Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

QLED TV by mohly zlevnit díky nové technologii taiwanských vědců

1.3.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Taiwanští vědci přišli s technologií, která usnadňuje a zlevňuje výrobu displejů Quantum Dot. V budoucnu by se její nasazení mohlo promítnout v cenách QLED TV. Další výhodou je zlepšení barevného rozsahu.
Displeje s tzv. kvantovými tečkami se v uplynulých letech staly základem nabídky televizorů od Samsungu, který jich v roce 2019 prodal na 5 milionů. QLED TV ovšem můžeme najít také u jiných značek jako TCL nebo HiSense. Současná výroba takových panelů je ovšem poměrně složitá a nákladná. Důvodem je nestabilita a náchylnost k poškození materiálů používaných pro technologii Quantum Dot.
 
 

Zjednodušení výroby pro nižší cenu

 
Kvantové tečky o průměru jen 3 nm jsou během výrobního procesu vystaveny riziku poškození molekulami vody a kyslíku, které by způsobily zhoršení jasnosti displeje. Samsung i další výrobci řeší tento problém vrstvou ochranného filmu, který chrání kvantové tečky. Tento proces je ovšem poměrně nákladný a dokonce sebemenší narušení vrstvy může způsobit poškození panelu.
 
S řešením přišel tým vědců, který vede Hsueh-Shih (Sean) Chen z Tchaj-wanské národní univerzity Tsing Hua. Nová technologie počítá s ochranným štítem o tloušťce 1 nm, který by chránil zvlášť každou kvantovou tečku před účinky vody a kyslíku. Výsledkem by měla být vyšší stabilita materiálu a delší životnost displeje. Vědci tvrdí, že nový postup lze použít na displejích o různých úhlopříčkách, takže se hodí pro smartphony, televizory, počítačové monitory nebo reklamní displeje. Technologie umožňuje zobrazit až 90 % barev rozlišitelných lidským okem.
 
 
Taiwanští vědci ovšem řeší ještě jeden problém, kterým jsou odchylky ve velikosti kvantových teček. Nová metodika by měla umožnit přesnou kontrolu velikosti každé kvantové tečky, čímž se snížila odchylka na méně než 0,5 nm. Spolu s ochranným štítem by tato novinka tečkám umožnila přesně emitovat modrou, zelenou, žlutou, oranžovou, červenou i další barvy.
 
 

Nové technologie ještě letos

 
Výzkumníci věří, že nasazení nových technologií pomůže snížit výrobní náklady a zlepšit barevný gamut panelů Quantom Dot. Univerzita již požádala o příslušné patenty a založila společnost HsinLight Inc, která bude zajišťovat komerční výrobu. Podle očekávání se kvantové tečky s novým materiálem začnou vyrábět ještě letos.
 


reklama
reklama