www.tvfreak.cz
>
>
>

QLED TV by mohly zlevnit díky nové technologii taiwanských vědců

QLED TV by mohly zlevnit díky nové technologii taiwanských vědců
, , aktualita
Taiwanští vědci přišli s technologií, která usnadňuje a zlevňuje výrobu displejů Quantum Dot. V budoucnu by se její nasazení mohlo promítnout v cenách QLED TV. Další výhodou je zlepšení barevného rozsahu.
K oblíbeným
reklama
Displeje s tzv. kvantovými tečkami se v uplynulých letech staly základem nabídky televizorů od Samsungu, který jich v roce 2019 prodal na 5 milionů. QLED TV ovšem můžeme najít také u jiných značek jako TCL nebo HiSense. Současná výroba takových panelů je ovšem poměrně složitá a nákladná. Důvodem je nestabilita a náchylnost k poškození materiálů používaných pro technologii Quantum Dot.
 
 

Zjednodušení výroby pro nižší cenu

 
Kvantové tečky o průměru jen 3 nm jsou během výrobního procesu vystaveny riziku poškození molekulami vody a kyslíku, které by způsobily zhoršení jasnosti displeje. Samsung i další výrobci řeší tento problém vrstvou ochranného filmu, který chrání kvantové tečky. Tento proces je ovšem poměrně nákladný a dokonce sebemenší narušení vrstvy může způsobit poškození panelu.
 
S řešením přišel tým vědců, který vede Hsueh-Shih (Sean) Chen z Tchaj-wanské národní univerzity Tsing Hua. Nová technologie počítá s ochranným štítem o tloušťce 1 nm, který by chránil zvlášť každou kvantovou tečku před účinky vody a kyslíku. Výsledkem by měla být vyšší stabilita materiálu a delší životnost displeje. Vědci tvrdí, že nový postup lze použít na displejích o různých úhlopříčkách, takže se hodí pro smartphony, televizory, počítačové monitory nebo reklamní displeje. Technologie umožňuje zobrazit až 90 % barev rozlišitelných lidským okem.
 
 
Taiwanští vědci ovšem řeší ještě jeden problém, kterým jsou odchylky ve velikosti kvantových teček. Nová metodika by měla umožnit přesnou kontrolu velikosti každé kvantové tečky, čímž se snížila odchylka na méně než 0,5 nm. Spolu s ochranným štítem by tato novinka tečkám umožnila přesně emitovat modrou, zelenou, žlutou, oranžovou, červenou i další barvy.
 
 

Nové technologie ještě letos

 
Výzkumníci věří, že nasazení nových technologií pomůže snížit výrobní náklady a zlepšit barevný gamut panelů Quantom Dot. Univerzita již požádala o příslušné patenty a založila společnost HsinLight Inc, která bude zajišťovat komerční výrobu. Podle očekávání se kvantové tečky s novým materiálem začnou vyrábět ještě letos.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Android TV posílala chybné notifikace do telefonů, oprava je na světě Android TV posílala chybné notifikace do telefonů, oprava je na světě
Možná i vás v uplynulých dnech překvapila notifikace na vašem smartphonu, která chybně informovala o používání funkce Cast. Nejčastěji chybu zaznamenali majitelé zařízení od Nvidie nebo Xiaomi.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Disney kvůli koronaviru posunulo filmové premiéry až do roku 2022 Disney kvůli koronaviru posunulo filmové premiéry až do roku 2022
Pandemie onemocnění COVID-19 zkomplikovala práci hollywoodským studiím. Disney kvůli tomu upravilo data premiér mnoha filmů až do roku 2022. Zpozdí se některé marvelovky nebo třeba nový Indiana Jones.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Seriál Obi-Wan dostává nového scénáristu, je jím Joby Harold Seriál Obi-Wan dostává nového scénáristu, je jím Joby Harold
Seriál Obi-Wan to nemá jednoduché. Počátkem roku kolovaly zvěsti, že byl rozpuštěn tým, který na seriálu pracoval, a měl být odložen zhruba o půl roku. Nyní jsou tu podobné informace znovu, scénárista filmu měl být skutečně nahrazen.
3.4.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tip: Vyrazte na virtuální projekci filmu a podpořte své oblíbené kino Tip: Vyrazte na virtuální projekci filmu a podpořte své oblíbené kino
Koronavirová krize může být likvidační pro některá menší kina. Proto vznikly dva projekty, které umožňují fanouškům zakoupit si vstupenky na virtuální projekci. Kvůli filmu samozřejmě nemusí nikam chodit, stačí si otevřít webový prohlížeč.
3.4.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Trh s televizory čeká špatný rok, dojde k poklesu o 10 % Trh s televizory čeká špatný rok, dojde k poklesu o 10 %
Opatření zavedená v reakci na onemocnění COVID-19 včetně zrušených sportovních událostí způsobí pokles na celosvětovém trhu s televizory, jaký analytici nepamatují. Data z Británie ovšem ukazují, že vlivem pandemie může dojít i ke krátkodobému vzrůstu prodeje.
2.4.2020, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář