Samsung se bude podílet na vývoji a rozšíření kodeku AV1

Samsung se bude podílet na vývoji a rozšíření kodeku AV1
, , aktualita
Samsung si připojil k alianci, která se zabývá vývojem a implementací kodeku AV1. Alliance for Open Media sdružuje Google, Apple, Facebook, Netflix a další významné společnosti. Některé z nich už kodek od loňského roku veřejně testují.
K oblíbeným
reklama
Vysoká úroveň komprese, otevřenost, flexibilita nebo nízké nároky na hardware. To jsou výhody, které slibuje připravovaný otevřený kodek pro přehrávání videa AV1. Na jeho vývoji už několik let pracují významné technologické společnosti. U zrodu stál Google, Cisco a Mozilla, později se připojil například Apple, AMD, ARM, Facebook, IBM, Netflix nebo Nvidia. A řady Alliance for Open Media (zkráceně AOMedia), která za kodekem stojí, se stále rozšiřují. Nejnovějším členem je Samsung, který by mohl pomoci především s rozšířením podpory na různá zařízení. Samsung totiž patří k předním světovým výrobcům televizorů, ale třeba také smartphonů či tabletů. Třeba už televizory pro rok 2020 by se mohly pochlubit hardwarovou podporou kodeku AV1, ale to stále ještě zůstává ve hvězdách.
 
 
Časová osa adoptování kodeku AV1 (Pro zobrazení v plné velikosti klikněte na obrázek)
 
K veřejnému vydání kodeku AV1 došlo v srpnu 2018, ale stále se jedná o testovací verzi ve vývoji. Zájemci si mohou novinku otestovat v internetových prohlížečích Chrome či Firefox, potřebná videa najdou například na YouTube nebo Netflixu. Podle různých testů může AV1 dosahovat až o třetinu rychlejšího dekódování ve srovnání s HEVC a VP9. Někteří proto věří, že se AV1 stane budoucností internetového streamování videa. Odpůrci ovšem kritizují nízké rychlosti kódování souborů. V tomto ohledu ovšem dochází k postupnému zlepšování, do finální verze kodeku tedy ještě vývojáři mají co dělat. Cílem pro letošní rok (označovaný jako Phase 3) je podpora hybridního softwaru a implementace výrobci čipsetů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Avengers: Endgame míří do kin s potitulkovou scénou Avengers: Endgame míří do kin s potitulkovou scénou
Kasovní trhák Avengers: Endgame překvapil tím, že neměl potitulkovou scénu, jak je u marvelovských filmů zvykem. A protože na překonání Avatara mu chybí už jen kousek, s novými scénami míří do kin v pozměněném podání.
21.6.2019, aktualita, Milan Šurkala
Samsung doporučuje pravidelnou kontrolu antivirem u Smart TV Samsung doporučuje pravidelnou kontrolu antivirem u Smart TV
Výrobce chytrých televizí Samsung doporučuje, aby jejich uživatelé pravidelně spouštěli antivirus. I chytrá televize totiž může být napadena zákeřným malwarem, pokud je připojena do internetu.
19.6.2019, aktualita, Milan Šurkala
Dohoda za 500 milionů USD: J.J. Abrams bude dělat pro WarnerMedia Dohoda za 500 milionů USD: J.J. Abrams bude dělat pro WarnerMedia
Ve streamovacích službách začíná být pořádný chaos. Producent a režisér J.J. Abrams je totiž v posledních fázích jednání s WarnerMedia, která jeho společnosti Bad Robot zajistí dohodu ve výši 500 milionů dolarů.
18.6.2019, aktualita, Milan Šurkala
Russian Doll: povedená seriálová časová smyčka Russian Doll: povedená seriálová časová smyčka
Produkce Netflixu má na svědomí mnoho vlastního filmů i seriálů a jedním z nich je i seriál Russian Doll. Nadia v podání Natashy Lyonne zde umírá a opět se probouzí do stejného okamžiku. Podaří se jí reinkarnaci někdy ukončit?
18.6.2019, recenze, Milan Šurkala
Samsung uvede na trh další microLED TV, tentokrát s až 292" a 8K Samsung uvede na trh další microLED TV, tentokrát s až 292" a 8K
Samsung začátkem roku představil televizor The Wall Luxury, který využívá technologii microLED a modulární konstrukci. Nyní víme, že se tento model začne prodávat v červenci a v několika úhlopříčkách.
13.6.2019, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář