Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG věří ve 48" OLED TV. Letos chce dodat 1 milion panelů

17.2.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Divizi LG Display překvapil zájem o 48" OLED panely. Proto hodlá až zpětinásobit jejich výrobu. K výrobcům televizí tak letos zamíří až 1 milion těchto malých panelů. Vůbec poprvé se začnou vyrábět také v Jižní Koreji.
Divize LG Display postupně rozšiřuje svou nabídku televizních OLED panelů. Dochází nejen ke zvětšování, ale na druhé straně také ke zmenšování. Zatímco donedávna byla minimem úhlopříčka 55 palců, vloni se snížila na 48 palců. Kompaktní televizor samozřejmě lépe zapadne do menšího obýváku a oblibu si tato velikost údajně získala mezi hráči – počítačovými i konzolovými. Jako náhrada monitoru se 48palcová OLED TV hodí velmi dobře, a tak LG Electronics na svou loňskou řadu CX lákalo právě hráče. Původně se možná mělo jednat jen o okrajovou záležitost, ale zájem o tuto úhlopříčku údajně stoupá mezi výrobci televizorů i zákazníky.
 
 
LG Display proto hodlá výrazně posílit výrobu 48palcových OLED panelů. Letos jich plánuje vyrobit 1 milion, tedy skoro pětinásobek ve srovnání s rokem 2020. Vloni z výrobních linek opravdu sjelo jen 220 tisíc panelů této velikosti, ale jedním z důvodů je pozdější zahájení výroby v červenci. Společnost se totiž v nové továrně v čínském Kantonu potýkala s problémy, které kromě nedostatečného objemu produkce doprovázela také pandemie koronaviru. Kromě toho, že se bude postupně dále zvyšovat počet panelů z čínské fabriky, zahájí LG Display také produkci 48palcových panelů ve své jihokorejském Paju, kde dosud vznikaly pouze větší úhlopříčky.
 
V Číně se při výrobě používá ĺist 8,5. generace, který je rozřezán na dva 77palcové a dva 48palcové panely, případně tři 65palcové a dva 48palcové panely. V Jižní Koreji bude vznikat stejný list, ale výrobce z něj vytvoří osm 48palcových panelů. Právě díky tomu dojde ke zvýšení počtu vyrobených panelů na jeden milion ročně. LG Electronics letos nabídne 48palcové OLED TV v řadě C1 (nástupce pro CX), ale také zbrusu nové řadě A1, která je označována za nejlevnější OLED televize na trhu. Modely s touto úhlopříčkou se letos pochlubili také další výrobci jako Hisense a Philips. Sony si v nabídce ponechá malou OLED TV z loňského roku.
 
Nejedná se navíc o poslední zmenšování, podle LG Display budou letos uvedeny na trh také 42palcové OLED TV.