Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kodi 19 Matrix je dostupný v první betě. Opravuje chyby

24.11.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Vydání stabilního sestavení přehrávače Kodi 19 Matrix se blíží. Podle vývojářů k němu dojde co nejdříve po začátku roku 2021. O tom, že se vývoj posouvá správným směrem, svědčí i vydání prvního beta sestavení.
Před 18 měsíci začali vývojáři Kodi pracovat na nové verzi 19, která později dostala označení Matrix. První alpha sestavení, které si mohli uživatelé vyzkoušet, vyšlo letos v srpnu. Nakonec světlo světa spatřily ještě další dvě alphy, kterou před pár dny následovala první beta. K tomuto kroku se vývojáři rozhodli ve chvíli, kdy začal být Kodi 19 Matrix dostatečně stabilní. Beta 1 proto ani nepřináší žádné nové funkce, ale pouze odstraňuje chyby z předchozích sestavení. Stále se ovšem mohou vyskytnou nějaké mouchy, které bude potřeba vychytat před vydáním stabilního sestavení.
 
 
Kodi 19 Matrix by tedy měl veřejně vyjít v roce 2021. Ačkoliv zatím nebyl stanoven žádný termín, vývojáři věří, že se tak stane co nejdříve po začátku roku. Pokud se vám nechce čekat a rádi byste si vyzkoušeli novinky už nyní, můžete si první betu stáhnout z oficiálních stránek. Pokud používáte přehrávač na Androidu, můžete se zaregistrovat k beta testování v Google Play Store, a stahovat nové verze přímo odtud. Vývojáři upozorňují, že by uživatel měl vědět, jak se v případě problémů vrátit na předchozí verzi. A také žádají, aby nahlašovali všechny objevené chyby.
 
Nejzásadnější změnou nové verze je přechod addonů z Pythonu 2, jehož podpora skončila v lednu 2020, na Python 3. To je změna, která vyžaduje provést patřičné kroky po všech vývojářích doplňků pro Kodi, v opačném případě by přestaly fungovat ve verzi 19. Na druhou stranu měli vývojáři na změnu dost času, proto nelze předpokládat, že by uživatelé přišli o své oblíbené addony. Mezi další novinky v nové verzi patří softwarová podpora kodeku AV1, vylepšení metadat, redesign některých oken přehrávače nebo kompatibilita s herními ovladači v iOS.
Kodi 19 Matrix rovněž zdokonaluje zobrazení titulků a v závislosti na konkrétní platformě přidává také podporu HDR10 nebo Dolby Vision. Přehled dalších změn naleznete na oficiálních stránkách (viz odkaz níže).
 
Zdroj: Kodi.tv