Samsung se bude podílet na vývoji a rozšíření kodeku AV1

Samsung se bude podílet na vývoji a rozšíření kodeku AV1
, , aktualita
Samsung si připojil k alianci, která se zabývá vývojem a implementací kodeku AV1. Alliance for Open Media sdružuje Google, Apple, Facebook, Netflix a další významné společnosti. Některé z nich už kodek od loňského roku veřejně testují.
K oblíbeným
reklama
Vysoká úroveň komprese, otevřenost, flexibilita nebo nízké nároky na hardware. To jsou výhody, které slibuje připravovaný otevřený kodek pro přehrávání videa AV1. Na jeho vývoji už několik let pracují významné technologické společnosti. U zrodu stál Google, Cisco a Mozilla, později se připojil například Apple, AMD, ARM, Facebook, IBM, Netflix nebo Nvidia. A řady Alliance for Open Media (zkráceně AOMedia), která za kodekem stojí, se stále rozšiřují. Nejnovějším členem je Samsung, který by mohl pomoci především s rozšířením podpory na různá zařízení. Samsung totiž patří k předním světovým výrobcům televizorů, ale třeba také smartphonů či tabletů. Třeba už televizory pro rok 2020 by se mohly pochlubit hardwarovou podporou kodeku AV1, ale to stále ještě zůstává ve hvězdách.
 
 
Časová osa adoptování kodeku AV1 (Pro zobrazení v plné velikosti klikněte na obrázek)
 
K veřejnému vydání kodeku AV1 došlo v srpnu 2018, ale stále se jedná o testovací verzi ve vývoji. Zájemci si mohou novinku otestovat v internetových prohlížečích Chrome či Firefox, potřebná videa najdou například na YouTube nebo Netflixu. Podle různých testů může AV1 dosahovat až o třetinu rychlejšího dekódování ve srovnání s HEVC a VP9. Někteří proto věří, že se AV1 stane budoucností internetového streamování videa. Odpůrci ovšem kritizují nízké rychlosti kódování souborů. V tomto ohledu ovšem dochází k postupnému zlepšování, do finální verze kodeku tedy ještě vývojáři mají co dělat. Cílem pro letošní rok (označovaný jako Phase 3) je podpora hybridního softwaru a implementace výrobci čipsetů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Sony a Marvel mají rozepře: existence Spider-Mana v MCU ohrožena Sony a Marvel mají rozepře: existence Spider-Mana v MCU ohrožena
Finance možná způsobí, že se už Spider-Man neobjeví v dalších filmech od Marvel Studios. Společnosti Disney, která vlastní Marvela, a Sony, která vlastní práva na Spider-Mana, se totiž nedohodly na dalším postupu. Kvůli penězům.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Apple TV+ nejpozději v listopadu za $9,99 měsíčně Apple TV+ nejpozději v listopadu za $9,99 měsíčně
Oficiální uvedení Apple TV+ na sebe ještě nechává čekat, na internet ale prosakují další informace. Hovoří se např. o tom, že se tak stane do listopadu a také to, že bude stát $9,99 měsíčně. Prosakují ale i informace o připravovaných seriálech.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Netflix připravuje 3dílný dokument o Billu Gatesovi Netflix připravuje 3dílný dokument o Billu Gatesovi
Netflix připravuje spoustu vlastního obsahu a jedním z nich bude i 3dílná dokumentární série o Billu Gatesovi. Ta se ale nebude věnovat primárně jeho působení v Microsoftu jako spíše jeho působení poté.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
GoPro Hero 8 má prý umět 4K při 120 fps GoPro Hero 8 má prý umět 4K při 120 fps
Na internetu se objevily uniklé informace, které prozrazují detaily o připravovaných akčních kamerách GoPro Hero 8. Novinka by dle nich měla umět natáčet 4K video až při 120 fps i podporovat nové příslušenství.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Netflix chce pracovat s českými herci a studii, hledá zaměstnance Netflix chce pracovat s českými herci a studii, hledá zaměstnance

Nabídka pracovních pozic na streamovací službě Netflix prozradila zajímavou skutečnost. Hledají se totiž možnosti, jak spolupracovat s lokálními herci a studii ve Východní Evropě a Turecku, tedy včetně těch českých. 

11.8.2019, aktualita, Milan Šurkala