Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung se bude podílet na vývoji a rozšíření kodeku AV1

13.4.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Samsung si připojil k alianci, která se zabývá vývojem a implementací kodeku AV1. Alliance for Open Media sdružuje Google, Apple, Facebook, Netflix a další významné společnosti. Některé z nich už kodek od loňského roku veřejně testují.
Vysoká úroveň komprese, otevřenost, flexibilita nebo nízké nároky na hardware. To jsou výhody, které slibuje připravovaný otevřený kodek pro přehrávání videa AV1. Na jeho vývoji už několik let pracují významné technologické společnosti. U zrodu stál Google, Cisco a Mozilla, později se připojil například Apple, AMD, ARM, Facebook, IBM, Netflix nebo Nvidia. A řady Alliance for Open Media (zkráceně AOMedia), která za kodekem stojí, se stále rozšiřují. Nejnovějším členem je Samsung, který by mohl pomoci především s rozšířením podpory na různá zařízení. Samsung totiž patří k předním světovým výrobcům televizorů, ale třeba také smartphonů či tabletů. Třeba už televizory pro rok 2020 by se mohly pochlubit hardwarovou podporou kodeku AV1, ale to stále ještě zůstává ve hvězdách.
 
 
Časová osa adoptování kodeku AV1 (Pro zobrazení v plné velikosti klikněte na obrázek)
 
K veřejnému vydání kodeku AV1 došlo v srpnu 2018, ale stále se jedná o testovací verzi ve vývoji. Zájemci si mohou novinku otestovat v internetových prohlížečích Chrome či Firefox, potřebná videa najdou například na YouTube nebo Netflixu. Podle různých testů může AV1 dosahovat až o třetinu rychlejšího dekódování ve srovnání s HEVC a VP9. Někteří proto věří, že se AV1 stane budoucností internetového streamování videa. Odpůrci ovšem kritizují nízké rychlosti kódování souborů. V tomto ohledu ovšem dochází k postupnému zlepšování, do finální verze kodeku tedy ještě vývojáři mají co dělat. Cílem pro letošní rok (označovaný jako Phase 3) je podpora hybridního softwaru a implementace výrobci čipsetů.
 


reklama
reklama