www.tvfreak.cz
>
>
>

Samsung hlásí další pokrok ve vývoji „skutečných QLED“ displejů

Samsung hlásí další pokrok ve vývoji „skutečných QLED“ displejů
, , aktualita
Samsungu se podařilo vyvinout modré světelné diody Quantum Dot, které poskytují vysoký výkon a neobsahují toxické kadmium. Jedná se o významný milník při vývoji pravých QLED panelů se samosvítícími pixely.
K oblíbeným
reklama
Samsung na trhu již několik let nabízí „QLED TV“, které se ovšem velmi liší od skutečných panelů QLED. Pod tímto marketingovým označením se totiž ukrývají televizory, které mezi LCD panelem a LED podsvícením obsahují vrstvu kvantových teček. Ačkoliv tato technologie vylepšuje kvalitu obrazu, především v oblasti hloubky barev, stále se jedná pouze o vylepšené LCD TV, respektive LED TV.  Mezitím ovšem probíhá také vývoj skutečných panelů QLED.
 
Samotná zkratka QLED totiž může mít více významů. Původně označovala pouze Quantum Light-Emitting Diode, v překladu světlo vyzařující kvantové diody. Samsung ovšem tuto zkratku v případě aktuálně prodávaných „QLED TV“ vysvětluje jako Quantum dot LED – tím dává najevo, že se jedná o LED TV vylepšené kvantovými tečkami. My se na následujících řádcích podíváme na vývoj QLED panelů v původním významu, který od roku 2015 provádí centrum výzkumu a vývoje Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT).
 
 
„Pravé QLED“ využívají – stejně jako OLED nebo microLED – samosvítící diody. To znamená, že každý pixel vyzařuje světlo a není tedy vyžadováno podsvícení jako v případě LCD panelů. Za každým pixelem se ukrývají tři subpixely: červený, zelený a modrý. Tato kombinace by mohla teoreticky umožnit vytvoření displejů se sytějšími barvami, než umožňují současné technologie. Loni v listopadu oznámil Samsung úspěšný vývoj červených QLED. Nejkomplikovanější ze tří základních barev ovšem pro výzkumníky bývá modrá. QLED této barvy totiž po vystavení vnějšímu světlu rychle oxidují, což se projevuje krátkou životností a nízkou světelnou účinností.
Významný pokrok při vývoji modré QLED však oznámil tento měsíc institut SAIT. Jeho nové kvantové diody dosahují „špičkových výsledků v oboru“, jako je o 20,2 % vyšší světelná účinnost a maximální svítivost 88 900 nitů. Jihokorejci u nových modrých diod uvádí životnost 16 000 hodin při svítivosti 100 nitů. Modré QLED od Samsungu navíc neobsahují toxické kadmium.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile
Streamovací služba Netflix možná bude mít ještě širší záběr něž dnes. Poslední události totiž napovídají tomu, že by mohla přijít se systémem streamování her. Zda to bude obdoba Apple Arcade nebo něčeho podobného, to ukáže až čas.
16.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus
Marvelovka Black Widow se Scarlett Johansson se konečně dostala do kin. Nebylo to ale jenom tam. Současně byla uvedena i na streamovací službu Disney Plus, kde zaznamenala velký divácký úspěch.
12.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce
Netflix přivítá letní prázdniny hororovou trilogií Ulice strachu s herci ze Stranger Things, polské mysteriózní krimi Bažina 1997 nebo příběh odehrávající se v době černobylské havárie. Přijde také nová řada reality show Too Hot to Handle.
2.7.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny
Panasonic oznámil nový laserový projektor PT-FRQ50 pro plynulý a detailní obraz. Díky upscalingu umí vytvořit obraz v rozlišení až 4K. S tímto projektorem se ovšem nesetkáte v obývacích, určen je hlavně pro firemní zákazníky.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR
Platforma HBO Max se objevilo ve 39 nových oblastech Latinské Ameriky a Karibiku. Diváci budou mít možnost zvolit i nový mobilní plán s nižší cenou. Do Evropy se náhrada za HBO GO rozšíří později v roce 2021.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik