Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Další zpoždění čínské továrny LG na OLED panely, i kvůli koronaviru

4.3.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Továrně LG Display na jihu Číny, která měla vyrábět displeje pro OLED TV, štěstí opravdu nepřeje. Z několika důvodů musela společnost odsunout zahájení výroby, což se nejspíš podepíše na počtu prodaných OLED TV v letošním roce.
Již v říjnu 2019 měla být naplno zahájena výroba v nové továrně na 8.5G OLED panely v Kantonu na jihu Číny. Kvůli technickým problémům muselo být otevření odsunuto na leden 2020, ale ani náhradní termín se společnosti LG Display nepodařilo splnit. Podle nových, oficiálně nepotvrzených informací, je nyní v plánu zahájit produkci panelů na začátku druhého čtvrtletí 2020, tedy nejspíš v dubnu.
 
 

Méně prodaných OLED TV v roce 2020?

 
Důvodů zdržení by mělo být hned několik. Kromě uvedených technických komplikací se továrně nedaří dosáhnout očekávané produkce. Zastaveno muselo být sedmiměsíční testování, které ukázalo, že továrna nezvládne vyrobit dostatečný panelů k zahájení masové produkce. K tomu se navíc přidává další negativní faktor v podobě probíhající epidemie nového koronaviru – právě Čína a Jižní Korea jsou nyní nejvíce zasazenými zeměmi. Žádný zaměstnanec se sice onemocněním COVID-19 nenakazil, ale kvůli omezenému přeshraničnímu styku došlo ke zdržení při přesunu některých korejských inženýrů nezbytných při výrobním procesu.
 
 
Nedodržení termínu spuštění masové výroby se nejspíš podepíše na celosvětovém trhu s OLED TV v roce 2020. LG Display totiž nedodává displeje jen LG Electronics, ale také spoustě dalších výrobců jako Sony, TP Vision (Philips) nebo Panasonic. Přidávají se navíc další značky – mezi nejčerstvější přírůstky patří Xiaomi, Vizio a Sharp, ale přidat se chtějí také čínští výrobci působící především na domácím trhu. V tuto chvíli ovšem zvládne LG Display vyrobit pouze 70 tisíc OLED panelů měsíčně místo plánovaných 130 tisíc. Veškeré dodávky obstarává továrna v jihokorejském městě Pchadžu, která nyní jede na plný výkon.
 
Do roku 2021 by měla čínská továrna vyrábět na 90 tisíc panelů denně. Využívá podobný výrobní proces jako fabrika v Pchadžu, ale implementováno by mělo být několik nových technologií především pro vylepšení produktivity. Analytici už dříve snížili očekávaný počet prodaných OLED TV v letošním roce z 5 na 4,5 milionu, ale vzhledem k dalšímu zdržení může dojít k další úpravě tohoto čísla směrem dolů.