Samsung se bude podílet na vývoji a rozšíření kodeku AV1

Samsung se bude podílet na vývoji a rozšíření kodeku AV1
, , aktualita
Samsung si připojil k alianci, která se zabývá vývojem a implementací kodeku AV1. Alliance for Open Media sdružuje Google, Apple, Facebook, Netflix a další významné společnosti. Některé z nich už kodek od loňského roku veřejně testují.
K oblíbeným
reklama
Vysoká úroveň komprese, otevřenost, flexibilita nebo nízké nároky na hardware. To jsou výhody, které slibuje připravovaný otevřený kodek pro přehrávání videa AV1. Na jeho vývoji už několik let pracují významné technologické společnosti. U zrodu stál Google, Cisco a Mozilla, později se připojil například Apple, AMD, ARM, Facebook, IBM, Netflix nebo Nvidia. A řady Alliance for Open Media (zkráceně AOMedia), která za kodekem stojí, se stále rozšiřují. Nejnovějším členem je Samsung, který by mohl pomoci především s rozšířením podpory na různá zařízení. Samsung totiž patří k předním světovým výrobcům televizorů, ale třeba také smartphonů či tabletů. Třeba už televizory pro rok 2020 by se mohly pochlubit hardwarovou podporou kodeku AV1, ale to stále ještě zůstává ve hvězdách.
 
 
Časová osa adoptování kodeku AV1 (Pro zobrazení v plné velikosti klikněte na obrázek)
 
K veřejnému vydání kodeku AV1 došlo v srpnu 2018, ale stále se jedná o testovací verzi ve vývoji. Zájemci si mohou novinku otestovat v internetových prohlížečích Chrome či Firefox, potřebná videa najdou například na YouTube nebo Netflixu. Podle různých testů může AV1 dosahovat až o třetinu rychlejšího dekódování ve srovnání s HEVC a VP9. Někteří proto věří, že se AV1 stane budoucností internetového streamování videa. Odpůrci ovšem kritizují nízké rychlosti kódování souborů. V tomto ohledu ovšem dochází k postupnému zlepšování, do finální verze kodeku tedy ještě vývojáři mají co dělat. Cílem pro letošní rok (označovaný jako Phase 3) je podpora hybridního softwaru a implementace výrobci čipsetů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Vloni se prodalo 157 milionů Smart TV, většina z nich měla Tizen Vloni se prodalo 157 milionů Smart TV, většina z nich měla Tizen
Smart TV v roce 2018 tvořily většinu prodaných televizorů, jak tvrdí analýza společnosti Strategy Analytics. A nejspokojenější může být Samsung, každý pátý model totiž využíval jeho systém Tizen.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Sony na svých televizích tajně podporuje HDR10+ Sony na svých televizích tajně podporuje HDR10+
Ačkoliv Sony ve specifikacích o formátu HDR10+ nikde nehovoří, ve skutečnosti jej některé jeho modely televizorů podporují. Tuto spekulaci potvrdili redaktoři německého webu. kteří otestovali přehrávání filmu v praxi.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Prohlédněte si seznam všech filmů a seriálů v Disney+ Prohlédněte si seznam všech filmů a seriálů v Disney+
Do startu služby pro streamování videa Disney+ sice zbývá více než půl roku, ale už nyní byl zveřejněn kompletní seznam filmů a seriálů, které na diváky čekají. Nejzajímavější je samozřejmě část s originály, které se exkluzivně objeví v Disney+.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Trabantem tam a zase zpátky: poslední cesta Přibáně? Trabantem tam a zase zpátky: poslední cesta Přibáně?
Cesta žlutého cirkusu Dana Přibáně skončila. Do kin zamířil poslední díl série, který ukončil putování žlutých Trabantů příjezdem do Prahy, kde je uvítala kvanta fanoušků. Jaký je však tento poslední film, na to se podívá naše recenze.
18.4.2019, recenze, Milan Šurkala
Známe české ceny a dostupnost nových soundbarů od Samsungu Známe české ceny a dostupnost nových soundbarů od Samsungu
Před pár týdny představené soundbary Samsung HW-Q70R a HW-Q60R už velmi brzy zamíří do českých obchodů. Tuzemské zastoupení nyní potvrdilo, kdy a za kolik si první letošní modely budeme moct zakoupit.
15.4.2019, aktualita, Jáchym Šlik