Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Analytici hlásí 10 milionů prodaných OLED TV. Vzpomenete si na první model?

29.10.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Od uvedení na trh v roce 2013 se prodalo více než 10 milionů OLED TV, tvrdí odhady analytiků. Navíc prodej stále roste, z čehož pochopitelně nejvíce těží LG. Počet výrobců OLED TV ovšem vzrostl skoro na dvě desítky.
OLED TV se stávají stále dostupnější kategorií. Aktuálně lze nejlevnější modely pořídit za cenu okolo 25 tisíc korun. Není tedy divu, že si televizory s tímto panelem hledají cestu do stále více obýváků. Podle analytické společnosti Omdia dosáhl prodej OLED TV na konci letošního září významného milníku – 10,32 milionů prodaných kusů od uvedení na trh v roce 2013. V průměru jen více než milion prodaných kusů ročně sice na první pohled nevypadá jako dechberoucí úspěch, ale musíme si uvědomit, že zpočátku se cena OLED TV pohybovala nikoliv v desítkách, ale stovkách tisíc korun. Postupně se také rozplývá nejčastější obava zákazníků, kterou je nízká životnost – výrobcům se totiž postupně daří eliminovat problém s „vypálením“ obrazu.
 
 
Jediným výrobcem panelů pro televizory OLED zůstává divize LG Display. Zároveň platí, že LG Electronics je nejúspěšnější značkou OLED TV. Do konce letošního roku by měla dosáhnout milníku 7 milionu prodaných kusů. Jinak řečeno, více než dvě třetiny z dosud prodaných OLED TV nesou logo LG. Počet výrobců ovšem neustále roste a letos dosáhl 19. V posledním čtvrtletí 2020 by se mělo podle odhadů prodat na 1,2 milionu OLED TV, tedy o asi 30 % více než ve stejném období loňského roku. V roce 2021 potom analytici předpokládají 3,3 milionu prodaných kusů, což je o desetinu více než letos. V dalších letech by měl prodej strmě růst. V roce 2024 by se dokonce mohlo prodat na 9 milionů OLED TV za jediný rok. Přispět by k tomu měly nejen další technologické inovace (např. rozlišení 8K), ale také zpřístupnění televizorů dalším zákazníkům – třeba i prostřednictvím modelů se 48palcovým panelem.
 
Technologii OLED vyvinul Kodak v roce 1987 pro své digitální fotoaparáty. Až v roce 2004 se objevil první televizor od Sony, který využíval OLED panel s úhlopříčkou 11 palců. LG vstoupilo na tento trh až v roce 2010, kdy představilo 15palcovou OLED TV. Trvalo ovšem další dva roky, než se objevil první panel s běžnou velikostí, který umožnil použití v obýváku. V roce 2013 byl potom na trh uveden model LG 55EM9700 (obrázek výše) s úhlopříčkou 55 palců a tloušťkou pouhé 4 mm. Jeho počáteční cena činila více než 10 tisíc dolarů.
 
Zdroj: Tisková zpráva, Pulsenews.co.kr