www.tvfreak.cz
>
>
>

QLED TV by mohly zlevnit díky nové technologii taiwanských vědců

QLED TV by mohly zlevnit díky nové technologii taiwanských vědců
, , aktualita
Taiwanští vědci přišli s technologií, která usnadňuje a zlevňuje výrobu displejů Quantum Dot. V budoucnu by se její nasazení mohlo promítnout v cenách QLED TV. Další výhodou je zlepšení barevného rozsahu.
K oblíbeným
reklama
Displeje s tzv. kvantovými tečkami se v uplynulých letech staly základem nabídky televizorů od Samsungu, který jich v roce 2019 prodal na 5 milionů. QLED TV ovšem můžeme najít také u jiných značek jako TCL nebo HiSense. Současná výroba takových panelů je ovšem poměrně složitá a nákladná. Důvodem je nestabilita a náchylnost k poškození materiálů používaných pro technologii Quantum Dot.
 
 

Zjednodušení výroby pro nižší cenu

 
Kvantové tečky o průměru jen 3 nm jsou během výrobního procesu vystaveny riziku poškození molekulami vody a kyslíku, které by způsobily zhoršení jasnosti displeje. Samsung i další výrobci řeší tento problém vrstvou ochranného filmu, který chrání kvantové tečky. Tento proces je ovšem poměrně nákladný a dokonce sebemenší narušení vrstvy může způsobit poškození panelu.
 
S řešením přišel tým vědců, který vede Hsueh-Shih (Sean) Chen z Tchaj-wanské národní univerzity Tsing Hua. Nová technologie počítá s ochranným štítem o tloušťce 1 nm, který by chránil zvlášť každou kvantovou tečku před účinky vody a kyslíku. Výsledkem by měla být vyšší stabilita materiálu a delší životnost displeje. Vědci tvrdí, že nový postup lze použít na displejích o různých úhlopříčkách, takže se hodí pro smartphony, televizory, počítačové monitory nebo reklamní displeje. Technologie umožňuje zobrazit až 90 % barev rozlišitelných lidským okem.
 
 
Taiwanští vědci ovšem řeší ještě jeden problém, kterým jsou odchylky ve velikosti kvantových teček. Nová metodika by měla umožnit přesnou kontrolu velikosti každé kvantové tečky, čímž se snížila odchylka na méně než 0,5 nm. Spolu s ochranným štítem by tato novinka tečkám umožnila přesně emitovat modrou, zelenou, žlutou, oranžovou, červenou i další barvy.
 
 

Nové technologie ještě letos

 
Výzkumníci věří, že nasazení nových technologií pomůže snížit výrobní náklady a zlepšit barevný gamut panelů Quantom Dot. Univerzita již požádala o příslušné patenty a založila společnost HsinLight Inc, která bude zajišťovat komerční výrobu. Podle očekávání se kvantové tečky s novým materiálem začnou vyrábět ještě letos.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Philips OLED 805, 855 a 865 vstoupí na trh v červenci. Jaké budou ceny? Philips OLED 805, 855 a 865 vstoupí na trh v červenci. Jaké budou ceny?
Máte zálusk na letošní Philips OLED TV? Výrobce konečně potvrdil, kdy se dostanou na evropské trhy a kolik budou stát. Konkrétně se jedná o řady 805, 855 a 865, které nabízí velmi podobné parametry a úhlopříčky 55 či 65 palců.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
České DVB-T2 poprvé ve 4K. Začalo pilotní vysílání NASA UHD v multiplexu 23 České DVB-T2 poprvé ve 4K. Začalo pilotní vysílání NASA UHD v multiplexu 23
V rámci vysílání DVB-T2 lze od dnešního dne naladit první kanál v rozlišení 4K Ultra HD. Jedná se o kanál zaměřený na vesmír a kosmonautiku, který provozuje americká NASA. České Radiokomunikace jej zařadily do multiplexu 23.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Netflix v červnu 2020: přehled nových filmů a seriálů z originální produkce Netflix v červnu 2020: přehled nových filmů a seriálů z originální produkce
Předplatitelé Netflixu mohou tento měsíc sledovat pokračování mysteriózního seriálu 13 Reasons Why, novou sérii ze světa Pokémon nebo tajemné polské krimi. A na své si přijdou také příznivci zombie.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Uniklá novinka od Googlu: vypadá jako Chromecast, ale nabídne Android TV Uniklá novinka od Googlu: vypadá jako Chromecast, ale nabídne Android TV
Na internetu se objevily další detaily o novém zařízení, které připravuje Google. Mělo by se jednat o alternativu ke Chromecastu, ale vybavenou plnohodnotným systémem Android TV. Kromě jiného si teď můžeme prohlédnout i design.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Bose TV Speaker: malý a cenově dostupný soundbar míří na trh Bose TV Speaker: malý a cenově dostupný soundbar míří na trh
Na český trh tento měsíc zamíří nový soundbar od Bose, který zákazníky zaujme i cenou. V obchodech totiž nahradí současný model Solo 5, oproti kterému nabídne hned tři reproduktory včetně prostředního pro vylepšení dialogů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik