Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

TCL X10: první mini LED TV míří se zpožděním na evropské trhy

21.2.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Již koncem loňského roku bylo oznámeno, že se začíná na českém trhu prodávat televizor TCL 65X10. První LCD TV s technologií mini LED se ovšem nakonec zpozdila. Jak naznačují informace z Evropy, druhý start prodeje je za rohem.
TCL se v loňském roce rozhodlo vylepšit LCD TV o podsvícení miniLED, které by mělo řešit jeden z hlavních neduhů této technologie panelu ve srovnání s OLED – slabší kontrast a jas. Po měsících čekání se měl první model TCL X10 konečně dostat na trh. V prosinci vyšla tisková zpráva, že televizor je již dostupný v českých obchodech. Nestalo se tak ovšem a dodnes si novinku v ČR a patrně ani jinde v Evropě nekoupíte. Jak se ovšem zdá, čínský výrobce připravuje druhý start prodeje, ke kterému by mělo na vybraných evropských trzích během následujících týdnů. Můžeme tedy předpokládat, že brzy se konečně dočkají také čeští zákazníci.
 
 
Není jasné, co způsobilo více než dvouměsíční zdržení. Vzhledem k tomu, že televizor využívá novou a nevyzkoušenou technologii, to ovšem není zase nic tak překvapivého. Mohlo jít o problémy při výrobě nebo vychytávání posledních much. Původní oznámená prodejní cena 64 990 Kč (za 65palcovou variantu, o dostupnosti 75 palcové verze zatím nevíme) patrně zůstává aktuální i nadále. A v čem se vlastně televizor odlišuje od předchozích modelů TCL? X10 používá plošné podsvícení s 15 360 miniaturními světelnými diodami (LED). Nelze sice ovládat každou z diod samostatně, ale jsou rozděleny do 768 stmívatelných zón. To znamená lepší kontrast a úroveň černé, než jsme zvyklí z běžných LCD TV.
 
Aby to ovšem nebylo tak jednoduché, TCL využívá také technologii tzv. kvantových teček, obchodně označovanou jako QLED. Obrazovka je navíc tenká (v nejužším bodě jen 7,3 mm), stejně tak rámečky okolo ní. Podporováno je rozlišení 4K a prakticky všechny využívané formáty vysokého dynamického rozsahu včetně HDR10, HDR10+, HLG a Dolby Vision. K dalším výhodám tohoto modelu patří nízká spotřeba energie (128 kWh ročně), HbbTV 2.0, Bluetooth, Wi-Fi, Chromecast, operační systém Android TV 9.0 nebo certifikace „DVB-T2 ověřeno“ od Českých Radiokomunikací. Po zvukové stránce se televizor chlubí integrovaným soundbarem Onkyo 2.2 se zesilovačem o výkonu 80 W.