Samsung se bude podílet na vývoji a rozšíření kodeku AV1

Samsung se bude podílet na vývoji a rozšíření kodeku AV1
, , aktualita
Samsung si připojil k alianci, která se zabývá vývojem a implementací kodeku AV1. Alliance for Open Media sdružuje Google, Apple, Facebook, Netflix a další významné společnosti. Některé z nich už kodek od loňského roku veřejně testují.
K oblíbeným
reklama
Vysoká úroveň komprese, otevřenost, flexibilita nebo nízké nároky na hardware. To jsou výhody, které slibuje připravovaný otevřený kodek pro přehrávání videa AV1. Na jeho vývoji už několik let pracují významné technologické společnosti. U zrodu stál Google, Cisco a Mozilla, později se připojil například Apple, AMD, ARM, Facebook, IBM, Netflix nebo Nvidia. A řady Alliance for Open Media (zkráceně AOMedia), která za kodekem stojí, se stále rozšiřují. Nejnovějším členem je Samsung, který by mohl pomoci především s rozšířením podpory na různá zařízení. Samsung totiž patří k předním světovým výrobcům televizorů, ale třeba také smartphonů či tabletů. Třeba už televizory pro rok 2020 by se mohly pochlubit hardwarovou podporou kodeku AV1, ale to stále ještě zůstává ve hvězdách.
 
 
Časová osa adoptování kodeku AV1 (Pro zobrazení v plné velikosti klikněte na obrázek)
 
K veřejnému vydání kodeku AV1 došlo v srpnu 2018, ale stále se jedná o testovací verzi ve vývoji. Zájemci si mohou novinku otestovat v internetových prohlížečích Chrome či Firefox, potřebná videa najdou například na YouTube nebo Netflixu. Podle různých testů může AV1 dosahovat až o třetinu rychlejšího dekódování ve srovnání s HEVC a VP9. Někteří proto věří, že se AV1 stane budoucností internetového streamování videa. Odpůrci ovšem kritizují nízké rychlosti kódování souborů. V tomto ohledu ovšem dochází k postupnému zlepšování, do finální verze kodeku tedy ještě vývojáři mají co dělat. Cílem pro letošní rok (označovaný jako Phase 3) je podpora hybridního softwaru a implementace výrobci čipsetů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
LG uvádí 4K LCD TV pro rok 2020. S novým webOS i funkcemi od Applu LG uvádí 4K LCD TV pro rok 2020. S novým webOS i funkcemi od Applu
LG oznámilo, že se na trh brzy dostanou nové LCD TV z řad Nano a UN. Jedná se převážně o modely střední třídy, které jsou vybaveny AirPlay 2 a novou verzí webOS. Prodej se se již pomalu rozjíždí na evropských trzích.
27.5.2020, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Topsion TP01: velmi levný TV box je nyní dostupný s Androidem 10 Topsion TP01: velmi levný TV box je nyní dostupný s Androidem 10
Do čínských e-shopů se nedávno dostalo další multimediální centrum za pár desítek dolarů, které používá nejnovější Android 10. Od předchozí verze zařízení se jinak neliší, o pohon se tedy opět stará procesor Rockchip RK3318.
26.5.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix doporučil televizory pro rok 2020, upravil i podmínky certifikace Netflix doporučil televizory pro rok 2020, upravil i podmínky certifikace
Program Netflix Recommended TV označuje televize, které splňují požadavky stanovené Netflixem a jsou vhodné pro sledování obsahu z této platformy. Letos byla mezi podmínky přidána podpora interaktivních pořadů. Jaké televize tedy Netflix doporučuje?
26.5.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Od smartphonů k televizím. Realme Smart TV byla oficiálně představena Od smartphonů k televizím. Realme Smart TV byla oficiálně představena
První televizory od čínské značky Realme se snaží konkurenci zničit hlavně cenou. Bezrámečkový design, solidní ozvučení i Android TV nejsou v daném segmentu samozřejmostí, proto se muselo šetřit někde jinde. Dostupnost zatím byla potvrzena jen v Indii.
26.5.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Z CAM E2-M4: MFT kamera se 4K při 120 fps Z CAM E2-M4: MFT kamera se 4K při 120 fps
Na trh míří nová kamera Z CAM E2-M4, která je dosti pozoruhodná svými schopnostmi. Za překvapivě nízkou cenu totiž podporuje videosekvence s Cinema 4K rozlišením při velmi vysoké frekvenci 120 fps.
26.5.2020, aktualita, Milan Šurkala