Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung hlásí další pokrok ve vývoji „skutečných QLED“ displejů

31.10.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Samsungu se podařilo vyvinout modré světelné diody Quantum Dot, které poskytují vysoký výkon a neobsahují toxické kadmium. Jedná se o významný milník při vývoji pravých QLED panelů se samosvítícími pixely.
Samsung na trhu již několik let nabízí „QLED TV“, které se ovšem velmi liší od skutečných panelů QLED. Pod tímto marketingovým označením se totiž ukrývají televizory, které mezi LCD panelem a LED podsvícením obsahují vrstvu kvantových teček. Ačkoliv tato technologie vylepšuje kvalitu obrazu, především v oblasti hloubky barev, stále se jedná pouze o vylepšené LCD TV, respektive LED TV.  Mezitím ovšem probíhá také vývoj skutečných panelů QLED.
 
Samotná zkratka QLED totiž může mít více významů. Původně označovala pouze Quantum Light-Emitting Diode, v překladu světlo vyzařující kvantové diody. Samsung ovšem tuto zkratku v případě aktuálně prodávaných „QLED TV“ vysvětluje jako Quantum dot LED – tím dává najevo, že se jedná o LED TV vylepšené kvantovými tečkami. My se na následujících řádcích podíváme na vývoj QLED panelů v původním významu, který od roku 2015 provádí centrum výzkumu a vývoje Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT).
 
 
„Pravé QLED“ využívají – stejně jako OLED nebo microLED – samosvítící diody. To znamená, že každý pixel vyzařuje světlo a není tedy vyžadováno podsvícení jako v případě LCD panelů. Za každým pixelem se ukrývají tři subpixely: červený, zelený a modrý. Tato kombinace by mohla teoreticky umožnit vytvoření displejů se sytějšími barvami, než umožňují současné technologie. Loni v listopadu oznámil Samsung úspěšný vývoj červených QLED. Nejkomplikovanější ze tří základních barev ovšem pro výzkumníky bývá modrá. QLED této barvy totiž po vystavení vnějšímu světlu rychle oxidují, což se projevuje krátkou životností a nízkou světelnou účinností.
Významný pokrok při vývoji modré QLED však oznámil tento měsíc institut SAIT. Jeho nové kvantové diody dosahují „špičkových výsledků v oboru“, jako je o 20,2 % vyšší světelná účinnost a maximální svítivost 88 900 nitů. Jihokorejci u nových modrých diod uvádí životnost 16 000 hodin při svítivosti 100 nitů. Modré QLED od Samsungu navíc neobsahují toxické kadmium.