Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

OLED TV čeká další zmenšení. Letos přijdou 42" modely

16.1.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Letos se na trhu objeví první 42palcové OLED TV. Dosud nejmenší úhlopříčka přitom činila 48 palců. Zároveň byly představeny první OLED TV s 83palcovými panely od LG Display. Přesto společnost odkládá konec výroby LCD.
Divize LG Display, která zůstává jediným výrobcem televizních OLED panelů na světě, stále rozšiřuje nabídku jejich úhlopříček. Tím dává zákazníkům na výběr více možností podle preferencí a sledovací vzdálenosti. OLED TV se tak stávají čím dál vhodnější volbou i pro malé obýváky. Zatímco před dvěma lety byla minimem úhlopříčka 55 palců, vloni se na trh dostaly první 48palcové modely. A letos by je měla doplnit ještě další kompaktní úhlopříčka – 42 palců. Divize LG Display o tom informoval na digitálním veletrhu CES 2021 s tím, že tento typ panelu výrobcům televizorů nabídne v roce 2021.
 
LG Display přidává také nové OLED panely s vyšším jasem
 
V následujících měsících by tak mohly být představeny první 42" OLED TV od LG Electronics, případně dalších značek. Další novinka pochází z opačné strany spektra. Jedná se o úhlopříčku 83 palců, která se naopak stane jednou z největších na trhu. V uplynulých dnech byly dokonce představeny první televizory od LG a Sony s tímto panelem. Pokud tedy budete kupovat novou OLED TV, měli byste mít letos na výběr z modelů o úhlopříčkách 42, 48, 55, 65, 77, 83 a 88 palců.
 
LG Display se zmiňuje také o nových 20–30palcových displejích, které ovšem nemusí být určeny pouze pro televizory, ale také herní monitory a další produkty. K tomu, aby se OLED TV staly ještě populárnější než doposud, by měla přispět také nižší cena. Na trh se letos dostane zbrusu nová řada LG A1 obsahující údajně nejlevnější OLED TV na trhu.
 
Jako alternativu k OLED TV navíc Jihokorejci letos představili QNED TV, které kombinují panel LCD s podsvícením miniLED. Jak ovšem naznačuje LG Display, limity technologie LCD – především v oblasti kontrastu – jsou omezené, takže i přes vylepšení pomocí miniLED nedokážou dosáhnout kvality OLED.
 
Poptávka po panelech LCD v loňském roce nečeká stoupla, proto se divize LG Display rozhodla odložit ukončení výroby LCD ve svých továrnách. Výrobce televizí LG Electronics údajně nesehnal žádné jiné dodavatele, kteří by byli schopni dodat dostatek panelů. Výroba byla prodloužena přibližně o rok. K podobnému kroku se nedávno rozhodl také Samsung.