž podporuje videosekvence s Cinema 4K rozlišením při velmi vysoké frekvenci 120 fps.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Panasonic HX580: nejdostupnější letošní řada 4K LCD TV dostala ceny Panasonic HX580: nejdostupnější letošní řada 4K LCD TV dostala ceny
Za pár týdnů na český trh zamíří řada HX580, která zahrnuje nejdostupnější 4K LCD TV od Panasonicu pro letošní rok. I v této cenové kategorii ovšem výrobce slibuje solidní obrazovou kvalitu včetně podpory Dolby Vision.
24.5.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix začne rušit neaktivní účty, ať lidé neplatí zbytečně Netflix začne rušit neaktivní účty, ať lidé neplatí zbytečně
I když se to zdá být nesmyslné, nemálo lidí si platí známou streamovací službu Netflix, ale aktivně ji nesledují. Netflix proto začne těmto lidem deaktivovat účty, aby zbytečně neplatili za něco, co nevyužívají.
24.5.2020, aktualita, Milan Šurkala
Xiaomi uvedlo Redmi TV Soundbar s proklatě nízkou cenou Xiaomi uvedlo Redmi TV Soundbar s proklatě nízkou cenou
Za pár dnů se nabídka značky Redmi rozšíří o nové televizory, ale jako předvoj přichází levný soundbar. Novinka podporuje bezdrátové připojení přes Bluetooth a vyjde na 700 Kč, i když tato cena platí pouze pro Čínu.
24.5.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Sony ZH8: Letošní 8K TV budou levnější, ale stále drahé Sony ZH8: Letošní 8K TV budou levnější, ale stále drahé
Máme pro vás dobrou a špatnou zprávu týkající se cen nových 8K TV od Sony. Na letošní modely nebudete potřebovat miliony. Ale stále zůstávají příliš drahé na to, aby si našly místo v běžných obývácích.
24.5.2020, aktualita, Jáchym Šlik